Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov 30-may kuni prezident bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvdan so‘ng “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida yuridik shaxslar uchun elektr energiyasi va gaz iste’moliga oshiruvchi koeffitsiyentlar joriy etish rejalari haqida gapirdi.
Uning aytishicha, 2024−2025-yillar kuz-qish mavsumi uchun viloyatlar, shaharlar, tumanlar va mahallalar kesimida elektr energiyasi va tabiiy gazni tejash bo‘yicha maqsadli ko‘rsatkichlar ishlab chiqilgan. Ushbu maqsadlar ishlab chiqarishga xalal bermasdan, iste’molni samarali tashkil etish orqali resurslarning ma’lum qismini tejashni ta’minlaydi.
Tashkilot rahbarlari uchun energosamaradorlik bo‘yicha asosiy samaradorlik ko‘rsatkichlar (KPI) joriy etiladi.
“Ilgari ham bu ko‘rsatkichlar tasdiqlangan, biroq bu ko‘rsatkichlarni bajarmagan korxona va tashkilot rahbarlariga nisbatan chora ko‘rishning imkoni bo‘lmagan. Endi ularni moliyaviy va boshqa javobgarlikka tortish bo‘yicha ko‘rsatmalar oldik”, — dedi u.
Davlat tashkilotlari uchun ham KPI joriy etiladi, ularni bajarganlik uchun rag‘batlantirish mexanizmlari ham bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, iste’molchilar tomonidan elektr energiyasi va tabiiy gazdan foydalanish qoidalarini buzganlik uchun amaldagi tarifga oshiruvchi koeffitsiyentlarni qo‘llagan holda qayta hisob-kitob qilish tartibini (gap energiya resurslarini o‘g‘irlash haqida ketmoqda) joriy etish, shuningdek, energiya auditini o‘tkazish bo‘yicha majburiy chora-tadbirlarga rioya qilmaganlik uchun yoqilg‘i-energetika resurslarining kutilgan tejalish qiymati miqdorida jarima solish masalasi ham ko‘rib chiqilmoqda.
“Qo‘shimcha ravishda me’yorlar belgilanadi, ya’ni gaz yoki elektr energiyasi iste’moli belgilangan limitning 10 foizidan oshsa, ortiqcha hajmga 2 baravarigacha bo‘lgan tarif qo‘llanadi. Bu nima uchun qilinmoqda? Bu — bugungi kunda import borligi hisobiga yanada qimmatlashib borayotgan energiya resurslarini tejash. Iqtisodiyotimizning maksimal energiya samaradorligiga erishish zarur”, — dedi u.
Energetika vazirligining “Gazeta.uz”ga oydinlik kiritishicha, ushbu tartib yuridik shaxslar (xususiy tadbirkorlik subyektlari, davlat korxonalari va davlat tashkilotlari) uchun joriy etiladi. Misol uchun, korxona yoki davlat tashkiloti uchun limit 100 kVt/soatni tashkil etadi, ammo iste’mol 120 kVt/soat bo‘ldi. Ikki baravarlik tarif 10 kVt/soat uchun qo‘llanadi.
Shuningdek, iste’molchilarning energiya auditini o‘tkazishning yangi tartibi joriy etilmoqda. Unga ko‘ra, energoaudit faqat xalqaro standartlarga muvofiq amalga oshiriladi. Audit asosida majburiy chora-tadbirlar ishlab chiqiladi.
Shaffoflikni ta’minlash uchun energiya auditi natijalari va undan keyin erishilgan natijalar yillik biznes-rejalarga kiritiladi va kuzatuv kengashi tomonidan tasdiqlanadi.
Avvalroq energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov tariflar oshirilganidan so‘ng may oyida O‘zbekistonda 2023-yilning shu davriga nisbatan elektr iste’moli 324 mln kVt/soatga, gazniki esa 125 mln kub metrga kamayganini aytgandi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, abonentlar va korxonalar soni ko‘payishi fonida iste’molning kamayishi energiya tejamkorligidan dalolat beradi.

Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в интервью телеканалу «Узбекистан 24» после совещания у президента 30 мая рассказал о планах ввести повышающие коэффициенты потребления электроэнергии и газа для юридических лиц.
По его словам, разработаны целевые показатели по экономии электроэнергии и природного газа в разрезе регионов, городов, районов и махаллей на осенне-зимний сезон 2024−2025 годов. Эти целевые показатели предусматривают экономию определённой части ресурсов путём эффективной организации потребления без создания препятствий производству.
Для руководителей организаций будут установлены ключевые показатели эффективности (KPI) по энергоэффективности.
«Раньше тоже утверждались эти показатели, но не было возможности принимать меры в отношении тех предприятий и руководителей организаций, кто не выполнял эти показатели. Мы получили поручение, чтобы теперь привлекали и к материальной, и другой ответственности», — сказал он.
Для государственных организаций также будут установлены KPI, за выполнение которых будут предусмотрены и поощрительные механизмы.
Кроме того, рассматривается вопрос о введении порядка пересчёта с применением повышающего коэффициента к действующему тарифу за нарушение правил использования электроэнергии и природного газа потребителями (речь о хищениях энергоресурсов), а также введения штрафа в размере стоимости ожидаемой экономии топливно-энергетических ресурсов за невыполнение обязательных мероприятий по энергоаудиту.
«Дополнительно будут определены нормы, то есть, если потребление газа или электроэнергии превысит 10% от выделенного лимита, то к излишнему объёму будет применяться тариф до 2-кратного размера. Для чего это делается? Это — экономия энергоресурсов, которые сегодня становятся всё дороже, поскольку есть импорт. Необходимо достичь максимальной энергоэффективности нашей экономики», — подчеркнул он.
В Минэнерго «Газете.uz» уточнили, что такой порядок будет введён для юридических лиц (частный бизнес, госпредприятия и госорганизации). Например, условно у предприятия или госорганизации лимит составляет 100 кВт·ч, но расход достиг 120 кВт·ч. Двухкратный тариф будет применяться к 10 кВт·ч.
Также вводится новый порядок проведения энергетического аудита потребителей. Согласно ему, энергоаудит будет проводиться исключительно в соответствии с международными стандартами. На основе аудита будут разработаны обязательные к выполнению меры.
Для обеспечения прозрачности результаты энергоаудита и достигнутые после него результаты будут включаться в годовые бизнес-планы и утверждаться наблюдательным советом.
Ранее министр энергетики Журабек Мирзамахмудов сообщил, что после повышения тарифов за неполный май потребление электроэнергии в Узбекистане к аналогичному периоду 2023 года снизилось на 324 млн кВт·ч, газа — на 125 млн куб. м. По его словам, снижение потребления при росте числа абонентов и предприятий говорит об энергосбережении.