Президент Шавкат Мирзиёев 24 июль куни «Судлар фаолиятини янада такомиллаштириш ва одил судлов самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги фармонни имзолади, дея хабар қилди «Ўзбекистон 24» телеканали.
Ҳужжатга мувофиқ, 2021 йил январдан:
• вилоят ва унга тенглаштирилган фуқаролик ишлари бўйича, жиноят ишлари бўйича судлар ва иқтисодий судлар негизида судьяларнинг қатъий ихтисослашувини сақлаб қолган ва суд ишларини юритиш турлари бўйича алоҳида судлов ҳайъатларини ташкил этган ҳолда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар умумюрисдикция судларини ташкил этилади;
• маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни кўриб чиқиш ваколатини маъмурий судлардан жиноят ишлари бўйича судларга ўтказилади;
• маъмурий ва бошқа оммавий ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган ишларни кўришга ихтисослаштирилган Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар марказлари ва Тошкент шаҳрида туманлараро маъмурий судларини ташкил этиш, шу муносабат билан туман (шаҳар) маъмурий судларини тугатилади. Бунда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маъмурий судлари сақлаб қолинади;
• Ўзбекистон Судьялар олий малака ҳайъати ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар судлари судьялари малака ҳайъатларининг қарорлари устидан Судьялар олий кенгашига шикоят қилиш ҳуқуқи берилади.
Бундан ташқари, тегишли туман (шаҳар) аҳоли сонидан ва судларнинг ҳақиқий иш ҳажмидан келиб чиққан ҳолда:
4 та туман иқтисодий судлари тугатилмоқда;
Амударё, Нуробод, Бойсун ва Пастдарғом
5 та туман фуқаролик судлари ташкил этилмоқда;
Янгийўл, Ургут, Сўх, Хатирчи ва Пахтакор
4 та туман жиноят судлари ташкил этилмоқда.
Бўзатов, Тахиатош, Бандихон ва Тупроққалъа
Қайд этилишича, ҳозирги кунда ҳар бир вилоят судида 4 тадан 15 тагача судьялар фаолият юритаётган бўлса, янги ташкил этилаётган умумюрисдикция судларида 19 тадан 47 тагача судья ишлайди. Вилоят судларида судьялар сонининг камлиги ишларнинг бир вилоятдан иккинчисига 20 мингдан ортиқ ишларнинг олиб берилишига, натижада фуқароларнинг сарсонгарчилигига сабаб бўлган.
Шунингдек, 199 та туман (шаҳар) маъмурий судлари мақбуллаштирилиб, вилоят марказларида 14 та туманлараро маъмурий судлар ташкил этилади
Судда ишларни кўришда инсон ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтириш ва тарафларнинг тортишувчанлик тамойилини амалда рўёбга чиқариш мақсадида жиноят ишлари бўйича судларда дастлабки эшитув институти жорий этилади. 2019 йилда 469 та иш судда бир неча ой кўрилгандан кейин дастлабки терговдаги камчиликларни бартараф этиш учун прокурорга қайтарилган. Эндиликда ишни судга тайинлаш жараёнида 7 сутка ичида судья мазкур масалани ҳал этиши мумкин бўлади.
Бундан ташқари, прокурорнинг судда иш кўрилиши жараёнида иштирок этиш тартиби илғор халқаро стандартларга мослаштирилмоқда. Жумладан:
• прокурор суд жараёнида айбловдан воз кечган тақдирда, реабилитация асосларига кўра жиноят ишини тугатиш;
• прокурор томонидан тарафлар мурожаати мавжуд бўлган ҳолдагина, суддан ишни ўрганиш учун чақириб олиш;
• прокурорнинг фуқаролик ва иқтисодий ишларнинг кўрилишида ўз ташаббуси билан иштирок этишини чегаралаш назарда тутилмоқда.
Ортиқча суд босқичларини бекор қилиш орқали суд тизимига «бир суд — бир инстанция» тамойилини жорий этилади. Хусусан:
• суд ишларини назорат тартибида кўриш институти тугатилади;
• БМТ нинг махсус маърузачиси Д.Гарсия-Сайян, Иқтисодий ривожланиш ва ҳамкорлик ташкилоти ва бошқа халқаро экспертлар назорат инстанцияси мавжудлигини жиддий танқид қилган
• бир судда ишларни икки босқичда (биринчи ҳамда апелляция ёки кассация) кўриш амалиётига барҳам берилади.
2019 йилнинг ўзида айни бир вилоят судида биринчи ва апелляция (кассация) инстанциясида кўрилган ишларнинг 13 мингга яқини Олий судда ўзгартирилган ёки бекор қилинган.
Олий суд тузилмасида инвестициявий низоларни ва рақобатга оид ишларни кўриш бўйича алоҳида судлов таркибини тузилади. 2019 йилнинг ўзида иқтисодий судлар томонидан чет эл инвесторлари билан боғлиқ 3мингга яқин, рақобатга оид 30 дан ортиқ ишлар кўрилган.
Молия вазирлигига суд тизимининг судьялари ва ходимларининг моддий таъминотини 2021 йил 1 январдан бошлаб тўлиқ Давлат бюджетига ўтказиш ва уларнинг иш ҳақини ошириш бўйича таклиф киритиш топширилмоқда. Хорижий давлатларда суд тизимининг моддий таъминоти тўлиқ Давлат бюджети ҳисобидан молиялаштирилади. Судлар тайинлаган жарима ва давлат божларининг 40 фоизи (ўртача 260 млрд сўм) суднинг бюджетдан ташқари фондига йўналтирилмоқда ва унинг ҳисобидан ўзларига иш ҳақи берилмоқда.
Мазкур Фармонни қабул қилиниши суд ҳимоясини таъминлашдаги ортиқча бюрократик тўсиқларни бартараф этишга, суд қарорларини қайта кўришнинг бир-бирини такрорловчи босқичларини бекор қилишга, инвесторлар ҳуқуқларининг ишончли суд ҳимоясида бўлишини таъминлашга, суд органларининг амалдаги тузилишини замон талаблари ва халқаро стандартларга мувофиқлаштиришга хизмат қилиши кутилмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев 24 июля подписал указ «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности судов и повышению эффективности правосудия».
Согласно документу, с 1 января 2021 года:
- на базе областных и приравненных к ним судов по гражданским, уголовным делам и экономических судов образуются суды общей юрисдикции — суд Каракалпакстана, областные суды и Ташкентский городской суд с сохранением специализации судей и образованием судебных коллегий по видам судопроизводства;
- полномочия по рассмотрению дел об административных правонарушениях передаются судам по уголовным делам;
- в региональных центрах и в Ташкенте начнут работу межрайонные административные суды, специализирующиеся на рассмотрении дел, вытекающих из административных и других публичных отношений, в связи с этим упраздняются районные и городские административные суды, сохраняются административные суды Каракалпакстана, областей и Ташкента.
«Остается открытым вопрос относительно независимости деятельности независимых судов. Да, с 2019 года суды признали неправомочными более 2000 решений хокимов (из рассмотренных 4500 дел), однако сказать, что они полностью обеспечивают правосудие, довольно сложно», — говорится в сюжете телеканала.
Ожидается, что благодаря передаче рассмотрения административных дел уголовным судам снизится нагрузка на административные суды, что позволит им заняться обеспечением законности деятельности государственных органов власти и управления.
Всего в рамках указа должны быть оптимизированы более 200 районных и городских административных судов, на их базе в областных центрах создаются 14 межрайонных административных судов.
Документом Верховный суд определен высшей инстанцией в плане рассмотрения административных дел, и в его составе организуется коллегия по председательством первого заместителя главы Верховного суда.
По аналогии с США, Великобританией, Германией, Францией и Россией вводится институт предварительного слушания.
«В отечественном законодательстве не предусмотрены эффективные механизмы по выявлению и устранению допущенных недостатков в ходе следствия по уголовному делу до судебного рассмотрения. В 2019 году по 469 делам рассмотрение затянулось на месяцы, и в итоге в результате допущенных недостатков в ходе предварительного следствия они были возвращены прокурорам», — отмечается в репортаже «Узбекистан 24».
Указом также пересматривается порядок участия прокуроров в рассмотрении судебных дел. Так, отказ государственного обвинителя от обвинения влечет прекращение уголовного дела по реабилитирующим основаниям.
Кроме того, прокурор вправе истребовать из суда дело, по которому приговор, решение, определение и постановление суда вступило в законную силу, исключительно в случае обращения сторон.
Согласно документу, исключается участие прокурора по своей инициативе в судебном заседании при рассмотрении в судах гражданских и экономических дел, возбужденных по инициативе других лиц, за исключением случаев, предусмотренных законом.
Отныне организация работы судов будет определяться в зависимости от численности населения и реального объема работы. С 1 января 2021 года внедряется принцип «Один суд — одна инстанция» с упразднением нескольких судебных этапов.
Судья Верховного суда Нодира Бобохонова сообщила, что в рамках данного принципа теперь предусматривается рассмотрение дел только по первой инстанции, в апелляционном и кассационном порядке.
«То есть на судебные решения, которые были рассмотрены по первой инстанции, могут быть привнесены апелляционные жалобы, и они будут рассматриваться в апелляционном порядке в областных судах, судебные решения в областных судах по первой инстанции будут рассматриваться в апелляционном порядке в Верховном суде и кассационном порядке. В связи с этим исключается право председателя Верховного суда, генерального прокурора и их заместителей привносить протесты на судебные решения», — заявила она.
В структуре Верховного суда создается судебный состав по рассмотрению инвестиционных споров и дел о конкуренциях. В компетенции судебного состава передается рассмотрение инвестиционных споров между физическими или юридическими лицами, осуществившими инвестиции в размере не менее суммы, эквивалентной 20 млн долларов, и государством, а также дела о конкуренции.
По желанию крупных инвесторов по инвестиционным спорам и сторон по делам о конкуренции дела данной категории могут быть рассмотрены непосредственном судебным составом в качестве суда первой инстанции, либо дело может быть передано в общеустановленном порядке по месту нахождения ответчика.
Таким образом, «указ не устанавливает исключительную подсудность, а относит к воле инвестора. По его желанию дело может быть рассмотрено в этом судебном составе. Другие инвесторы, которые не подпадают к числу крупных инвесторов, могут передать рассмотрение инвестиционных споров областным судам и приравненным к ним судам», пояснил судья Верховного суда Ибрагим Таджиев.