Қозоғистон 2023 йилда Ўзбекистонга кўмир етказиб бериш ҳажмини деярли икки баробар оширган, дея хабар бермоқда «Қозоғистон темир йўллари» матбуот хизмати.
Қозоғистон кўмири импорти йил давомида 1,4 миллион тоннага — 3,1 миллион тоннагача ошган (+82,3 фоиз).
Ўтган йилнинг дастлабки тўққиз ойи якунларига кўра, Қозоғистондан Ўзбекистонга кўмир экспорти ҳажми 704 минг тоннани ташкил этиб, 18,2 миллион долларга баҳоланган (2022 йилнинг январ-сентябрь ойларига нисбатан 2,5 баробар кўп — 275,7 минг тонна учун 7,5 миллион доллар).
Сўнгги чоракда (октябрь-декабрь) Ўзбекистон деярли 2,4 миллион тонна Қозоғистон кўмирини импорт қилган. Агар нарх ўзгармаган бўлса, унда бу 61,9 миллион долларни ташкил қилади.
Президент ҳузуридаги Статистика агентлиги маълумотларига кўра, ўтган йилнинг 11 ойи давомида Ўзбекистонга кўмир импорти 189,2 миллион долларни (2022 йилнинг шу даврига нисбатан 1,8 баробар кўп — 105,8 миллион доллар) ташкил этган бўлса, шундан тахминан 80,1 миллион доллари (42,3 фоиз) Қозоғистон ҳиссасига тўғри келган.
Ўтган йилнинг 10 ойи давомида Қирғизистондан 30,9 миллион долларлик (ҳар тонна учун 34,6 доллар) 895,4 минг тонна кўмир импорт қилинган, бу 2022 йилнинг мос даврига нисбатан 2 баробар кўп — 13,5 миллион долларлик (31,4 доллар) 430,8 минг тонна кўмир.
2022 йилда ҳам кўмир Қозоғистон, Қирғизистон ва Россиядан олиб келинган. Шу билан бирга, Россия кўмири Қозоғистон кўмиридан 7 баробар, Қирғизистон кўмиридан деярли 10 баробар қимматроқ эди.
Июнь ойи бошида Қозоғистон саноат ва инфратузилмани ривожлантириш вазири ўринбосари Иран Шархан Ўзбекистонга энергетик кўмир экспортини босқичма-босқич 25 баробардан кўпроққа — 12,8 миллион тоннагача ошириш режаларини маълум қилган эди.
Июль ойида Қозоғистон Ўзбекистонга кўмир ташиш тарифларини оширишни режалаштираётганини таъкидлаб, бироқ айни пайтда Ўзбекистондан Афғонистонга ун маҳсулотлари транзити учун тарифларни камайтиришни сўраган эди.
Статистика агентлиги аввалроқ Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги кўмир етказиб бериш бўйича статистик маълумотлардаги фарққа изоҳ берган эди.
Ўзбекистонда 11 ой давомида кўмир қазиб олиш 5,73 миллион тоннага ошган (+19,1 фоиз), аммо олдинги чоракларда қазиб олиш тез кўпайганидан сўнг, сентябрь ойидан (685 минг тонна) пасайиш бошланган.
Тошкент шаҳрида ҳаво сифатини яхшилаш учун Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги Тошкент вилоятининг Тошкент шаҳрига туташ туманларида саноат мақсадларида кўмир ёқилғисидан фойдаланишни тақиқлашни таклиф қилди.

Казахстан почти в 2 раза нарастил поставки угля в Узбекистан по итогам 2023 года, сообщила пресс-служба «Казахстанских железных дорог».
Поставки казахстанского угля за год выросли на 1,4 миллиона тонн — до 3,1 миллиона тонн (+82,3%).
По итогам первых девяти месяцев прошлого года объём экспорта угля из Казахстана в Узбекистан оценивался в 704 тысячи тонн стоимостью 18,2 млн долларов (в 2,5 раза больше, чем в январе-сентябре 2022 года — 275,7 тысячи тонн на 7,5 млн долларов).
Таким образом, за последний квартал (октябрь-декабрь) Узбекистан импортировал почти 2,4 миллиона тонн казахстанского угля. Если цена не менялась, то сумма должна была составить 61,9 млн долларов.
По данным Агентства статистики при президенте, импорт угля в Узбекистан за 11 месяцев прошлого года составил 189,2 млн долларов (в 1,8 раза больше, чем за этот же период 2022 года — 105,8 млн долларов), примерно 80,1 млн долларов (42,3%) пришлось на Казахстан.
Из Кыргызстана за 10 месяцев прошлого года было поставлено 895,4 тысячи тонн угля на 30,9 млн долларов (34,6 доллара за тонну), что в 2 раза больше показателя аналогичного периода 2022 года — 430,8 тысячи тонн за 13,5 млн долларов (31,4 доллара за тонну).
В 2022 году поставки также шли из Казахстана, Кыргызстана и России. При этом российский уголь был в 7 раз дороже казахстанского и почти в 10 раз дороже кыргызстанского.
В начале июня вице-министр индустрии и инфраструктурного развития Казахстана Иран Шархан заявлял о планах поэтапно нарастить экспорт энергетического угля в Узбекистан более чем в 25 раз — до 12,8 миллиона тонн.
В июле Казахстан отмечал, что хочет повысить тарифы на перевозку угля в Узбекистан, но при этом просил снизить тарифы на транзит мукомольной продукции в Афганистан, куда Узбекистан сам экспортирует муку.
Агентство статистики ранее комментировало разницу в статистике о поставках угля между Узбекистаном и Казахстаном.
Добыча угля в Узбекистане за 11 месяцев выросла до 5,73 миллиона тонн (+19,1%), однако после стремительного роста производства в предыдущих кварталах после сентября (685 тысяч тонн) начался спад.
Министерство экологии для улучшения качества воздуха в Ташкенте предложило запретить использование угля в промышленных целях в районах Ташкентской области, прилегающих к столице.