Яқин вақт ичида Ўзбекистоннинг Фарғона вилояти ва Қирғизистоннинг Бобкен вилояти ўртасида назорати-ўтказиш пунктлари очилади. Бу ҳақда «Газета.uz» мухбирига Фарғона вилояти ҳокими Хайрулло Бозоров ва Қирғизистон ҳукуматининг Боткен вилоятидаги мухтор вакили Омурбек Суваналиев маълум қилди.
«Президентларимиз кеча топшириқ, рухсат беришди. Тез кунларда Боткен губернатори билан дастлабки ишларни бошлаймиз. Қирғизистон президент Садир Нургожоевич ҳам ўзлари рухсат бердилар. Биринчи одамлар пиёда ўтиши учун, уч ой ичида эса — автомобилларни ўтишига ҳужжатларни биргаликда расмийлаштирамиз. Ўйлайманки, тез кунларда натижаси бўлади», — дея таъкидлади Хайрулло Бозоров.
Қирғизистон ҳукуматининг Боткен вилоятидаги мухтор вакили Омурбек Суваналиев.
Ўз навбатида Омурбек Суваналиев коронавирус пандемияси туфайли ҳудудлар орасидаги чегара ва ўтиш пунктлари ёпилганини қайд этди.
«Ҳозир биз очамиз, чунки биз бош қўмондонимиздан, президентдан буйруқни олдик. Бу энди амалга оширилади. Айни шу кунларда», — деди у.
Қирғизистон ҳукумати вакили бу ишларнинг барчаси икки давлат халқларнинг ўртасидаги дўстона муносабатларини таъминлашга қаратилганини қўшимча қилди.
«Бунга қадар кўпроқ ёпилиш ва камроқ алоқа сиёсати бўлган. Лекин ҳозир президентлар келишиб олишди: ҳам маданий, ҳам иқтисодий нуқтаи назардан кўпроқ алоқалар ўрнатилади. Ва биз яхши қўшничилик муносабатлари бўлиши учун — чегара хизматидан бошлаб, маҳаллий ҳокимиятгача буни давом эттирамиз», — деди у.
Ташриф арафасида Ўзбекистон ва Кирғизистон давлат чегарасини делимитация қилиш масалаларини уч ой ичида ҳал этиш белгиланмоқда, дея баёнот берган эди Шавкат Мирзиёев. «Одамлар [ечимини] кутаётган баъзи масалаларни биз яқин келажакда аниқ ҳал этамиз. Бюрократиясиз, фуқароларимизга қулай ва яхшироқ бўлиши учун жиддий масъулиятни ўз зиммамизга олишга қарор қилдик», — дея таъкидлаганди у.

В ближайшее время откроются контрольно-пропускные пункты между Ферганской областью Узбекистана и Баткенской областью Кыргызстана. Об этом корреспонденту «Газеты.uz» сообщили хоким Ферганской области Хайрулло Бозоров и полномочный представитель правительства Кыргызстана в Баткенской области Омурбек Суваналиев.
«Вчера наши президенты дали поручения, разрешение. В ближайшие дни вместе с губернатором Баткенской области начнём первый этап работы. Президент Кыргызстана Садыр Нургожоевич тоже дал разрешение. Вначале оформим документы для пешего перехода, в течение трёх месяцев — для автомобилей. Думаю, в ближайшие дни будет результат», — заявил Хайрулло Бозоров.
Полномочный представитель правительства в Баткенской области Омурбек Суваналиев. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
В свою очередь, Омурбек Суваналиев подчеркнул, что пограничные и пропускные пункты между областями были закрыты из-за пандемии коронавируса.
«Сейчас мы будем открывать, потому что мы команду получили от своего главнокомандующего, президента. Это уже будет реализовываться. Буквально на днях», — отметил он.
Полпред правительства Кыргызстана также добавил, что вся эта работа нацелена на обеспечение добрососедских отношений между двумя странами.
«До этого была такая политика, чтобы было больше закрытий и меньше контактов. Но сейчас два президента договорились: будет больше контактов и в культурном, и экономическом плане. И мы будем дальше продвигать это, чтобы были добрососедские отношения — начиная от пограничной службы, заканчивая местной властью», — указал он.
Накануне президент Шавкат Мирзиёев заявил, что узбекско-кыргызскую государственную границу намечено описать в течение трёх месяцев. Глава государства подчёркивал, что «некоторые вопросы будут конкретно решены в ближайшее время, без бюрократии».
Напомним, премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов, посещая в июне 2020 года Сохский район (эксклав Узбекистана на территории Кыргызстана) на встрече с кыргызской делегацией и местными жителями обсуждал открытие коридора в эксклав и дороги Сох-Риштан. Абдулла Арипов тогда заявил, что дорога Сох-Риштан, открытая в августе 2019 года, закрылась через два дня из-за требований ЕАЭС. Сейчас протяженность обходной дороги из Соха до Ферганской области или Вуадиля составляет 80 км, отмечал он.