Агар янги Конституция қабул қилинса, ҳамма қатори президент Шавкат Мирзиёевга ҳам сайловларда қатнашиш имкони яратиб берилади. Бу ҳақда Олий Мажлис Сенати раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев Kun.uz мухбири билан суҳбатда маълум қилди.
Журналист конституциявий ислоҳотлар ҳақида гап кетганда, ижтимоий тармоқларда кўпчилик асосий қомусга ўзгартиришлар киритишдан асосий мақсад президент ваколат муддатларини узайтириш экани ҳақида гапираётганини таъкидлади.
Ушбу саволга жавоб берар экан, сенатор Конституцияга ўзгартишлар киритиш кераклигига ҳеч ким шубҳа қилмаслигини қайд этди.
«Янги Конституция қабул қилинса, у албатта барча фуқаролар учун, шу жумладан бугунги президентимиз учун ҳам янги конституция бўйича сайловларда иштирок этишга имконият яратиб беради. Президентимиз бу имконият ва ҳуқуқдан фойдаланадими, фойдаланмайдими, бу биринчи навбатда ушбу шахсга ҳавола. Бу шахсни кўрсатадиган сиёсий партияга ҳавола. Лекин бу ҳақ-ҳуқуқ у кишида бўлади. Бу — халқаро тажриба, янги конституциями, янги ҳуқуқий макон яратилди ва бу янгиланади», — дея таъкидлади Содиқ Сафоев.
«Шахсан, менинг фикримни сўрасангиз, тажрибадан келиб чиқиб ва халқаро вазиятни таҳлил қилган инсон сифатида шуни айтишим керакки, бугун биз бир ниҳоятда таҳликали дунёда яшаяпмиз. Кундан кунга мураккаблашиб кетяпти. Шу жумладан бу мамлакатимиз учун ҳам салбий асоратларини кўрсатмасдан иложи йўқ. Лекин шунга қарамасдан биз ислоҳотларни давом эттиришимиз керак. Мен аминманки, бу ислоҳотларни бошлаган инсонда уни охиригача етказишга имконият бўлиши керак. Буни мен ким билан хоҳласангиз ва қаерда хоҳласангиз баҳс қилишим мумкин», — деди у.
Сенат раҳбарининг биринчи ўринбосари сўнгги беш йилда «давлат раҳбари, президентимиз Шавкат Миромонович Мирзиёев қандайдир ҳокимиятга тиш-тирноғи билан ёпишиб олган сиёсатчи эмас"лигини кўрсатганини таъкидлади.
«Кўриб турибмиз, у киши эл-юрт ва ватан учун хизмат қилишга бел боғлаган, ўз умрини бағишлаган инсон. Кўриб турибмизки, халқимизнинг оғирини енгил қилиш, бирини икки қилиш, келажагини таъминлаш учун қанчалик ҳаракат қиляпти», — дея қайд этди у.
Содиқ Сафоевнинг сўзларига кўра, охирги беш йилда Ўзбекистонда ҳам ички сиёсат, ҳам ташқи сиёсатда қилинган ишлар мисолида дунёда энг йирик давлатлар томонидан Шавкат Мирзиёев янги формациядаги лидер сифатида эътироф этилмоқда.
«Бу — мамлакатимизнинг, халқимизнинг катта ютуғи ва далдаси десак бўлади, буни йўқотишга ҳаққимиз йўқ. Бугунги таҳликали дунёда айнан дунё томонидан эътироф этилган лидер Ўзбекистонга йўлбошчи бўлиши бу халқимиз учун керак», — деди у.
Сенатор пандемия давридан мисол келтирди. «Ниҳоятда мураккаб, оғир вазият, йирик ва бақувват давлатларда инқироз чуқур тус олганда, айнан Ўзбекистонда бутун халқни жипслаштириб, барча қатламларни, нодавлат ташкилотларни ҳукумат билан биргаликда бир ёқадан бош чиқариб, шу офатдан олиб чиқиб кетилишида президентимизнинг роли катта бўлган», — дея қайд этди у.
«Яна бир бор айтмоқчиман, башарти янги Конституция қабул қиладиган бўлсак, бу биз учун янги имкониятлар яратади. Ислоҳотларимиз ва олиб борилаётган сиёсатларимиз давомийлиги ва изчиллигини таъминлаш биз учун муҳим масала. Бу эса президент Шавкат Миромонович Мирзиёевнинг номи билан боғлиқ. У киши қандай қарор қабул қиладилар, билмайман, шахсан мен шу давомийликни таъминлашнинг тарафдориман», — деди у.
Эслатиб ўтамиз, Конституцияга ўзгартиришлар киритиш бўйича таклифларни қабул қилиш платформасида президентлик муддатини беш йилдан тўрт йилга қисқартириш ва бир шахснинг «ҳаёти давомида» икки мартадан ортиқ президентлик лавозимини эгаллашини тақиқлаш бўйича таклифлар ҳам бор. Шунингдек, бир муддатни 15−20 йилгача узайтириш, «агар президент ўз вазифаларини жуда яхши бажарса», учинчи муддатга сайланишга йўл қўйилиши ҳам таклиф қилинган.

Если будет принята новая Конституция Узбекистана, действующий президент Шавкат Мирзиёев сможет вновь участвовать в выборах главы государства. Об этом в интервью Kun.uz сказал первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Садык Сафаев.
Журналист издания отметил, что когда речь заходит о конституционной реформе, многие люди в интернете делают предположение, что основная цель внесения поправок в Основной закон — это обнуление и продление сроков действующего президента.
Отвечая на это, сенатор заявил, что в необходимости внесения изменений в Конституцию никто не сомневается.
«В то же время, давайте скажем это открыто, если новая Конституция будет принята, то она, конечно, создаст возможность всем гражданам, в том числе нынешнему президенту, участвовать в выборах по новой Конституции. Воспользуется ли президент этой возможностью, этим правом или нет, зависит в первую очередь от этой личности и партии, которая его выдвигает. Но это право у него будет», — подчеркнул Садык Сафаев.
Он отметил, что таков международный опыт: «Новая Конституция — это создание нового правового пространства».
«Если вы спросите моё личное мнение, то исходя из опыта и как человек, анализирующий международную ситуацию, я должен сказать, что мы сегодня живем в опасном мире, крайне опасном мире. С каждым днём ситуация усложняется. Это не может не оказывать негативных последствий в том числе и на нашу страну. Но нам, несмотря на это, нужно продолжать реформы. И я убежден, что у человека, начавшего эти реформы, должна быть возможность довести их до конца. Я могу спорить об этом с кем угодно и где угодно», — сказал он.
Первый замглавы Сената подчеркнул, что последние пять лет показали, что президент Шавкат Мирзиёев «не является политиком, цепляющимся за власть зубами и когтями».
«Мы видим, что он человек, посвятивший свою жизнь служению стране и Родине. Мы видим, сколько усилий он прилагает, чтобы облегчить бремя наших людей, обеспечить их благополучие, их будущее», — сказал сенатор.
По словам Садыка Сафаева, крупнейшие страны мира сегодня «признают Шавката Мирзиёева как лидера новой формации за работу, проделанную за последние пять лет как внутри страны, так и во внешней политике».
«Это огромное достижение и поддержка для нашей страны и народа, мы не имеем права это потерять. В современном опасном мире нашему народу нужен именно признанный во всём мире лидер», — подчеркнул он.
Сенатор привёл в пример период пандемии коронавируса. Когда даже в самых сильных государствах наблюдался глубокий кризис, «в Узбекистане в сплочении всего народа, сплочении всех слоев населения, правительства и неправительственных организаций, выходе из кризиса большую роль сыграл президент».
«Еще раз хочу сказать, что если мы примем новую Конституцию, это создаст для нас новые возможности. В то же время я думаю, что для нас важным вопросом является обеспечение преемственности и последовательности наших реформ и политики. А это связано с именем президента Шавката Миромоновича Мирзиёева. Я не знаю, какое решение примет этот человек, но лично я сторонник того, чтобы обеспечить эту преемственность», — заявил Садык Сафаев.
Отметим, что на платформе по приёму предложений по поправкам в Конституцию имеются как предложения о сокращении президентского срока с пяти до четырёх лет и запрете одному человеку занимать более двух президентских сроков «в течение своей жизни», так и предложения о продлении одного срока до 15−20 лет, а также допустимости третьего срока и продолжения выдвижения кандидатуры «если президент очень хорошо исполняет свои обязанности».