Тошкент шаҳар Экология бошқармаси ижтимоий тармоқларда тарқалган ободонлаштириш ходимлари Чилонзор туманидаги кўп йиллик дарахтларни кесаётгани акс этган видео юзасидан вазиятга изоҳ берди.
Бошқарма хабарида айтилишича, аҳоли томонидан туманнинг «Лутфий» кўчасидаги қуриб қолган дарахтларни кесиш ва ўрнига бошқа ўсимликлар экиш бўйича мурожаатлар келиб тушган.
Тошкент Ботаника боғининг дарахтшунос мутахассислари ва давлат инспектори томонидан дарахтларнинг ҳолати ўрганилиб, белгиланган қонун ҳужжатлари асосида 29 туп қуриб қолган дарахтни кесиш учун рухсатнома расмийлаштирилган.
«Туман ободонлаштириш бўлими ходимлари юзага келиши мумкин бўлган хавф-хатарларнинг олдини олиш мақсадида қуриб қолган дарахтларни кесган», — дейилади хабарда.
Экология вазирлиги «Газета.uz»га мазкур ҳудуддаги дарахтларга туман ободонлаштириш бўлими жавобгарлигини қайд этди.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил баҳорида мазкур ҳудудда президент ташрифи арафасида 55 туп дарахтнинг тагига парваришлангандек кўриниши учун полиэтилен плёнка тўшалиб, керамзит сепилганди. Оқибатда 33 та дарахт таги қуриб қолган, айримлари поянинг пастки қисмида чириш белгилари кузатилган.
Шундан сўнг Тошкент шаҳрининг Чилонзор тумани ҳокимлиги Ободонлаштириш бошқармаси агрономлари томонидан зарарланган дарахтларга суғориш ва даволаш ишлари олиб борилишини маълум қилган.

В социальных сетях распространилось видео, на котором сотрудники благоустройства спиливают многолетние деревья. В столичном Управлении экологии прокомментировали ситуацию.
Ведомство сообщало о планах вырубить деревья ещё 16 сентября. В управлении заявили, что жители обратились с просьбами о вырубке сухих деревьев на улице Лутфи в Чиланзарском районе столицы и о посадке новых деревьев в том же месте.
Ясени посередине дороги на улице Лутфи.
Государственный инспектор и специалисты-арбористы Ташкентского ботанического сада изучили состояние деревьев. В результате на основании нормативных документов оформлено разрешение на вырубку 29 пенсильванских ясеней.
«Сотрудники районного управления благоустройства вырубили сухие деревья для предотвращения возможных опасностей», — говорится в сообщении.
Напомним, весной 2021 года на этом участке почва под 56 деревьями (55 ясенями и 1 сафорой) была покрыта плёнкой и присыпана керамзитом в рамках «благоустройства» местности. В результате у 33 деревьев были обнаружены признаки высыхания, у некоторых имелись признаки гниения нижней части стволов.
Хокимият Чиланзарского района Ташкента тогда заявил, что агрономы управления благоустройства будут поливать и обрабатывать пострадавшие деревья.