«Бектемир» ва «Салар» оқова сув тозалаш иншоотларига техник сувларни оқизиш натижасида Сергели туманида бадбўй ҳид таралиши ҳолати бўйича Тошкентдаги корхона ва ташкилотларнинг 22 нафар масъул ходимига нисбатан маъмурий иш очилди. Бу ҳақда Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси Тошкент шаҳар бошқармаси бошлиғи ўринбосари Фарҳод Деҳқонов маълум қилди.
10 май куни «Газета.uz» «Тошкент шахар сув таъминоти»га таяниб, Сергели туманининг Ўзгариш маҳалласидан тарқалаётган ёқимсиз ҳиднинг асосий сабаби Салар тўйинтириш иншооти ва Бўзсув каналига турли корхона ва ташкилотлар томонидан оқова сувлар ва чиқиндиларнинг оқизилиши эканлиги ҳақида ёзган эди. Кейинроқ эса Сенат Ҳукумат қарори лойиҳаси билан Сергели туманида ёқимсиз ҳид тарқалишига сабабчи бўлган корхоналарнинг локал тозалаш иншоотларида реконструкция қилиш ҳамда бешта чарм саноат корхонасини Тошкентдан ташқарига кўчириш режа қилинаётганини маълум бўлди.
Июнь бошида Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев пойтахтдаги тозалаш иншоотларидан таралаётган бадбўй хид масаласи юзасидан йиғилиш ўтказиб, муаммони ўз назоратига олганини таъкидлаган эди.
Бизнес-омбудсман рухсати билан «Бектемир» ва «Салар» тозалаш иншоотларига чиқинди сувларни оқизаётган корхона ва ташкилотлар текширувдан ўтказилди. «Тошкент шаҳар сув таъминоти» 5 та тери заводи, 6 та тўқимачилик кохонаси ва бошқалардан иборат 18 та потенциал хавфли корхона рўйхатини тақдим этди.
Текширишлар натижасига кўра, корхона ва ташкилотларнинг 22 нафар масъул шахсига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг тегишли моддалари билан маъмурий иш қўзғатилди.
«Аниқланган камчиликларни бартараф этиш, корхоналарда локал оқова тозалаш тизимини ишга тушириш, уларни таъмирлаш ва самарали ишлашини таъминлаш юзасидан қисқа муддатда бажарилиши лозим бўлган мажбурий кўрсатмалар берилди», — дейилади Давлат экология қўмитаси хабарида.
Бектемир туманида жойлашган 9 та корхона томонидан берилган мажбурий кўрсатмалар ўз вақтида бажарилмаганлиги сабабли давлат экологик экспертизасининг белгиланган муддатдан олдин амал қилишини тўхтатиш ва шаҳар канализация тармоғидан узиш мақсадида Тошкент шаҳар иқтисодий судига даъво аризаси киритилган.
Қўмита маълумотларига кўра, «Салар» оқова сув тозалаш иншоотига ишлаб чиқариш оқова сувларини ташловчи 18 та корхонадан 11 тасида текширишлар амалга оширилган. Меъёр даражасида тозаланмаган оқова ташлаётган корхоналар фаолияти вақтинча тўхтатилди.
2020 йилнинг октябрида Ўзгидромет Тошкент шаҳри ва вилоятида Салар канали энг ифлослардан бири бўлиб қолаётганини маълум қилганди. Мутахассисларнинг фикрича, экологик вазиятни барқарорлаштириш ва канални тозалаб туриш учун унга катта ҳажмда сув етказиб берилганида доимий равишда санитария ишларини олиб бориш зарур.

В отношении 22 должностных лиц компаний и организаций Ташкента открыты административные дела по факту сброса неочищенных сточных вод в очистные сооружения «Бектемир» и «Салар», в результате чего распространяется неприятный запах в Сергелийском районе Ташкента. Об этом сообщил заместитель начальника Ташкентского городского управления по экологии и охране окружающей среды Фарход Дехканов.
10 мая «Газета.uz» со ссылкой на предприятие «Тошкент шахар сув таъминоти» сообщала, что основной причиной неприятного запаха, распространяющегося в махалле Узгариш Сергелийского района, является сброс предприятиями сточных вод и отходов на аэрационную станцию и в канал Бозсу. Позже Комитет Сената сообщил о разработке проекта постановления правительства, которым планировалось провести реконструкцию локальных очистных сооружений предприятий, а также перевести пять кожевенных заводов за пределы Ташкента.
В начале июня хоким столицы Джахонгир Артикходжаев провёл собрание по проблеме неприятного запаха от очистных сооружений столицы, где заявил, что взял проблему под свой контроль.
В Сергелийском районе с разрешения бизнес-омбудсмена проведены проверки на предприятиях, сбрасывающих сточные воды в очистные сооружения «Бектемир» и «Салар». В перечень 18 потенциально опасных предприятий, предоставленных «Тошкент шаҳар сув таъминоти», вошли 5 кожевенных заводов, 6 текстильных предприятий и другие.
По результатам проверки в отношении 22 должностных лица предприятий и организаций возбуждены административные дела по соответствующим статьям Кодекса об административной ответственности Узбекистана.
«Даны поручения, обязательные к исполнению, в кратчайшие сроки устранить выявленные недостатки, запустить локальную систему очистки сточных вод на предприятиях, отремонтировать и обеспечить их эффективную работу», — говорится в сообщении Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды.
Из-за невыполнения поручений, обязательных к исполнению, в срок в отношении 9 предприятий Бектемирского района подан иск в Ташкентский городской экономический суд о приостановлении срока действия государственной экологической экспертизы и отключении их от городской канализационной системы.
По данным Госкомэкологии, до настоящего времени проведены проверки на 11 из 18 предприятий, сбрасывающих промышленные сточные воды в очистное сооружение «Салар» Предприятия, сбрасывающие неочищенные сточные воды с нарушением норм, временно приостановили деятельность.
Канал Салар остается одним из наиболее загрязненных в Ташкенте и Ташкентской области, сообщал Узгидромет в октябре 2020 года. Для стабилизации экологической ситуации необходимы регулярные санитарные спуски, подчеркивали специалисты.