Жаҳон иқтисодиёти иккита йирик инқироздан — пандемия ва Россиянинг Украинага бостириб киришидан сўнг тикланишда давом этмоқда, дейилади Халқаро валюта жамғармасининг (ХВЖ) Жаҳон иқтисодий истиқболи (World Economic Outlook) бўйича янги ҳисоботида айтилишича.
Таъминот занжирлари тикланди ва юк ташиш харажатлари COVID-19дан олдинги даражага қайтди. Қўшма Штатлар ва Швейцариянинг саъй-ҳаракатлари туфайли 2023 йил март ойида банк секторида юзага келган беқарорлик чекланди.
Умуман олганда, ХВФ маълумотларига кўра, 2023 йилнинг биринчи чорагида глобал иқтисодий фаоллик, асосан, хизмат кўрсатиш соҳаси ҳисобига ўзининг барқарорлигини кўрсатди.
Жаҳон ЯИМ
Мутахассисларнинг фикрича, баъзи ижобий ўзгаришларга қарамай, иқтисодий ўсиш тарихий кўрсаткичлар бўйича заифлигича қолмоқда.
ХВЖ жорий йилда глобал иқтисодий ўсиш 3 фоизга етишини кутмоқда, бу уч ой олдингига нисбатан 0,2 фоизга кўп, лекин ўтган йилги кўрсаткичдан анча паст.
«Иқтисодиёт ривожланган мамлакатларда ўсиш 2022 йилдан бошлаб пасайишда давом этмоқда… Ривожланаётган бозорлар ва ривожланаётган иқтисодларда 2023−2024 йилларга мўлжалланган ўсиш истиқболлари барқарор кўринади, гарчи минтақалар бўйича сезиларли силжишлар кузатилмоқда», — деб ёзади шарҳ муаллифлари.
2024 йилда глобал иқтисодий ўсиш 3% даражасида қолиши кутилмоқда.
Инфляция
Глобал инфляция юқорилигича қолмоқда ва уй хўжаликларининг харид қобилиятини пасайтиришда давом этмоқда, дейилади шарҳда. Инфляцияга қарши курашда марказий банклар сиёсатни қаттиқлаштирмоқда ва фоиз ставкаларини оширмоқда. Натижада, бозорда кредит таклифлари қисқармоқда, юқори давлат қарзи харажатларига дуч келган камбағал мамлакатлар учун эса устувор инвестициялар имкониятлари чекланмоқда.
Глобал инфляция 2022 йилдаги 8,7 фоиздан 2023 йилда 6,8 фоизга, 2024 йилда эса 5,2 фоизга тушиши кутилмоқда. Асосий инфляция, умумий инфляциядан фарқли ўлароқ, аста-секин пасаяди, деб таъкидлади ХВФ.
«Инфляция, масалан, Россиянинг Украинадаги уруши кучайиши ёки экстремал об-ҳаво ҳодисалари туфайли юқорилигича қолиши ёки ошиши мумкин. Бу пул-кредит сиёсатининг қўшимча қатъийлаштирилишини талаб қилиши ва молия бозорларида ўзгарувчанликнинг янги тўлқинига олиб келиши мумкин. Хитой иқтисодиёти билан боғлиқ вазият ёмонлашиши мумкин ва геоиқтисодий парчаланиш ўсиш суръатларига янада путур етказиши мумкин», — деб тушунтирди ХВЖ бош иқтисодчиси Пьер-Оливье Гуриншас.
Жаҳон савдоси
ХВФ прогнозига кўра, глобал савдо ўсиши 2023 йилда 2 фоизгача секинлашади ва 2024 йилда бир оз ошиб, 3,7 фоизга етади. 2000 йилдан буён секинлашув ва ўртача даражадан паст бўлишини экспертлар маиший хизматларга ўтиш, доллар ўсишининг кечиктирилган таъсири ва савдо тўсиқларининг кучайиши билан изоҳламоқда.
Хатарлар
Кейинги иқтисодий ўсиш учун эҳтимолий хавфлар орасида ХВФ қуйидагиларни санаб ўтади:
• Инфляциянинг ўсиши. Бунга (1) меҳнат бозоридаги кескин вазият, (2) ҳаддан ташқари ҳароратни келтириб чиқариши ва товарлар нархининг ошишига олиб келиши мумкин бўлган Эл-Ниньо табиий ҳодисаси, (3) Украинадаги урушнинг кучайиши сабаб бўлиши мумкин, булар эса озиқ-овқат, ёқилғи ва ўғит нархининг ошишига олиб келиши эҳтимоли мавжуд.
• Хитойданинг тикланишнинг секинроқ кечаётгани. Хитойнинг иқтисодий ўсиши прогнозларни оқламади, бу минтақадаги ва ундан ташқаридаги савдо ҳамкорлари учун салбий оқибатларга олиб келди. Мутахассислар кўчмас мулк секторида чуқурроқ таназзулга юз тутаётгани, истеъмол даражасининг заифлашгани ва фискал сиёсатнинг қаттиқлашишини кўрсатмоқда.
• Қарз инқирози. Ривожланаётган бозорлар ва ривожланаётган мамлакатлар учун қарз олиш харажатлари юқорилигича қолмоқда, бу уларнинг устувор сарф-харажатлар доирасини чеклайди ва шу билан қарз инқирози хавфини оширади.

Глобальная экономика продолжает восстанавливаться после двух серьёзных кризисов — пандемии и вторжения России в Украину, говорится в новом докладе Международного валютного фонда (МВФ) World Economic Outlook.
Цепочки поставок восстановились, а стоимость доставки вернулась к уровню, который был до пандемии COVID-19. Благодаря усилиям США и Швейцарии удалось сдержать нестабильность в банковском секторе, возникшую в марте 2023 года.
В целом, как отмечает МВФ, глобальная экономическая активность в первом квартале 2023 года показала свою устойчивость, во многом благодаря сектору услуг.
Мировой ВВП
По оценке экспертов, несмотря на определённые позитивные изменения, экономический рост остаётся слабым по историческим стандартам.
МВФ ожидает, что рост мировой экономики в этом году достигнет 3%, что лучше на 0,2% прогноза трёхмесячной давности, но ощутимо ниже аналогичного показателя прошлого года.
«В странах с развитой экономикой темпы роста продолжают снижаться с 2022 года… На формирующихся рынках и в развивающихся экономиках перспективы роста в 2023—2024 годах представляются в целом стабильными, хотя имеются значимые сдвиги по регионам», — пишут составители обзора.
В 2024 году ожидается, что уровень экономического роста в мире останется на уровне 3%.
Инфляция
Мировая инфляция остаётся высокой и продолжает снижать покупательную способность домохозяйств, говорится в обзоре. В борьбе с инфляцией центральные банки ужесточают политику и повышают процентные ставки. Как результат, кредитные предложения на рынке сокращаются, а для более бедных стран, которые столкнулись с повышенной стоимостью госдолга, ограничиваются возможности для приоритетных инвестиций.
Ожидается, что общий уровень глобальной инфляции снизится с 8,7% в 2022 году до 6,8% в 2023-м, а в 2024 году он составит 5,2%. Базовая инфляция будет снижаться постепенно в отличии от общей, отметили в МВФ.
«Инфляция может оставаться высокой или увеличиваться, например из-за обострения войны России в Украине или чрезвычайных погодных явлений. Это может потребовать дополнительного ужесточения денежно-кредитной политики и привести к новой волне волатильности на финансовых рынках. Ситуация с экономикой Китая может ухудшиться, а геоэкономическая фрагментация может ещё больше подорвать рост», — пояснил главный экономист МВФ Пьер-Оливье Гуриншас.
Мировая торговля
По прогнозу МВФ, рост мировой торговли замедлится до 2% в 2023 году и немного увеличится в 2024-м — до 3,7%. Замедление и ниже среднего с 2000 года уровень эксперты объясняют сдвигами в сторону внутренних услуг, отсроченным влиянием повышения курса доллара и усилением торговых барьеров.
В числе вероятных рисков для дальнейшего экономического роста в МВФ называют:
• Рост инфляции. К этому может привести (1) напряжённая ситуация на рыках труда, (2) природное явление Эль-Ниньо, который может вызвать экстремальное повышение температуры и поднять цены на сырьевые товары, (3) эскалация войны в Украине, что может привести к росту цен на продовольствие, топливо и удобрения.
• Более медленное восстановление Китая. Экономический рост КНР не оправдал прогнозов, что несёт негативные последствия для торговых партнёров в регионе и за его пределами. Эксперты наблюдают более глубокий спад в секторе недвижимости, ослабленный уровень потребления и ужесточение налогово-бюджетной политики.
• Долговой кризис. Стоимость заимствований для стран с формирующимся рынком и развивающихся стран остаётся высокой, ограничивая их возможности для приоритетных расходов и таким образом повышая риск долгового кризиса.