Қозоғистон 2034 йилги жаҳон чемпионатини Ўзбекистон билан биргаликда ўтказишни режалаштирмаяпти. Бу ҳақда Қозоғистон Маданият ва спорт вазирлиги маълум қилди, деб ёзди Tengrinews.kz.
«Маданият ва спорт ишлари вазирлиги Қозоғистон футболини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратиб, бу йўналишда ҳар томонлама қўллаб-қувватламоқда. Аммо шуни таъкидлаймизки, Қозоғистонда жаҳон чемпионатини ўтказиш масаласи кўриб чиқилмаяпти, шу сабабли мамлакатимиз чемпионат учун ариза топширишни режалаштирмаяпти», — дейилади вазирлик хабарида.
Аввалроқ «Championat.asia» Қозоғистон футбол федерацияси раҳбари Адлет Барменқулов Қозоғистон ва Ўзбекистонни 2034 йилда бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионатини биргаликда ўтказиш учун ариза топширишни таклиф қилгани ҳақида хабар берган эди.
Бу ҳақда Қирғизистонда бўлиб ўтган Марказий Осиёдаги туркий тилли давлатлар футбол ассоциасиялари мутасаддиларининг ҳар икки федерация раҳбарияти, жумладан, Ўзбекистон футбол ассоциасияси биринчи вице-президенти Равшан Эрматов ҳам иштирок этган йиғилишида маълум қилинган.

Казахстан не планирует проводить чемпионат мира по футболу совместно с Узбекистаном в 2034 году. Об этом сообщили в Министерстве культуры и спорта Казахстана, пишет Tengrinews.kz.
«Министерство культуры и спорта уделяет особое внимание развитию казахстанского футбола и оказывает всестороннюю поддержку в этом направлении. Однако отметим, что вопрос о проведении чемпионата мира по футболу в Казахстане не рассматривается, соответственно, подавать заявку для проведения чемпионата наша страна не планирует», — заявили в министерстве.
Ранее узбекистанское издание Championat.asia сообщило, что глава Казахстанской федерации футбола Адлет Барменкулов предложил Казахстану и Узбекистану вместе подать заявку на совместное проведение чемпионата мира по футболу, который пройдёт в 2034 году.
Заявление прозвучало на встрече официальных лиц футбольных ассоциаций тюркоязычных стран Центральной Азии в Кыргызстане, где присутствовало руководство обеих федераций, в том числе первый вице-президент Ассоциации футбола Узбекистана Равшан Ирматов.