Қирғизистонда МДҲ давлатларида қидирувга берилган шахсларни таниб олиш тизими ишга туширилди. Бу ҳақда 24.kg мамлакат Ички ишлар вазирлигига таяниб хабар бермоқда. Тизим 2 июндан ишлай бошлаган, бироқ ИИВ бу ҳақда эндигина маълум қилди.
Нашр маълумотларига кўра, дастлабки 10 кун ичида кузатув камералари давлатлараро қидирувда бўлган 57 нафар шахсни аниқлаган. Улар асосан Қирғизистон фуқаролари. Улар маълумотлар базалари бўйича текширилиб, рўйхатга олинган.
Текширувдан ўтганларнинг тўрт нафари ҳибсга олинган. Улар орасида Ўзбекистон ва Россия фуқаролари ҳам бор. «Улар одам ўлдиришга суиқасд, экстремистик жиноятлар (Миллий хавфсизлик давлат қўмитасига ўтказилган), безорилик, ҳужжатларни қалбакилаштириш жиноятлари учун қидирувга берилган», — дейилади хабарда.
ИИВ маълумотларига кўра, қидирувда бўлган 85 мингдан ортиқ одам ҳақида фақат Россия ҳуқуқ-тартибот идоралари маълумот берган.
Аввалроқ Қирғизистон матбуоти мамлакатда уч нафар россиялик сиёсий фаол: Алексей Рожков, Лев Скорякин ва Алена Крилованинг қўлга олингани ҳақида хабар берган эди. Ҳарбий комиссарликка ўт қўйишда айбланган Рожков 6 июнь куни Россияга депортация қилинган.

В Кыргызстане запустили систему распознавания лиц, объявленных в розыск в странах СНГ. Об этом сообщает 24.kg со ссылкой на МВД страны. Система заработала ещё 2 июня, однако МВД объявило об этом только сейчас.
По данным ведомства, за первые 10 дней камеры наружного наблюдения выявили 57 человек, находящихся в межгосударственном розыске. Преимущественно это граждане Кыргызстана. Их проверили по информационным базам данных и поставили на учет.
Четверых из проверенных задержали. В их числе граждане Узбекистана и России. «Это разыскиваемые за покушение на убийство, преступления экстремистской направленности (переданы в ГКНБ), хулиганство, подделку документов», — говорится в сообщении.
Как уточнили в МВД, только российские правоохранительные органы предоставили информацию по более чем 85 тысячам лиц, которые находятся в розыске.
Ранее СМИ Кыргызстана сообщали о задержании в стране троих российских политических активистов: Алексея Рожкова, Льва Скорякина и Алены Крыловой. Рожкова, обвиняемого в поджоге военкомата, 6 июня депортировали в Россию.