14 январь куни Nuz.uz («Новости Узбекистана») нашри ўз мухбири Михаил Довлатов журналистик суриштирув олиб бормоқчи бўлганида Тошкент шаҳри Учтепа тумани ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан ушлангани ҳақида хабар берди.
Унда айтилишича, мухбир Учтепа тумани 11-даҳада яшовчи фуқаролардан келиб тушган сўров бўйича вазиятни ёритишга борган. Одамлар тахминан 150 та гаражи ва автотураргоҳда ўсадиган 98 та дарахт ўрнига болалар боғчаси қуришмоқчи эканликларидан шикоят қилган. Вазиятни жойида ўрганиш учун 14 январь куни соат 13:00 да учрашишга келишилган. Унга Учтепа тумани ҳокимлиги вакиллари, экологлар ва бошқа мутахассислар ҳам таклиф этилган.
«Автотураргоҳга кираверишдан 50 метр нарида бир гуруҳ эркакларга кўзим тушди, уларнинг баъзилари ҳуқуқ-тартибот идоралари кийимида эди, кираверишда Isuzu ҳам тўхтаб турганди. Уларнинг ёнидан ўтгач, менга гапиришаётганини эшитдим, орқага ўгирилдим ва фуқаролик кийимидаги бир киши яна мени чақирди. Гап нимада эканини билиш учун унга яқинлашдим. У менга бу ерда чекиш тақиқланганини айтди. Мен унга бу ерда чекишни тақиқловчи белгилар борми? дея савол бердим. У эса бу ерда ҳамма нарса жамоат ҳудудига кириши ва умуман чекиш мумкин эмаслигини айтди», — дейди у.
Мухбирнинг сўзларига кўра, шундан сўнг у билан гаплашиб олишлари кераклиги айтилган ва тумандаги 2-сонли ички ишлар идорасига олиб борилган. Бу жараёнда унинг телефони ва жиҳозлари олиб қўйилган. Суҳбат давомида унга қонуннинг жамоат жойларида чекиш тақиқланган бандини кўрсатишгани, бундан ташқари, рухсат этилмаган митинг уюштиришга урингани айтилмоқда.
Михаил Довлатов мазкур жараёнда 5 соат давомида ушлаб турилганини таъкидлади. «Кун охирида мени фуқаролик кийимидаги бошқа шахснинг олдига олиб келишди, у ерда тақдим этилган 194-моддани (Ички ишлар ходимининг қонуний талабларига риоя қилмаслик) эшитдим ва уни ўқиб чиққаним ҳақида имзо чекдим… Телефонимга жарима ҳақида SMS келганини ҳам пайқадим, у қандай асосда берилгани аниқ эмас», — дейди мухбир.
Nuz.uz таҳририяти масъул идораларни вазиятни ўрганишга чақирди, чунки Ўзбекистоннинг бир нечта қонунлари «бирданига қўпол равишда бузилган». Журналистга ахборотни эркин олиш ва тарқатиш, шунингдек, ўз касбий фаолиятини амалга оширишда ҳимоя қилишни кафолатлайдиган «Оммавий ахборот воситалари тўғрисида»ги ва «Журналистлик фаолиятини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонунлар шулар жумласидандир.
Таҳририятнинг қайд этишича, қамоққа олиш тартиби ва қоидалари ҳам бузилган. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга кўра, маъмурий қамоқ уч соатдан кўп бўлмаслиги мумкин, алоҳида зарурат туғилган ҳоллар бундан мустасно.
Маъмурий қамоққа олиш вақтида шахс ўзининг жойлашган жойи тўғрисида қариндошларига, адвокатига ёки иш ёки ўқиш жойига хабар беришни сўраши мумкин. Михаил Довлатовга бундай ҳуқуқ берилмаган.
Ходимлар ҳам ўзларини таништирмаган ва шахсини тасдиқловчи ҳужжатларни кўрсатмаган, бу ҳам қоидабузарлик ҳисобланади.
Nuz.uz`нинг хабар беришича, Михаил Довлатов билан учрашиши керак бўлган айрим фуқаролар «салкам бир кун» (нашр хабарни эълон қилган вақтда) 2-ички ишлар бўлимида ушлаб турилган. Таҳририят ходимларнинг ушбу шахсларга нисбатан ҳаракатларининг қонунийлигини текширишни сўради.
Ички ишлар вазирлиги матбуот хизмати ҳозирча воқеа юзасидан изоҳ бермади.
АОКА муносабати
Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги ҳолат бўйича муносабат билдирар экан, мамлакат қонунчилигида журналистлар ҳуқуқлари, ахборот олиш эркинлигига оид масалалар қатор нормалар билан мустаҳкамлаб қўйилганини эслатиб ўтди.
«Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 81- ва 82 моддаларида давлат ОАВ фаолиятининг эркинлигини, уларнинг ахборотни излаш, олиш, ундан фойдаланиш ва уни тарқатишга бўлган ҳуқуқлари амалга оширилишини кафолатлаши, шунингдек, цензурага йўл қўйилмаслиги қатъий белгиланган», — дейилади унда.
АОКА, шунингдек, «Оммавий ахборот воситалари тўғрисида»ги ҳамда «Журналистлик фаолиятини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги Ўзбекистон қонунларида ҳам журналистнинг дахлсизлиги, унинг ахборот тўплаш ва текширув ўтказиш ҳуқуқлари ва кафолатлари, журналистлик фаолиятини ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонунчиликни бузганлик учун жавобгарлик батафсил тавсифланганини таъкидлади.
«АОКА мазкур ҳолатга ҳуқуқий баҳо бериш ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлардан муносабат билдиришлари, шунингдек, келгусида бундай ҳолатлар такрорланмаслиги мақсадида аниқ ўрганиш ҳамда тегишли хулоса ва чоралар кўрилиши бўйича Бош прокуратурага сўров хати юборди», — дея маълум қилди агентлик.
Ташкилот, ўз навбатида, барча даражадаги давлат идоралари ходимларини ахборот қонунчилиги ҳамда журналистлар ваколатларига ҳурмат билан муносабатда бўлишга чақирди.

Днём 14 января сотрудник издания Nuz.uz («Новости Узбекистана») Михаил Довлатов был задержан сотрудниками правоохранительных органов, когда направлялся на встречу с жителями одного из жилых кварталов в Учтепинском районе Ташкента. Об этом сообщается на сайте издания.
Для подготовки репортажей «приходится выезжать на место событий и записывать интервью, собирать мнение сторон, проводить расследование, будь то незаконная застройка или, например, нарушение прав человека, притеснение законных прав предпринимателей и многое другое», сообщил Михаил Довлатов.
С просьбой провести расследование в редакцию обратился житель 11-го квартала Учтепинского района. Люди жаловались на то, что вместо их гаражей (около 150) и 98 деревьев, растущих на территории автостоянки, хотят построить детский сад.
Журналист договорился встретиться с жителями в 13:00 14 января. На место также пригласили представителей хокимията района, экологов и других экспертов. Встреча обсуждалась в группе жителей в мессенджере. Всех желающих приглашали присоединиться.
Михаил Довлатов сообщил, что метров за 50 от входа на автостоянку он заметил группу мужчин, некоторые из них были в форме сотрудников правоохранительных органов. У входа также стоял автозак Isuzu.
Пройдя мимо них, он услышал какие-то слова в свой адрес, обернулся, его подозвал мужчина в гражданской одежде. Когда он подошёл, мужчина сказал ему, что здесь курить запрещено. Журналист отошёл к урне, чтобы выкинуть окурок.
«А дальше началось самое интересное — этот мужчина предложил пройти с ним: „Пойдём, поговорим“… На мой вопрос, что здесь происходит, я почувствовал толчки со стороны других, мол, давай, без лишних слов… Меня завели в здание, как потом выяснилось, это был ГОМ (городской отдел милиции, так называют отделы внутренних дел в кварталах — ред.) №2 Учтепинского района, а уже на проходной сказали, чтобы я сдал телефон и технику, я отказался, достал и надел удостоверение и стал объяснять, что я журналист и приехал сюда на репортаж», — описал произошедшее Довлатов.
Он сообщил, что группа мужчин насильно потащила его за руки и завела в кабинет. Он достал телефон, его сразу вырвали из его рук. Ему продемонстрировали абзац в законе о запрете курения в общественных местах. На него стали составлять документы о нарушении.
«Через какое-то время зашёл другой мужчина в гражданской одежде и начал задавать ещё более странные вопросы. Знаком ли я с человеком, который пригласил на репортаж, зачем я хотел организовать митинг. Да-да, этот человек заявил, что я решил организовать несанкционированный митинг», — написал Довлатов.
Мужчина аргументировал свои слова тем, что поскольку жителей пригласили на «собрание», то необходимо было подать заявление в хокимият, а поскольку этого сделано не было, встреча считается «несанкционированным митингом».
Михаил Довлатов отметил, что во время его нахождения в ГОМе «вообще никто не продемонстрировал своих документов», кроме человека, который начал с ним разговор на улице и показал документы уже в кабинете.
Журналисту не дали позвонить родным. Он смог сделать это только когда вышел — «через пять часов».
«В итоге моя милиция меня бережёт, а репортаж, конечно, не состоялся», — написал он.
Редакция Nuz.uz призвала ответственные органы разобраться в ситуации, поскольку были «грубо нарушены сразу несколько законов Узбекистана». В их числе законы «О средствах массовой информации» и «О защите профессиональной деятельности журналиста», гарантирующие журналисту свободное получение и распространение информации, а также защиту при осуществлении им профессиональной деятельности.
В редакции отметили, что были также нарушены порядок и правила задержания. Согласно Административному кодексу, административное задержание может длиться не более трёх часов, кроме исключительных случаев с особой необходимостью.
При административном задержании человек может попросить уведомить родственников, адвоката, администрацию по месту работы или учёбы о месте своего нахождения. Михаилу Довлатову такого права не предоставили.
Задерживающие сотрудники также не называли себя и не показывали документов, удостоверяющих их личность, что также является нарушением.
В Nuz.uz сообщили, что некоторые жители, которые должны были встретиться с Михаилом Довлатовым, «почти сутки» (на момент публикации сообщения изданием) находятся в ГОМ №2. В редакции попросили проверить правомерность действий сотрудников ОВД в отношении и этих лиц.
Официальные комментарии
В пресс-службе ГУВД Ташкента, куда за комментариями обратились журналисты, сообщили: «В отношении Михаила составлен протокол из-за курения в общественном месте, это не связано с его профессиональной деятельностью. Если он не согласен с решением, он имеет право обжаловать решение, а также имеет право пожаловаться на действия сотрудников. Всё это будет изучено в законном порядке».
В пресс-службе МВД Узбекистана инцидент пока не комментировали.
Утром во вторник на ситуацию отреагировало Агентство информации и массовых коммуникаций (АИМК) при президенте.
Там напомнили, что законы Узбекистана гарантируют права журналистов на свободный сбор, использование и распространение информации, а также недопустимость цензуры, и напомнили об ответственности за нарушение прав журналистов.
В агентстве сообщили, что направили запрос в Генеральную прокуратуру для правовой оценки ситуации, получения официального разъяснения от правоохранительных органов и принятия мер для прекращения подобной практики в будущем.
АИМК заявило, что оказание давления на журналистов и создание препятствий для их деятельности «противоречит политике государства по обеспечению свободы слова и прессы». Агентство призвало государственные органы всех уровней с уважением относиться к законодательству, касающемуся сферы информации, и журналистам.