27 октябрь куни Москвада Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 22-мажлиси бўлиб ўтди, деб хабар қилди Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги матбуот хизмати.
Йиғилиш Ўзбекистон бош вазири ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов ва Россия иқтисодий ривожланиш вазири Максим Решетников раислигида бўлиб ўтди.
Икки мамлакат иқтисодий шериклигида эришилган салмоқли ютуқлар қайд этилди. Ўзбекистонда 9 ой ичида Россия капитали иштирокида ташкил этилган корхоналар сони 200 тадан ошди.
Айни пайтда Ўзбекистонда нефт-кимё, кон-металлургия, энергетика, соғлиқни сақлаш ва фармацевтика, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, тўқимачилик маҳсулотлари, мева-сабзавотларни қайта ишлаш каби соҳаларда умумий қиймати 14 миллиард доллардан ортиқ бўлган 150 дан ортиқ қўшма лойиҳа амалга оширилмоқда.
Таъкидланганидек, вазифаси инвестиция таклифларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун янги лойиҳаларни шакллантиришдан иборат бўлган Ўзбекистон-Россия қўшма лойиҳа офисида умумий қиймати қарийб 9 миллиард долларлик 180 дан ортиқ лойиҳалардан иборат янги портфел устида иш олиб борилмоқда.
Йиғилишда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини музлаткичли поездларда жадал етказиб бериш бўйича «Агроэкспресс» лойиҳаси Ўзбекистон-Россия савдосини ривожлантиришнинг «драйвери»га айланиши мумкинлиги қайд этилди. Ўзбекистондан янги мева-сабзавотларни биринчи синов тариқасида етказиб бериш ноябрь ойининг ўрталарида амалга оширилиши режалаштирилган. «Бизнинг умумий вазифамиз — 2030 йилгача темир йўл орқали мамлакатларимизга 1 миллион тонна маҳсулот етказиб бериш», — деди Максим Решетников.
Ўтган икки ой давомида Ўзбекистоннинг 7 вилояти раҳбарларидан иборат делегациялар Россиянинг 20 та вилоятида бўлиб, ҳамкорлик истиқболлари юзасидан мазмунли музокаралар ўтказди. Ҳудудлараро алоқаларни янада кенгайтириш мақсадида яқин келажакда Ўзбекистон ва Россия ҳудудлари раҳбарларининг саноат кооперациясининг янги лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва савдо шартномаларини тузиш учун қўшимча равишда ўзаро сафарларини ташкил этишга келишиб олинди.
Шунингдек, маданий-гуманитар ҳамкорлик, хусусан, таълим соҳасидаги ўзаро ҳамкорликка ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Айни пайтда Ўзбекистонда Россия олий ўқув юртларининг 15 та филиали фаолият юритмоқда. 1 октябрь куни Тошкентда Бутунроссия давлат кинематография институти филиали очилди филиали очилди. Яқин истиқболда яна иккита олий ўқув юрти — Косигин номидаги дизайн ва технология университети ҳамда Москва давлат геодезия ва картография университети филиаллари очилиши кутилмоқда.
Учрашувда энергетика, фармацевтика ва машинасозлик соҳаларида ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболлари белгилаб олинди. Россия компаниялари Ўзбекистонда тоғ-металлургия саноати корхоналарини модернизация қилиш, машинасозлик ва станоксозлик соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишда фаол иштирок этади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ишлаб чиқариш қувватлари негизида Россия технологияларидан фойдаланган ҳолда автомобиллар ва қишлоқ хўжалиги техникаси ишлаб чиқаришни изчил кўпайтириш кўзда тутилган. Ўзбекистонда энергия ишлаб чиқариш қувватларини модернизация қилиш ва муқобил энергетика соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун Россия сармояларини жалб қилиш имкониятлари кўриб чиқилди.

В Москве 27 октября состоялось 22-е заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Узбекистаном и Россией, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли.
Заседание прошло под сопредседательством заместителя премьер-министра — министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардора Умурзакова и министра экономического развития России Максима Решетникова.
Был подчеркнут значительный прогресс, достигнутый в экономическом партнерстве двух стран. Количество предприятий, созданных в Узбекистане с участием российского капитала за 9 месяцев, составило свыше 200.
В настоящее время в Узбекистане реализуются более 150 совместных проектов на сумму свыше 14 млрд долларов в сферах нефтехимии, горной металлургии, энергетики, здравоохранения и фармацевтики, производства строительных материалов, текстильной продукции, а также переработки плодоовощной продукции.
Отмечалось, что совместный узбекско-российский проектный офис, функцией которого является генерация инвестиционных предложений и формирование новых проектов для реализации, прорабатывает новый портфель из более чем 180 проектов на сумму порядка 9 млрд долларов.
Драйвером развития узбекско-российской торговли, отмечалось на встрече, может стать проект «Агроэкспресс» по ускоренной доставке сельскохозяйственной продукции в рефрижераторных железнодорожных составах. Планируется, что первая пилотная поставка свежих фруктов и овощей из Узбекистана состоится уже в середине ноября. «Наша общая задача — чтобы к 2030 году по железной дороге в наши страны поставлялся 1 млн тонн продукции», — сказал Максим Решетников.
В течение последних двух месяцев делегации руководителей 7 регионов Узбекистана посетили 20 регионов России, где провели предметные переговоры о перспективах сотрудничества. Было согласовано, что для дальнейшего расширения межрегиональных связей в ближайшее время будут дополнительно организованы взаимные поездки руководителей регионов Узбекистана и России для проработки новых проектов промышленной кооперации и заключения торговых контрактов.
Особое внимание было также уделено культурно-гуманитарному сотрудничеству, в частности, взаимодействию в сфере образования. В настоящий момент в Узбекистане действует уже 15 филиалов российских вузов. В Ташкенте 1 октября открылся филиал ВГИКа. В ближайшей перспективе ожидается открытие филиалов ещё двух вузов — Университета дизайна и технологий имени Косыгина и Московского государственного университета геодезии и картографии.
На встрече были обозначены перспективы для углубления сотрудничества в отраслях энергетики, фармацевтики и машиностроения. Российские компании примут активное участие в модернизации предприятий горно-металлургической промышленности Узбекистана и реализации совместных проектов в областях машиностроения и станкостроения.
Кроме того, планируется последовательно наращивать объемы производства автомобилей и сельскохозяйственной техники по российским технологиям на базе производственных мощностей Узбекистана. Рассмотрены возможности для привлечения российских инвестиций для модернизации энергогенерирующих мощностей в Узбекистане и реализации проектов в сфере альтернативной энергетики.
Стороны договорились об активизации работы всех девяти подкомиссий МПК, а также согласован вопрос создания двух новых подкомиссий по инновациям и цифровым технологиям и в сфере трудовой миграции.