1 va 2-iyun kunlari Zomin milliy bog‘ida O‘zbekiston madaniyati va san’atini rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan Samarkand Marathon doirasida Zaamin Ultra 2024 uchinchi xalqaro ultramarafoni bo‘lib o‘tdi.
Jamg‘arma matbuot xizmati xabariga ko‘ra, poygada 20 ga yaqin davlatdan 2100 dan ortiq sportchi ishtirok etdi. Ular orasida Avstraliya, Buyuk Britaniya, Irlandiya, Qozog‘iston, Malayziya, Turkiya, Rossiya, AQSh va boshqalar bor.
Zaamin Ultra to‘rtta masofani o‘z ichiga oldi: 50K, 21K, 10K va 2K. Mukofotlash uchta masofani o‘z ichiga oldi:
• Erkaklar o‘rtasida 50K masofaga yugurishda Nurziyad Begaliyev 04:12:35, ayollar o‘rtasida Olga Popova 05:56:05 natija bilan g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.
• Erkaklar o‘rtasida 21K masofada 01:35:53 natija bilan Artyom Sekachev, ayollar o‘rtasida 01:51:46 natija bilan Aleksandra Cherkas g‘olib bo‘ldi.
• Erkaklar o‘rtasida 10K masofada o‘tkazilgan bahslarda Bekzod Pardayev 0:53:46, ayollar o‘rtasida Aleksandra Kuznetsova 0:59:48 natija bilan g‘olib bo‘ldi.
50K masofada bu yil rekord ham yangilandi: Nurziyad Begaliyev masofani oldingi natijaga qaraganda 12 daqiqa tezroq bosib o‘tdi. Shuningdek, yosh toifalari bo‘yicha ham g‘oliblar taqdirlandi.
Musobaqa oxirida plogging amalga oshirildi (axlatlarni yig‘gan holda qisqa masofaga yugurish).
“Bu yil biz yana bir bor turli mamlakatlardan kelgan minglab sportchilarni birlashtirib, ularga orzularini ro‘yobga chiqarish va dunyodagi eng qiziqarli baland tog‘ yo‘laklaridan birida o‘z irodalarini sinab ko‘rish imkoniyatini berdik. Joriy etilgan yangi tamoyillar qatorida biz tabiatni, u mavjud bo‘lishi lozim bo‘lgan musaffo shaklda qoldirish muhim ekaniga mas’uliyat bilan yondashib, turkum ekologik tashabbuslarni, jumladan, plogging, ya’ni plastik idishlardan voz kechish amaliyoti va boshqa tadbirlarni tashkil etdik”, — dedi Samarkand Marathon poygalari turkumi rahbari Mirxon Sagitov.
U iyun oyi oxirida Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida sport bayrami, keyin Buxoroda tungi poyga va Samarqandda marafon bo‘lib o‘tishini eslatdi.

1 и 2 июня в Зааминском национальном парке состоялся третий международный ультрамарафон Zaamin Ultra 2024. Он открыл серию благотворительных забегов Samarkand Marathon, организатором которых выступает Фонд развития культуры и искусства Узбекистана.
Как сообщила пресс-служба фонда, в забеге приняли участие более 2100 спортсменов из примерно 20 стран. Среди них — Австралия, Великобритания, Ирландия, Казахстан, Малайзия, Турция, Россия, США и другие.
Трасса Zaamin Ultra включала четыре дистанции: 50К, 21К, 10К и 2К. Награждение шло по трём дистанциям:
- Победителями на дистанции 50K среди мужчин стал Нурзияд Бегалиев с результатом 04:12:35, среди женщин — Ольга Попова с результатом 05:56:05.
- Победителями на дистанции 21К среди мужчин стал Артём Секачев с результатом 01:35:53, среди женщин — Александра Черкас с результатом 01:51:46.
- Победителями на дистанции 10К среди мужчин стал Бекзод Пардаев с результатом 0:53:46, среди женщин — Александра Кузнецова с результатом 0:59:48.
На дистанции 50К в этом году также обновился рекорд: Нурзияд Бегалиев преодолел дистанцию на 12 минут быстрее своего предшественника. Помимо абсолютного зачёта, наградили и победителей возрастных категорий.
По окончании забега был проведён плоггинг (бег на короткие дистанции со сбором мусора).
«В этом году мы в очередной раз объединили тысячи спортсменов из разных стран, предоставив им возможность осуществить свою мечту и преодолеть себя на одной из самых интересных высокогорных трасс в мире. Среди нововведений — мы ответственно подошли к важности оставить природу в том первозданном виде, в котором она должна находиться и организовали серию экологических инициатив — плоггинг, отказ от пластиковых стаканчиков и многое другое», — отметил куратор серии забегов Samarkand Marathon Мирхан Сагитов.
Он напомнил, что в конце июня состоится фестиваль спорта в Бостанлыкском районе Ташкентской области, затем ночной забег в Бухаре и марафон в Самарканде.
В этом году дизайн медалей забега отражал уникальные ландшафты Зааминского национального парка.
1 июня, накануне забега, для гостей и участников ультрамарафона Zaamin Ultra состоялся концерт электронной музыки. На открытой площадке выступили DJ Yõldosh, а хэдлайнерем вечера стала группа QARAQOOM.