Ўзбекистонда поезд чипталарининг арзонлигидан фойдаланган чайқовчилар уларни сотиб олиб, устига пул қўйиб, йўловчиларга қайтадан сотмоқда. Чипта нархларининг арзонлиги уларнинг қўлма-қўл бўлиб кетишига сабаб бўлмоқда. Бу ҳақда «Ўзбекистон темир йўллари» компанияси бошқаруви раисининг биринчи ўринбосари Ҳикматулла Раҳметов шанба куни журналистлар билан суҳбатда маълум қилди, дея ёзади Kun.uz. У чайқовчиларни «сотқинлар» деб атади.
«Чипталаримиз шу қадар арзонки, баъзи одамлар шу билетни сотиб олиб, устига яна қўйиб бошқаларга сотади, сотолмаса, поезд кетишидан олдин 15 минг сўм жаримасини тўлаб қайтариб беради. Агар уни бировга сотса, 15 мингмас, 100 минг, 150 минг сўм фойда қилади. Бизнинг ўзимиз одамларга арзон тарифлар қиламиз, халқ рози бўлсин деб, ўзимиз мана шу коррупцион тизимни яратдик. Мана сизларга оқибат», — деди у.
Шу ойда компания Ўзбекистон бўйлаб поезд чипталари тарифларини оширишни режалаштирмоқда. Барча йўналишлар бўйича чипталар нархи 50 фоизга оширилади. «Афросиёб» тезюрар поездига эса чипталар 100 фоизга қимматлашади.
Бундан ташқари, жарима миқдорини ошириш ҳам режалаштирилган. Бу одамларнинг норозилигини келтириб чиқариши мумкин. Аммо «агар у нарсани қилмасак, кўча чайқовчилар билан тўла бўлади. Тартибли одамлар эса оиласи билан Самарқандга бориш учун чипта сотиб ололмайди ва яна кўчадан ўшандай „афиристларни“ қидириб юради», — деди у.
Ҳикматулла Раҳметовнинг қўшимча қилишича, «битта паспорт — битта чипта» тамойили кассалардаги чипталар тақчиллигига қарши курашишга ёрдам беради.
У 15 доллар пора эвазига Afrosiyob поездида эконом-класс вагонидан ВИП вагонга ўтказишга муваффақ бўлган голландиялик саёҳатчи ва блогер билан содир бўлган воқеага ҳам изоҳ берди. Унинг сўзларига кўра, ушбу муаммони ҳал қилиш учун апгрейд тизимини жорий этиш кўзда тутилган.
««Яъни эконом классда кетаётган йўловчи бизнес классда жой борлигини кўрса, ўша ернинг ўзида бизнес класснинг пулини тўлаб, қонун доирасида шу жойга кираверади. У тўлаган пул эса бюджетга, солиққа тушаверади. Эндиликда расман шу нарсани жорий этамиз. Бу — ҳам бир фойда», — деди у.
Яқинда президент Шавкат Мирзиёев 2024 йилдан бошлаб тезюрар ва тезюрар йўловчи поездлари учун чипталар нархини давлат томонидан тартибга солишни бекор қилиш тўғрисидаги қарорни имзолади. Тарифлар бозор тамойиллари асосида белгиланади.
Сентябрь ойида президент йиғилишда темир йўл соҳасини ислоҳ қилиш зарурлигини маълум қилган эди. Темир йўл корхоналарининг рентабеллиги пастлиги, вагон паркининг бир қисми таъмир ва янгиланишга муҳтожлиги, хусусий секторнинг соҳада иштирок этиши учун имкониятлар яратилмагани, чипталар сотиш ва хизмат кўрсатиш шароитларидаги коррупция ҳолатларидан аҳоли норозилигини таъкидлади.

Пользуясь дешевизной билетов на поезда в Узбекистане, перекупщики покупают их, ставят наценку и перепродают пассажирам. Это одна из причин нехватки билетов, сказал в интервью журналистам в субботу первый заместитель председателя правления компании Хикматулла Рахметов, сообщает Kun.uz. Он назвал перекупщиков «предателями».
«Билеты настолько дёшевы, что перекупщики покупают их и перепродают людям до отправления поезда. Если билет не будет продан, они платят штраф в размере 15 тысяч сумов и сдают его в кассу. Если они найдут кого-то для перепродажи билета, то заработают 100−150 тысяч сумов. Оказывается, мы сами вынужденно создали это коррупционную схему для того, чтобы сделать для народа самые дешёвые тарифы, чтобы народ был доволен. Вот и последствия», — сказал он.
В этом месяце компания планирует повысить тарифы на билеты на поезда внутри Узбекистана. Тарифная часть билетов на всех направлениях повышается на 50%. Билеты же на высокоскоростной поезд Afrosiyob подорожают на 100%. Однако процент повышения ещё окончательно не утверждён.
Дополнительно планируется повышение суммы штрафа. Это может вызвать недовольство людей. Но «если это не сделать, то на улице будет полно спекулянтов. А порядочные люди не смогут купить билеты, чтобы поехать с семьёй в Самарканд, и снова будут искать этих аферистов», отметил он.
Хикматулла Рахметов добавил, что бороться с нехваткой билетов в кассах поможет принцип «один паспорт — один билет».
Он также прокомментировал инцидент с нидерландским путешественником и блогером, который за взятку в 15 долларов смог пересесть из вагона эконом-класса в вагон VIP на поезде Afrosiyob. По его словам, для решения этой проблемы планируется внедрить систему апгрейда, то есть создать законные основания, чтобы пассажиры за оплату могли прямо в поезде сменить класс вагона при наличии свободных мест.
«Эти деньги завтра пойдут на налоги, в бюджет, будут служить нашему народу. Эта система официально будет внедряться», — сказал представитель руководства железнодорожной компании. Он отметил «пользу того блогера», которую он принёс государству.
На днях президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление, которым с 2024 года отменяется государственное регулирование цен на билеты на высокоскоростные и скоростные пассажирские поезда. Тарифы будут формироваться на основе рыночных принципов.
В сентябре президент на совещании заявил о необходимости реформирования железнодорожной отрасли. Он отметил, что рентабельность железнодорожных предприятий низкая, часть вагонного парка нуждается в ремонте и обновлении, не созданы возможности для участия частного сектора в отрасли, население недовольно коррупцией при продаже билетов и условиями обслуживания.