ЮНEСКО Бош конференциясининг 2025 йилда бўлиб ўтадиган 43-сессияси ўтказиладиган жой сифатида Самарқанд танланди. Бу ҳақда 22 ноябрь куни Парижда конференциянинг 42-сессияси раиси Симона-Мирела Микулеску маълум қилди.
Тадбир 1985 йилдан бери биринчи марта ташкилот бош қароргоҳи жойлашган Париждан ташқарида ўтказилади. Конференция 1985 йилда Болгария пойтахти Софияда ўтказилганди.
Сентябрь ойи бошида президент ёрдамчиси Саида Мирзиёева Ўзбекистон ЮНEСКО Бош конференциясининг 43-сессиясини Самарқандда ўтказишга тайёрлигини маълум қилган эди.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон бўлажак сессияни юқори савияда ташкил этиш ва ўтказиш учун барча кучини сафарбар этишини билдирди.
«Кўпмиллатли Ўзбекистон халқи номидан ва шахсан ўз номимдан барча хорижий дўстларимиз ва шерикларимизга ЮНEСКО Бош конференциясининг 43-сессиясини 2025 йилда қадим Самарқандда ўтказиш тўғрисидаги тарихий қарорни қўллаб-қувватлагани учун самимий миннатдорлик билдираман», — деди у.
«Минтақамизда биринчи марта ўтадиган ушбу муҳим глобал миқёсдаги тадбир халқаро ҳамжамиятга Ўзбекистон ва Марказий Осиё давлатларининг улкан цивилизацион салоҳиятини яна бир бор намойиш этишга хизмат қилади, деб ишонаман», — деди давлат раҳбари.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йилда ЮНEСКОга аъзо давлатлардан ҳеч бири Бош конференцияни ўзининг 42-сессиясини ўтказишга таклиф қилмагани боис Париждаги штаб-квартираси ўтказиладиган жой сифатида танланган. Бундан олдинги конференциялар ҳам таклифлар йўқлиги сабабли Франция пойтахтида ўтказилган эди. (41-сессия, 39, 38, 37, 36, 35, 34).

Самарканд выбран местом проведения 43-й сессии генеральной конференции ЮНЕСКО, которая состоится в 2025 году. Об этом 22 ноября в Париже сообщила председатель 42-й сессии конференции Симона-Мирела Микулеску.
Мероприятие пройдёт вне Парижа, где находится штаб-квартира организации, впервые с 1985 года, когда конференция прошла в Софии — столице Болгарии.
В начале сентября помощник президента Саида Мирзиёева сообщила, что Узбекистан готов принять 43-ю сессию генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде.
Стоит отметить, что в 2021 году ни одно из государств-членов ЮНЕСКО не пригласило генеральную конференцию провести её 42-ю сессию, поэтому местом проведения была выбрана штаб-квартира в Париже. Предыдущие конференции также проводились в столице Франции из-за отсутствия предложений. (41-я сессия,39-я, 38-я, 37-я, 36-я, 35-я, 34-я).
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поблагодарил всех зарубежных друзей и партнёров за поддержку исторического решения о проведении конференции в Самарканде.
«Уверен, что это важное глобальное мероприятие, которое впервые состоится в нашем регионе, позволит ещё раз продемонстрировать мировой общественности огромный цивилизационный потенциал Узбекистана и государств Центральной Азии», — говорится в сообщении пресс-службы главы государства.