Буюк Британия Вакиллар палатаси раҳбари Пенни Мордаунт сайловдан ўз номзодини қайтариб олишини эълон қилди. Натижада мамлакат Консерватив партиясининг янги раҳбари сифатида расман эълон қилинган собиқ молия вазири Риши Сунак эртага Британиянинг янги бош вазири лавозимига тайинланиши мумкин.
«Биз навбатдаги бош вазирни танладик. Бу қарор тарихий бўлиб, партиямизнинг ранг-баранглиги ва истеъдодидан яна бир бор далолат беради. Риши мени тўлиқ қўллаб-қувватлайди. Янги консерватив ҳукумат британияликлар манфаати йўлида ҳамкорлик қилиш учун янги бош вазир атрофида бирлашиши керак», — деди Пенни Мордонт ўзининг Твиттердаги саҳифасида.
Буюк Британиянинг собиқ бош вазири Борис Жонсон ҳам пойгада эди, бироқ у бир неча кун аввал ўз номзодини қайтариб олди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Лиз Трасс Буюк Британия бош вазири лавозимини тарк этган, у атиги 45 кун ишлади ва мамлакат тарихида энг қисқа муддат фаолият кўрсатган бош вазир бўлди эди.

Бывший министр финансов Великобритании Риши Сунак в понедельник официально объявлен новым лидером Консервативной партии. Вероятно, уже во вторник он будет объявлен премьер-министром, потому что лидер Палаты общин Пенни Мордонт заявила, что снимает свою кандидатуру с выборов.
«Мы выбрали нашего следующего премьер-министра. Это решение является историческим и ещё раз свидетельствует о разнообразии и таланте нашей партии. У Риши есть моя полная поддержка. Новому правительству консерваторов нужно объединиться вокруг нового премьера, чтобы вместе работать на благо британцев», — заявила Пенни Мордонт.
Экс-премьер Великобритании Борис Джонсон также участвовал в предвыборной гонке, но он накануне снял свою кандидатуру.
На прошлой неделе пост премьер-министра покинула Лиз Трасс, пробыв в должности всего 45 дней, что стало кратчайшим сроком за всю историю страны.