10 октябрь куни Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Ўзбекистон Адлия вазирлиги ва UNICEF ҳамкорлигида «Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси тақдим этилди. Давра суҳбатида «Газета.uz» мухбири иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари зўравонликнинг олдини олиш ва уларга қарши курашиш бўйича кўп тармоқли хизматларни ишлаб чиқиш ва жорий этишни назарда тутувчи қонун лойиҳасини қабул қилиш учун «тезкор ва қатъий чоралар кўриш»га чақирди. Ҳужжатнинг қабул қилиниши болаларнинг ҳуқуқий ҳимоясини кучайтириши ва оилага маслаҳат бериш, психологик-ижтимоий қўллаб-қувватлаш, ҳаётий кўникмаларни ўргатиш ҳамда хавфсиз уй-жой каби қўллаб-қувватлаш тизимларини такомиллаштириши кутилмоқда.
ЮНИСEФ томонидан яқинда ўтказилган кўп кўрсаткичли сўров шуни кўрсатдики, Ўзбекистонда 1 ёшдан 14 ёшгача бўлган болаларнинг учдан икки қисми (62%) зўравонлик билан тарбиялаш усулларига (жисмоний жазо, психологик тажовуз) учраган, 15−19 ёшдаги қизларнинг 33 фоизи эрнинг хотинини уришга ҳақли деган фикрда.
Танзила Нарбаева (марказда) ва Шахноза Мирзиёева (ўнгда). Фото: ЮНИСЕФ.
Ўзбекистонда 2023 йилнинг тўққиз ойида 1240 та вояга етмаганларга нисбатан зўравонлик ҳолатлари қайд этилган бўлса, шундан 417 таси жинсий зўравонликдир, деди президент ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Шахноза Мирзиёева ўз нутқида.
«Оилавий зўравонлик ҳолатлари кўпайиб бораётгани даҳшатли. Тасаввур қилинг, жорий йилнинг тўққиз ойида қариндошлар, жумладан, яқинлар томонидан болаларга нисбатан 166 та зўравонлик ҳолатлари қайд этилган. Афсуски, ҳатто расмий статистика ҳам ўлчовни объектив баҳолашга имкон бермайди. Ҳақиқат бундан ҳам баттар», — деди у.
«Зўравонлик қурбони бўлган болалар одатда зўравонликка дучор бўлганликлари ҳақида хабар бермайдилар. Кўпинча улар қўрқув, уят ҳисси ёки оилага садоқат ҳисси сабаб содир бўлган ҳолат ҳақида индамайди. Айниқса, зўравон болага энг яқин одамлардан бири бўлса», — деди Шахноза Мирзиёева.
Унинг таъкидлашича, мактаб, оилада болаларга нисбатан зўравонлик ҳолатлари ҳақида маълум бўлса ҳам, одамлар ҳали ҳам бола тақдирига бефарқлик билан қарашади ва бу ҳақда васийлик ва ҳомийлик органларига ҳам, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига ҳам хабар беришмайди.
Ижтимоий хавфсизлик агентлиги вакилининг қўшимча қилишича, интернетга кириш имконияти ортиб бораётгани сабабли, болаларни зўравонлик қилиш «қўрқинчли ва кўпинча ҳаётни ўзгартириб юборувчи» оқибатларга олиб келадиган кибербуллинг ва онлайн жинсий эксплуатация каби янги шаклларга эга.
«Шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари эътиборини зўравонликнинг олдини олиш чора-тадбирларини кучайтириш, зўравон билан ишлаш ва тезкор чора кўриш ишларини яхшилаш масаласининг заруратига қаратмоқчиман. Биз бу муаммога кўз юмишни бас қилишимиз керак, — деди Шахноза Мирзиёева. — Биз ушбу долзарб масала бўйича сукунатни бузмоқчимиз ва жамиятда мавжуд бўлган муносабатни ўзгартирмоқчимиз».
Агентлик директорининг биринчи ўринбосари, унинг фикрича, болаларни Зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонун лойиҳасида ўз аксини топиши керак бўлган жиҳатларни санаб ўтди:
- Болаларга нисбатан зўравонлик содир этган шахсларга нисбатан чораларни тубдан кучайтириш. «Болаларга нисбатан жинсий зўравонликнинг олдини олиш бўйича янада қатъий чораларни жорий этиш бўйича халқаро тажрибани ўрганиш вақти келди. Масалан, бир қатор мамлакатларда ихтиёрий ва мажбурий кимёвий кастрация, шунингдек, жинсий зўравонлик содир этган шахсларни умрбод кузатиб бориш учун билагузуклар жорий қилинган, хавфли шахсларнинг реестри оммага эълон қилинган. Мен ушбу масалани ўрганиб, барча фикр-мулоҳазаларни инобатга олган ҳолда тегишли таклифлар ишлаб чиқишни таклиф қиламан», — деди Шахноза Мирзиёева.
- Зўравонлик ҳолатлари бўйича фактларни яшириш ёки мурожаатларга жавоб бермаслик ҳолатларида мансабдор шахсларнинг жавобгарлигини кучайтириш. «Биз биламизки, афсуски, бу тез-тез содир бўлмоқда», — деди у.
- Зўравонлик хавфи остида бўлган болалар, шу жумладан ота-онаси узоқ вақт йўқ бўлган болалар, меҳнат мигрантларининг фарзандлари рўйхатини кенгайтириш.
- Болалар ҳуқуқларини таъминлаш нуқтаи назаридан янги ижтимоий хизмат функциялари ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва бошқа органлар билан ўзаро муносабатларни аниқ белгилаб олиш.
- Ҳимоя ордерини бериш вақтини қисқартириш ва зўравонлик ҳолатларига нисбатан ҳаракатларни яхшилаш.
- Барча босқичларда зўравонлик қурбонлари ҳақидаги маълумотларнинг махфийлигини таъминлаш.
- Буллинг каби долзарб мавзуга эътибор қаратиш керак.
Шахноза Мирзиёева жорий йилнинг тўққиз ойида зўравонлик оқибатида 22 нафар бола ҳалок бўлганини таъкидлади. «Уларни энди қайтариб бўлмайди. Нажот топиши мумкин бўлган болаларга ёрдам бериш учун бугун муҳокама қилинаётган қонунни қабул қилишни тезлаштириш жуда муҳим, деб ҳисоблайман», — деди у.
Давра суҳбатида илк бор Тошкентга ташриф буюрган ЮНИСEФнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Регина Де Доминикис ҳам сўзга чиқди.
«Мазкур қонун қабул қилинса, Ўзбекистон фарзандларининг ҳаётини ўзгартириши, уларни ҳимоя қилиши, тарбиялаши, ўз салоҳиятини рўёбга чиқариши учун имконият яратиши мумкин», — деди у.
ЮНИCEФ вакили қўшимча қилишича, «қонун лойиҳасининг тили ва мақсади болаларни ҳимоя қилишнинг энг юқори стандартларини акс эттириши жуда муҳим, шунинг учун қонун қоғоздаги сўзлар эмас, балки Ўзбекистондаги барча болалар ҳаётини ўзгартирувчи кучдир».
«Газета.uz» тез орада «Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси шарҳини тайёрлайди.

Национальное агентство социальной защиты, Министерство юстиции Узбекистана и ЮНИСЕФ 10 октября представили законопроект о защите детей от всех форм насилия. Круглый стол высокого уровня посетил корреспондент «Газеты.uz».
Участники мероприятия призвали к «быстрым и решительным действиям» по принятию законопроекта, который предусматривает развитие и внедрение многосекторальных услуг по предотвращению насилия и реагированию на него. Принятие документа должно укрепить правовые гарантии детей и усовершенствовать системы поддержки, такие как семейное консультирование, психосоциальная поддержка, обучение жизненным навыкам и доступ к безопасному жилью.
Недавнее мультииндикаторное обследование, проведённое ЮНИСЕФ, показало, что две трети детей в возрасте от 1 до 14 лет (62%) в Узбекистане подвергались насильственным методам воспитания (физическим наказаниям, психологической агрессии), а 33% девочек в возрасте 15−19 лет придерживаются мнения, что муж имеет право бить жену.
За девять месяцев 2023 года в Узбекистане было зарегистрировано 1240 случаев насилия над несовершеннолетними, из них 417 случаев сексуального насилия, сообщила в своей речи первый заместитель директора Агентства соцзащиты при президенте Шахноза Мирзиёева.
«Ужасает тот факт, что учащаются случаи насилия в семье. Только представьте себе, за девять месяцев текущего года 166 зарегистрированных случаев насилия над детьми были совершены со стороны родственников, в том числе близких. К сожалению, даже официальная статистика не даёт возможности объективно оценить масштабы. Реальность намного страшнее», — сказала она.
«Дети — жертвы насилия, как правило, не сообщают, что они подверглись насилию. Зачастую их останавливает страх, чувство стыда или чувство преданности семье. Особенно в случае, когда агрессором выступают самые близкие для ребёнка люди», — отметила Шахноза Мирзиёева.
Она обратила внимание, что даже если о фактах жестокого обращения с детьми в семье знают в школе, люди всё равно проявляют равнодушие к судьбе ребёнка и не уведомляют ни органы опеки, ни правоохранительные органы.
Представитель руководства Агентства соцзащиты добавила, что по мере того, как расширяется доступ к интернету, насилие над детьми принимает новые формы, такие как кибербуллинг и сексуальная эксплуатация онлайн, которые имеют «тяжёлые и часто судьбоносные последствия».
«Хотелось бы также обратить внимание правоохранительных органов на необходимость усиления профилактики насилия, улучшения реагирования и работы с агрессором. Мы должны перестать закрывать глаза на эту проблему», — подчеркнула Шахноза Мирзиёева. Она добавила: «Мы хотим нарушить молчание в отношении данной острой проблемы, изменить установки в обществе, из-за которых оно до сих пор существует».
Первый замдиректора агентства перечислила аспекты, которые, по её мнению, должны быть обязательно отображены в законопроекте о защите детей от насилия:
1. Кардинальное ужесточение мер в отношении лиц, совершивших насилие в отношении детей. «Пора изучить международный опыт по введению более жёстких мер по предупреждению сексуального насилия в отношении детей. Например, в ряде стран введена добровольная и принудительная химическая кастрация, а также браслеты для пожизненного отслеживания лиц, совершивших сексуальное насилие, реестры лиц с высоким риском сделаны публичными. Предлагаю изучить этот вопрос и разработать соответствующие предложения с учётом всех мнений», — сказала Шахноза Мирзиёева.
2. Усиление ответственности должностных лиц в случае сокрытия фактов или отсутствия реагирования на обращения о случаях насилия. «Мы знаем, что, к сожалению, это продолжает происходить довольно часто», — подчеркнула она.
3. Расширение перечня детей, которые находятся в риске насилия, в том числе за счёт детей, чьи родители длительное время отсутствуют, детей трудовых мигрантов.
4. Чёткое обозначение функций новой социальной службы и взаимодействия с правоохранительными и другими органами в части обеспечения прав детей.
5. Сокращение времени выдачи охранного ордера и улучшение реагирования на случаи насилия.
6. Обеспечение конфиденциальности сведений о жертвах насилия на всех этапах.
7. Необходимо обратить внимание на такую актуальную тему, как буллинг.
Шахноза Мирзиёева подчеркнула, что за девять месяцев этого года в результате насилия погибли 22 ребёнка. «Их уже не спасти. Считаю, что жизненно необходимо ускорить принятие обсуждаемого сегодня закона, чтобы помочь тем детям, которых ещё можно спасти», — сказала она.
На круглом столе также выступила региональный директор ЮНИСЕФ по странам Европы и Центральной Азии Регина Де Доминицис, находящаяся с первым визитом в Ташкенте.
«Этот закон, если он будет принят, сможет изменить жизнь детей Узбекистана, защищать, воспитывать и дать им возможность реализовать свой потенциал», — сказала она.
Представитель ЮНИСЕФ добавила, что «очень важно, чтобы формулировка и цель законопроекта отражали самые высокие стандарты защиты детей, чтобы закон был не просто словами на бумаге, а преобразующей силой для жизни всех детей в Узбекистане».