АҚШ Афғонистондаги терроризмга қарши курашда ёрдам эвазига Тожикистон ва Ўзбекистонга 50 тагача ҳарбий самолёт ва вертолёт бериш имкониятини кўриб чиқмоқда. Бу ҳақда Politico музокаралардан хабардор икки манбага таяниб хабар бермоқда.
АҚШ ва унинг иттифоқчилари Афғонистондаги 20 йиллик ҳарбий ҳамкорлик доирасида афғон ҳукуматини кўп сонли самолёт ва вертолётлар билан таъминлади. 2021 йилнинг август ойида Кобул ишғол этилган кунлари «Толибон» томонидан ичида жами 585 нафар қуролланган ҳарбий хизматчилар бўлган 22 та ҳарбий самолёт ҳамда 24 та ҳарбий вертолёт (Embraer EMB 314 Super Tucano, UH-60 Black Hawk, MD-530, PC-12 ва Ми-17) Ўзбекистон чегарасини кесиб ўтганди.
Афғонистон муваққат ҳукумати бир неча бор Ўзбекистон ва Тожикистондан ушбу давлатларга аввалроқ олиб чиқилган ҳарбий самолётларни қайтаришни талаб қилди. Ўзбекистон расмийлари Афғонистондан мамлакат ҳудудига кириб келган ҳарбий авиатехникани «Толибон»га қайтариб беришни режалаштирмаётганлигини, чунки улар Америка Қўшма Штатларига тегишли эканини хабар берганди.
«Афғонистон-Ўзбекистон муносабатларининг нозиклиги ва Россиянинг Марказий Осиёдаги иқтисодий ва ҳарбий таъсири туфайли бу масала ҳақида омма олдида кам гапирилди. Аммо парда ортида АҚШ расмийлари америкалик ҳарбийлар мавжуд бўлмаган минтақада ўз ўрнини эгаллаш учун самолётлардан таянч сифатида яширинча фойдаланишга уринмоқда», — деб ёзади Politico нашри Мудофаа вазирлигининг юқори мартабали мулозимига таяниб.
Нашр суҳбатдошининг сўзларига кўра, АҚШ техникаларни парвозларда қўллаш мумкинлигига ишонч ҳосил қилиш учун баҳолашни режалаштирмоқда. Ўзбекистон ва Тожикистонга эса «чегара хавфсизлиги ва терроризмга қарши кураш соҳасида муносабатларни чуқурлаштириш» бўйича норасмий келишув эвазига бир неча техникалар берилиши мумкин.
Келишув разведка маълумотлари алмашинувини кенгайтиришдан тортиб, Афғонистондаги террорчилик фаолиятини назорат қилиш учун минтақавий таянч сифатида ушбу мамлакатларга қўшин ёки самолётларни жойлаштиришгача бўлган ҳамма нарсани ўз ичига олиши мумкин, деб ёзади газета. Иккала давлат ҳам Афғонистон билан чегарадош ва АҚШ ҳарбийлари таянадиган Яқин Шарқдаги юзлаб километрлик базалардан анча яқинроқ.
Аммо ҳозирча келишув Ўзбекистон ва Тожикистоннинг Афғонистондаги террорчилик тармоқлари ҳақидаги маълумотларига киришни ўз ичига олиши эҳтимоли юқори, дея қайд этди Politico.
АҚШ Мудофаа вазирлигининг расмий вакили Роб Лодевикнинг сўзларига кўра, «Мудофаа вазирлиги ҳозирда ҳеч қандай мақсадда АҚШ ҳарбий кучларининг Марказий Осиёда жойлашиши ёки доимий бўлишига интилмаяпти».
Қисқа муддатда бирор давлат АҚШга ўз ҳудудидан база қуриш учун фойдаланишга рухсат бериши даргумон, деб ёзади газета. Ўзбекистонда эса АҚШ билан бундай келишув қонунчиликда кўрсатилган «мамлакат ўз ҳудудида хорижий ҳарбий базаларни жойлаштириши мумкин эмас» қисмини ўзгартиришни талаб қилади.
Август ойида Россия президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Замир Кабулов Афғонистонлик қўмондонлар ва ҳарбий хизматчилар қочиб кетган пайтда Ўзбекистон ва Тожикистон ҳудудида қолган ҳарбий вертолёт ва самолётлар Украинага ўтиб қолишини хоҳламаслиги ҳақида баёнот берганди.

США рассматривают возможность передать Таджикистану и Узбекистану до 50 военных самолётов и вертолётов в обмен на помощь в борьбе с терроризмом в Афганистане. Об этом сообщает издание Politico со ссылкой на двух источников, осведомлённых о переговорах.
Соединенные Штаты и их союзники в рамках 20-летней военной кампании в Афганистане предоставили афганскому правительству большое количество самолётов и вертолётов. В дни захвата Кабула «Талибаном» в августе 2021 года воздушное пространство Узбекистана незаконно пересекли 22 военных самолёта и 24 вертолёта (Embraer EMB 314 Super Tucano, UH-60 Black Hawk, MD-530, PC-12 и Ми-17), в которых находились 585 вооружённых военнослужащих Афганистана.
Временное правительство Афганистана неоднократно настаивало на том, что эти воздушные судна являются собственностью Афганистана. Власти Узбекистана заявляли, что самолёты и вертолёты являются собственностью США и не могут быть возвращены.
«Публично об этом вопросе мало что говорилось, отчасти из-за деликатности афгано-узбекских отношений и экономического и военного влияния России в Центральной Азии. Но за кулисами официальные лица США тайно работали над тем, чтобы использовать воздушные суда в качестве рычага, чтобы закрепиться в регионе, где американские военные больше не присутствуют», — пишет Politico со ссылкой на высокопоставленного чиновника Министерства обороны.
По словам собеседника издания, США планируют провести оценку техники, чтобы убедиться, что она может быть использована для полётов. Несколько единиц техники может быть предоставлено Узбекистану и Таджикистану в обмен на неофициальное соглашение об «углублении отношений в области безопасности границ и борьбы с терроризмом».
Сделка может включать в себя что угодно — от расширения обмена разведывательными данными до размещения войск или авиации в этих странах в качестве регионального плацдарма для наблюдения за террористической деятельностью в Афганистане, пишет издание. Обе страны граничат с Афганистаном и находятся гораздо ближе, чем американские базы в сотнях миль на Ближнем Востоке, на которые опираются американские военные.
Но на данный момент более вероятно, что соглашение будет включать доступ к имеющейся у Узбекистана и Таджикистана информации о террористических сетях в Афганистане, отмечает Politico.
Официальный представитель Минобороны США Роб Лодевик заявил: «Министерство обороны в настоящее время не стремится к размещению или постоянному присутствию вооружённых сил США в Центральной Азии для каких-либо целей».
В краткосрочной перспективе маловероятно, что какая-либо из стран позволит США использовать свою территорию для базирования, пишет издание. В Узбекистане любое соглашение о базировании США потребует внесения изменений в законодательство, согласно которому страна не может размещать на своей территории иностранные военные базы.
В августе спецпредставитель президента России по Афганистану Замир Кабулов заявил, что РФ не хотела бы, чтобы в Украину попали около 100 самолётов и вертолётов, на которых афганские военные в прошлом году сбежали в Узбекистан и Таджикистан.