17 июль куни Остона шаҳрида Ўзбекистон ва Қозоғистон бош вазирлари ўринбосарлари Жамшид Ходжаев ва Серик Жумангарин қўшма ишчи гуруҳ йиғилишини ўтказди. Томонлар икки давлат президентларининг 2022 йил декабрь ойида бўлиб ўтган музокаралари якунлари бўйича амалга оширилиши режалаштирилган қўшма лойиҳалар, инвестиция шартномалари ва савдо шартномалари ижросини кўриб чиқди.
Қозоғистон ҳукумати матбуот хизмати хабарига кўра, томонлар иқтисодиётнинг турли соҳаларида йирик лойиҳаларни режалаштирган. Хусусан, Қарағанда вилоятида Artel маиший техникаларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш лойиҳаси амалга оширилмоқда. Лойиҳа бир неча босқичларга бўлинган ва 2025 йилда ишга туширилиши керак. Artel бренди остида ошхона печлари, чангютгичлар, телевизорлар, мини печлар, кир ювиш машиналари ишлаб чиқариш режалаштирилган.
Қозоғистон бу соҳадаги ривожланиш потенциалини 8,95 миллиард долларга баҳоламоқда, шундан 7,97 миллиард доллари экспортга тўғри келади. Лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш аллақачон якунланган, қурилиш-монтаж ишлари олиб борилмоқда, жиҳозларнинг 10 фоизга яқини етказиб берилган.
Чимкент ва Туркистон вилоятларида тўқимачилик комплексларини яратиш бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда. Апрелда томонлар Zhanassyl заводида ўзбек чигит навларини тажриба сифатида экиш ва қайта ишлаш бўйича келишиб олди. Ҳозирда вилоятда 30 гектар майдонга «Наманган-77» уруғи сепилган.
Йирик инфратузилма лойиҳалари билан бир қаторда, томонлар агросаноат мажмуасидаги лойиҳалар бўйича ҳам ҳамкорлик қилмоқда. Буларга мева ва резавор экинларни қайта ишлаш заводи, кунгабоқар ёғини қайта ишлаш заводи, 20 минг бош қорамолга мўлжалланган боқув майдони ва гўштни қайта ишлаш мажмуаси қурилиши ва бошқалар киради.
Учрашув иштирокчилари чегара пунктларининг ўтказиш қобилиятини ошириш, Қозоғистон кўмирини Ўзбекистонга ташиш тарифларини ошириш, «Хитой-Қозоғистон-Ўзбекистон-Туркманистон-Эрон» мультимодал транспорт йўналишини фаоллаштириш имкониятларини муҳокама қилди.
2025 йилга бориб, Ўзбекистонда ишлаб чиқаришнинг қисқариши ва иссиқхоналар, цемент ва ғишт заводлари, болалар боғчалари, мактаблар ва шифохоналар кўмир ёқилғисига ўтказилиши фонида Қозоғистон энергетик кўмирининг Ўзбекистонга экспортини йилига 0,5 миллион тоннадан 12,8 миллион тоннагача ошириш режалаштирилган.
Шунингдек, Қозоғистон ун маҳсулотларининг Ўзбекистон ҳудуди орқали транзити учун тарифларни пасайтириш имкониятлари ҳам муҳокама қилинди. Қозоғистондан Ўзбекистон ҳудуди орқали Афғонистонга ун экспорти ҳажми 2017 йилда тарихий максимал даража — 1,209 миллион тоннага етди. Кейинги йилларда бу кўрсаткич сезиларли даражада камайди: 2021 йилда — 536 минг тонна, 2022 йилда — 816 минг тонна, 2023 йилнинг олти ойида — 275 минг тонна.
Афғонистон Ўзбекистон учун йирик ун бозори ҳисобланади. 2020 йилда Ўзбекистон томони бу мамлакатга 217,5 миллион долларлик ун экспорт қилди, бу эса Афғонистонга умумий экспортнинг 28 фоизини ташкил этди. Ўтган йили Ўзбекистон 357,7 миллион долларлик дон ва ун маҳсулотлари экспорт қилди бунинг асосий қисми Афғонистон бозорига тўғри келди.
Қозоғистон томони Ўзбекистон ҳудуди орқали Афғонистонга темир йўл орқали транзит ташишда базавий тарифга тариф имтиёзларини бериш имкониятини кўриб чиқиш илтимоси билан Ўзбекистон томонига мурожаат қилди. Йиғилиш иштирокчилари темир йўл ташувлари учун қулай тариф шартларини муҳокама қилиш ва аниқ таклифлар ишлаб чиқиш учун эксперт ишчи гуруҳи тузишга келишиб олдилар.
Аввал хабар берганимиздек, UzAuto Motors 2024 йилнинг биринчи чорагида Қозоғистонда Chevrolet Onix автомобилларини кичик узелли йиғишни йўлга қўйишни режалаштирмоқда. Ушбу моделни йирик узелли йиғиш ишлари жорий йилнинг май ойидан бошланган.

Вице-премьеры Узбекистана и Казахстана Жамшид Ходжаев и Серик Жумангарин 17 июля провели в Астане заседание совместной рабочей группы. Стороны рассмотрели исполнение совместных проектов, инвестиционных соглашений и торговых контрактов, запланированных к реализации по итогам переговоров президентов двух стран в декабре 2022 года.
По данным пресс-службы казахстанского правительства, сторонами запланированы крупные проекты в различных отраслях экономики. В частности, реализуется проект по запуску производства бытовой техники Artel в Карагандинской области. Проект разбит на несколько этапов, старт запуска — 2025 год. Под брендом Artel запланирован выпуск кухонных плит, пылесосов, телевизоров, мини-печей, стиральных машин.
Потенциал развития в этой сфере Казахстан оценивает в 8,95 млрд долларов, из которых 7,97 млрд долларов — экспорт. Уже завершена разработка проектно-сметной документации, ведутся строительно-монтажные работы, поставлено около 10% оборудования.
В Шымкенте и Туркестанской области реализуются проекты по созданию текстильных комплексов. В апреле стороны договорились об экспериментальном посеве и последующей переработке на заводе Zhanassyl сортовых семян хлопка Узбекистана. Сейчас в регионе семенами «Наманган-77» засеяно 30 га.
Помимо крупных инфраструктурных проектов стороны взаимодействуют по проектам в агропромышленном комплексе. Это строительство завода по переработке плодово-ягодных культур, рафинации подсолнечного масла, строительству откормочной площадки на 20 тысяч голов крупного рогатого скота и мясоперерабатывающего комплекса и другие.
Участники встречи обсудили возможности увеличения пропускной способности пограничных пунктов, повышения тарифов на перевозку казахстанского угля в Узбекистан, активизацию мультимодального транспортного маршрута «Китай — Казахстан — Узбекистан — Туркменистан — Иран».
К 2025 году экспорт казахстанского энергетического угля в Узбекистан планируется увеличить с 0,5 млн до 12,8 млн тонн в год на фоне падения добычи в Узбекистана и планов перевести теплицы, цементные и кирпичные заводы, детсады, школы и больницы на угольное топливо.
Обсуждалась также возможность снижения тарифов на транзит казахстанской мукомольной продукции по территории Узбекистана. Объем экспорта муки из Казахстана в Афганистан по территории Узбекистана в историческом максимуме в 2017 году достигал показателя 1,209 млн тонн. В последующих годах этот показатель значительно снизился: в 2021 — 536 тысяч тонн, в 2022-м — 816 тысяч тонн, за шесть месяцев этого года — всего 275 тысяч тонн.
Афганистан является крупным рынком сбыта муки для Узбекистана. В 2020 году узбекская сторона экспортировала муку на 217,5 млн долларов, что тогда составило 28% всего экспорта в Афганистан. В прошлом году Узбекистан поставил за границу зерновые и продукты из них на 357,7 млн долларов, большая часть из этого объёма ушла на афганский рынок.
Казахстанская сторона обратилась к узбекистанской с просьбой рассмотреть возможность предоставления тарифных преференций к базовому тарифу на транзитные перевозки по территории Узбекистана в Афганистан железнодорожным транспортом. Участники встречи договорились создать экспертную рабочую группу для обсуждения благоприятных тарифных условий по железнодорожным перевозкам и выработки конкретных предложений.
Как мы сообщали ранее, UzAuto Motors планирует запустить мелкоузловую сборку автомобилей Chevrolet Onix в Казахстане в первом квартале 2024 года. Крупноузловая сборка этой модели ведётся с мая этого года.