So‘nggi besh kun AQSh prezidenti Jo Baydenga Amerikaning ikki murakkab ittifoqchisi — Ukraina va Isroilga to‘g‘ri yondashuvni topish qanchalik qiyinligini aniq ko‘rsatdi, u ushbu davlatlarni “qancha kerak bo‘lsa, shuncha” himoya qilishga va’da bergan edi, deb yozdi New York Times (NYT).
Nashrning ta’kidlashicha, Kiyev va Tel-Aviv ishtirokidagi mojarolar, ehtimol, muhim burilish nuqtalariga yetgan va bunda uch davlatning milliy manfaatlari qanchalik farqli ekani ayon bo‘lgan.
“Muammo Vashington Ukraina yoki G‘azo sektorida maqbul yakun qanday bo‘lishi mumkinligini aniq bilmasligi bilan yanada og‘irlashmoqda”, — deyiladi materialda. Rasmiy ravishda Ukraina to‘liq g‘alaba va Rossiya tomonidan bosib olingan barcha yerlarni ozod qilish haqida gapirishda davom etmoqda, Isroil esa Falastinning HAMAS guruhini “butunlay yo‘q qilish” maqsadini e’lon qilmoqda. Ammo AQShga bu chaqiriqlar “borgan sari haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan"dek eshitilmoqda, ta’kidladi NYT.
Nashrning ta’kidlashicha, bu fonda Bayden yomonroq oqibatlarga yo‘l qo‘ymaslik uchun inqiroz choralarini ko‘rgan. O‘tgan hafta AQSh Ukrainaga Amerika qurollari bilan Rossiya hududiga zarba berishga ruxsat bergan, biroq faqat Rossiya armiyasi hujumga o‘tmoqchi bo‘lgan Xarkov viloyati chegarasi yaqinida. AQSh davlat kotibi Entoni Blinken, milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchi Jeyk Sallivan va mudofaa vaziri Lloyd Ostin Baydenni ikki yildan ko‘proq vaqt davomida amalda bo‘lgan, Rossiyadagi nishonlarga nisbatan Amerika qurollaridan foydalanishni taqiqlovchi qoidaga istisno kiritishga ko‘ndirgan.
Xususiy ravishda Baydenning maslahatchilari AQSh ma’muriyati va Ukraina rasmiylari Rossiya yo‘nalishidagi ustuvorliklar bo‘yicha farq qilishini tan oladi. Ukrainaning Rossiya bilan munosabatlarning keskinlashuvidan yo‘qotadigan narsasi yo‘q, deb yozdi NYT, ammo AQShda — bor: Oq uy Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukrainaga qarshi taktik yadro qurolini qo‘llashi mumkinligidan xavotirda.
Isroil rasmiylari misolida Bayden Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuga bosim o‘tkazish uchun ancha ommaviy qadam tashladi, deya ta’kidlaydi gazeta. Bayden nutq so‘zlab, Isroilning garovga olinganlarni ozod qilish va G‘azo sektoridagi janglarni tugatish rejasini qo‘llab-quvvatladi. “Urushni tugatish va keyingi kunni boshlash vaqti keldi”, — dedi u.
Amerika prezidentining Isroil rejasi haqida batafsil to‘xtalishi “kamida g‘ayrioddiy edi: diplomatlarga boshqa davlatlar nomidan gapirmaslik o‘rgatiladi”, yozmoqda nashr. Ammo Bayden Netanyaxuni amalga oshishi yillarga cho‘zilishi mumkin bo‘lgan uch bosqichli tinchlik rejasini qabul qilishga majbur qilishda “qat'iy” edi. Buning sabablaridan biri — G‘azoda tinch aholi qurbonlari sonining ortib borayotgani. Bayden boshqarayotgan Demokratik partiyaning ilg‘or qanoti AQShdan Isroilga qurol yetkazib berishni to‘xtatish tarafdori. Ya’ni Isroilning yarim asrlik kuchli tarafdori sifatida Bayden hozirgi hukumatga tahdid solayotgan yoki undan voz kechayotgandek ko‘rinmasligi kerakligini biladi.

За последние пять дней президент США Джо Байден наглядно продемонстрировал, как трудно найти верный подход к двум непростым союзникам Америки — Украине и Израиля, которым американский лидер пообещал защищать их «столько, сколько потребуется», пишет New York Times (NYT).
Издание отмечает, что конфликты, в которых участвуют Киев и Тель-Авив, судя по всему, дошли до критических переломных моментов и стало очевидно, насколько расходятся национальные интересы трёх стран.
«Проблема усугубляется ещё и тем, что Вашингтону неясно, как именно может выглядеть приемлемый финал в Украине или в секторе Газа», — говорится в материале. Официально Украина по-прежнему говорит о полной победе и освобождении всех оккупированных Россией земель, а Израиль заявляет о цели «полного уничтожения» палестинской группировки ХАМАС. Но в США эти призывы звучат «всё более нереалистично», утверждает NYT.
На этом фоне Байден взялся за кризисные меры в попытке предотвратить худший исход, отмечает издание. На прошлой неделе США разрешили Украине наносить удары по территории России американским оружием, но только рядом с границей в Харьковской области, где российская армия пытается идти в наступление. Убедить Байдена сделать исключение из действовавшего более двух лет правила, которое запрещало использовать американское оружие по целям в России, помогли госсекретарь США Энтони Блинкен, советник президента по национальной безопасности Джейк Салливан и министр обороны Ллойд Остин.
В частном порядке советники Байдена признают, что администрация США и украинские власти расходятся в приоритетах на российском направлении. Украине уже нечего терять от эскалации отношений с Россией, пишет NYT, а США — есть: в Белом доме опасаются, что президент РФ Владимир Путин может использовать тактическое ядерное оружие против Украины.
В случае с израильскими властями Байден пошёл на гораздо более публичный шаг, чтобы надавить на премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, отмечает газета. Байден выступил с речью, в которой поддержал то, что он назвал израильским планом освобождения заложников и прекращения боевых действий в секторе Газа. «Пришло время положить конец этой войне и начать следующий день», — заявил он.
Вдаваться в детали израильского плана со стороны американского президента было «как минимум необычно: дипломатов учат не высказываться от имени других стран», пишет издание. Но Байден был «полон решимости» заставить Нетаньяху принять трёхэтапный мирный план, чья реализация может растянуться на годы. Одна из причин этого — растущее количество жертв среди мирного населения Газы. Прогрессивное крыло Демократической партии, от которой выдвигается Байден, выступает за то, чтобы США прекратили поставки оружия Израилю. При этом, как решительный сторонник Израиля на протяжении полувека, Байден знает, что не может позволить себе выглядеть угрожающим или отказывающимся от нынешнего правительства.