GM Uzbekistan компанияси 8 октябрь куни Москвада Uz-Daewoo ўрнига чиқарила бошлаган Ravon янги бренди тақдимотини ўтказди. Ўзбекистонлик автомобилсозлар ишлаб чиқарган маҳсулотлар энди ушбу бренд билан сотилади.
«Бугун ривожланишимизнинг янги босқичи бошланади», — деди тақдимот маросимида «Ўзавтосаноат» компанияси бошқаруви раиси ўринбосари Тоҳиржон Жалилов.
Uz-Daewoo савдо белгиси билан Россия бозорида миллионга яқин автомобиль, жумладан, 300 мингдан ошиқ ихчам Matiz автомашинаси сотилди, унинг А таснифига мансуб машиналар сегментидаги ҳиссаси 60 фоиздир. Тақдимотда қайд этилишича, икки йил бурун сотувга чиқарилган С таснифига мансуб Gentra Россиядаги 25 та энг кўп сотилаётган автомобиллар рўйхатига киради. Ушбу ютуқлар Ravon-нинг «Вақт синовидан ўтган, янгитдан яратилган» шиорига тўла мос келади.
Ravon номи тасодифан танлагани йўқ, дея таъкидлади Жалилов. Бу қисқартмада «ҳар бир ҳарфнинг ўз маъноси бор ва автомобилларимиз табиатига мос тушади»: «Reliable Active Vehicle On Road». Ўзбек тилидаги «равон» сўзи ҳам кўп маънолидир: «ёруғ, тоза, текис, тўғри йўл» ёки «равон йўл», дея тушунтирди «Ўзавтосаноат» раҳбарияти вакили.
У ичи ва ташқариси янгиланган ихчам Ravon Matiz шаҳар автомобилини намойиш этди. Ушбу модель илк марта хавфсизлик ёстиғи, ABS ва иммобилайзер билан жиҳозланди.
Ravon Gentra автомобилининг эргономикаси такомиллаштирилди, рулига чарм қопланди, салондаги ёруғлик даражаси назорат қилинадиган бўлди ва кўп функцияли дисплей ўрнатилди. GM Uzbekistan дастлаб, Gentra, сўнгра бошқа автомобилларда «ЭРА-ГЛОНАСС» навигация тизимини қўллаб-қувватловчи қурилмалар ўрнатиш устида иш олиб бормоқда.
Янги йилдан бошлаб Россияда Ravon R2 (Spark-нинг аналоги) ва Ravon R4 (Cobalt) сотувга чиқарилади. Биринчи моделга янги двигатель, автоматик узатиш қутиси, асбоблар панели ва аудиотизим ўрнатилади. Иккинчисининг ташқи кўриниши ва салонида ўзгаришлар пайдо бўлади.
Энг кўп кутилган янгилик Т250 моделига асосланиб чиқарилаётган Ravon Nexia автомобилидир. Унинг дизайни бутунлай янгиланди ва унга хавфсизлик билан боғлиқ бир қанча бутунлай янги тузатмалар киритилди. Тоҳиржон Жалиловнинг маълум қилишича, улар сирасига йўналиш барқарорлиги ва шиналардаги ҳаво босими назорати тизимлари, ҳайдовчи ва йўловчиларни қўшимча ҳимоя қилиш, пиёдаларни ҳимоя қилиш талабларига жавоб берувчи олд бампер киради. Моделнинг автоматик узатиш қутиси ҳам бор.
«Брендимиз билан боғлиқ режаларимиз катта. Ишлаб чиқарилаётган автомобилларимиз турини кўпайтириш устида иш олиб боряпмиз. Яқин келгусида жип ва шаҳарлар учун йирик седан танифидаги автомобиллар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш режалаштирилмоқда. Ҳозирнинг ўзидаёқ яна бир неча автомобиль ишлаб чиқаришга тайёрланмоқда», — деди тақдимот маросимида Тоҳиржон Жалилов.

Компания GM Uzbekistan 8 октября провела в Москве презентацию нового бренда Ravon, который пришел на смену Uz-Daewoo и под которым продукция узбекистанского автопроизводителя будет продаваться за рубежом.
«Сегодня стартует следующий этап истории нашего развития», — заявил на презентации заместитель председателя правления компании «Узавтосаноат» Тохиржон Джалилов.
За годы присутствия марки Uz-Daewoo на российском рынке было продано около миллиона автомобилей, в том числе более 300 тысяч компактных авто Matiz, чья доля в сегменте машин A-класса стабильно составляет 60%. Модель C-класса Gentra, появившаяся два года назад, сегодня входит в список 25 самых продаваемых автомобилей в России, отмечалось на презентации. Эти достижения отражает слоган Ravon — «Проверен временем, создан заново».
Название Ravon было выбрано не случайно, отметил Джалилов. Это аббревиатура, «каждая буква которой имеет свое значение и определяет характер наших автомобилей»: «Reliable Active Vehicle On Road». Слово «равон» также имеет много значений на узбекском языке: это «светлая, чистая, ровная, прямая дорога» или «легкий путь», объяснил представитель руководства «Узавтопрома».
Он представил компактный городской автомобиль Ravon Matiz с обновленным экстерьером и интерьером. Модель впервые оснащена подушкой безопасности, ABS и иммобилайзером.
У Ravon Gentra улучшена эргономика и появились кожаный руль, контроль уровня освещения в салоне и многофункциональный дисплей. GM Uzbekistan работает над внедрением в Gentra, а затем и в других автомобилях поддержки системы навигации «ЭРА-ГЛОНАСС».
Со следующего года в России начнутся продажи Ravon R2 (аналог Chevrolet Spark) и Ravon R4 (Chevrolet Cobalt). У первой модели появятся новые двигатель, автоматическая коробка передач, приборная панель и аудиосистема. Вторая также претерпела некоторые изменения внешнего вида и салона.
Самой ожидаемой новинкой является Ravon Nexia, выпускаемый на базе T250 (Chevrolet Aveo). Автомобиль имеет абсолютно новый дизайн и целый ряд принципиальных улучшений по безопасности. Как сообщил Тохиржон Джалилов, это системы курсовой устойчивости и контроля за давлением в шинах, дополнительная защита водителя и пассажиров, передний бампер, отвечающий требованиям защиты пешеходов. Модель также имеет автоматическую коробку передач.
«У нашего бренда большие планы. Мы работаем над расширением нашей линейки. В недалекой перспективе — освоение класса внедорожников и больших городских седанов. Уже сейчас к производству готовятся еще несколько автомобилей», — заявил на презентации Тохиржон Джалилов.