Ўзбекистон президентининг куёви, давлат раҳбари хавфсизлик хизмати бошлиғининг биринчи ўринбосари Отабек Умаров автомобиль ойналарини қорайтириш мавзусида фикр билдирди.
«Менга «Инстаграм"даги саҳифам орқали баҳсли мавзу — тонировка борасида жуда кўп мурожаат келиб тушмоқда», — дея ёзди бир кун аввал автомобиль тезлигини ошириб юборганини тан олиб, жарима тўлангани тўғрисидаги фотосуратни эълон қилган Отабек Умаров.
«Шу сабабли ва бу актуал мавзунинг қисман хавфсизлик масаласи билан боғлиқлиги учун ўз фикримни билдиришга қарор қилдим. Фикримча, тонировка мавзуси Ўзбекистон шароитида долзарб ва ўринли кўтарилган. Чунки юртимизда иқлим шароити ёз ойлари, айниқса, чилла пайти жуда оғир бўлади», — деди у.
«Масаланинг муҳим эканлигини ҳамда Интернет тармоқлари орқали жамоатчилик, блогерлар ва депутатлар мурожаатларини инобатга олиб, биз мутасадди давлат идораларига бу масалани амалиётга жорий қилиш юзасидан тегишли тавсиялар бердик. Ҳозирда тонировка мавзуси бошқа давлатлар тажрибасидан келиб чиқиб, ҳар томонлама кўриб чиқилмоқда», — дея ўз фикрини давом эттирди Отабек Умаров.
«Хавфсизлик нуқтаи назаридан қарайдиган бўлсак, шуни алоҳида айтмоқчиманки, бизда ушбу йўналишда ҳамма зарур чоралар ишлаб чиқилган ва ижроси таъминланган. Автоулов тонировкаси хавфсизлик масалаларини ҳал қилишда ва таъминлашда бизга тўсиқ бўлолмайди», — деб ёзди президент хавфсизлик хизмати бошлиғининг биринчи ўринбосари.
Ўзбекистонда 2018 йил 1 августдан пулли асосда машиналар ойналарини қорайтириб юришга рухсат берилган эди. Май ойида ноқонуний тонировка учун жарима миқдори ЭКИҲнинг 1 бараваридан 25 бараварига қадар оширилди.
«Ахир биз рухсатсиз ойналарни қорайтириб олган ҳайдовчининг қаерда ва нима иш билан шуғулланаётганини билмаймизку. Кўпчилигида бошқа мақсадлар бўлиши мумкин», — дея изоҳ берган эди ИИВ ЙҲХБ бошлиғи ўринбосари Эрали Бозоров ушбу қарорга изоҳ берар экан.

Зять президента Узбекистана, первый заместитель руководителя службы безопасности главы государства Отабек Умаров высказался по теме тонировки стёкол автомобилей. Тема чрезмерной дороговизны разрешения на тонирование стёкол многие месяцы активно обсуждается в СМИ, социальных сетях и депутатами.
«Я получаю очень много обращений через свою Instagram-страницу по спорной теме — вопросу тонировки», — написал Отабек Умаров, который днем ранее в этой же соцсети признался в превышении скорости за рулем, выложив фото протокола о наложении штрафа.
«Поскольку эта актуальная тема частично связана с вопросом безопасности, я решил высказать свое мнение», — отметил он.
«Тема тонировки в условиях Узбекистана актуальна и уместна», учитывая климатические условия в стране, особенно очень жаркое лето, считает Отабек Умаров.
«В связи с важностью вопроса и с учетом обращений общественности через интернет, блогеров и депутатов, мы дали соответствующие рекомендации по практической реализации этого вопроса ответственным государственным органам», — написал он.
«В настоящее время тема тонировки всесторонне изучается, принимая во внимание опыт других стран», — сообщил он.
«Если рассматривать с точки зрения безопасности, хочу отдельно подчеркнуть, что у нас в этом направлении выработаны все необходимые меры и обеспечено их исполнение. Тонировка автомобиля не может быть препятствием для решения вопроса безопасности и ее обеспечения», — заявил Отабек Умаров.
Эксплуатацию автомобилей с тонированными (затемненными) стеклами на платной основе разрешена в Узбекистане с 1 августа 2018 года. В мае штраф за тонировку транспортных средств без разрешения был повышен с 1 до 25 МРЗП.
«Мы ведь не знаем, где и чем занимается водитель, затемнивший стекла без получения разрешения. У многих могут быть другие цели», — заявил заместитель начальника ГУБДД МВД Эрали Бозоров, комментируя это решение.
В мае дочь президента, заместитель директора Агентства информации и массовых коммуникаций Саида Мирзиёева назвала преждевременным введение единой школьной формы, пока в школах не устранят имеющиеся недостатки. Менее чем через месяц правительство отложило ввод формы до 2024 года.