Isroil mudofaa kuchlari (SAXAL) Rafahdagi operatsiya davom etishini e’lon qildi, ammo shahar markazi tomon oldinga siljish haqidagi ma’lumotni izohlamadi. SAXAL bayonotida aytilishicha, tunda Isroil harbiylari Misr va G‘azo chegarasidagi bufer zonasi bo‘lgan Filadelfiya koridorida operatsiya o‘tkazgan.
Rafah aholisining Reuters agentligiga aytishicha, kecha tunda Isroil harbiylari havo hujumlari uyushtirgan va shaharni tanklardan o‘qqa tutgan. Bundan tashqari, yakshanba kuni qochqinlar chodiri lagerida katta yong‘inga sabab bo‘lgan hujum uyushtirilgan. Oqibatda kamida 45 falastinlik halok bo‘lgan, ularning yarmidan ko‘pi ayollar, bolalar va qariyalar edi.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Rafah lageriga qilingan hujumni “fojiali voqea” deb atadi, ammo HAMASga qarshi urushni davom ettirishga va’da berdi. “Men barcha maqsadlarga erishilmaguncha urushni tugatish niyatida emasman”, — dedi u.
SAXAL, o‘z navbatida, Rafahda yakshanba kungi zarbada ikki yuqori martabali HAMAS jangarisi o‘ldirilganini da’vo qilmoqda.
Isroil hujumi xalqaro, jumladan, gumanitar tashkilotlar, BMT va Yevropa Ittifoqi tomonidan qoralandi. “G‘azoda xavfsiz joy yo‘q. Bu dahshat to‘xtashi kerak”, — dedi BMT bosh kotibi Antoniu Guterrish.
• BMT Xalqaro sudining Isroil tomoniga hujumni to‘xtatish va insonparvarlik yordami yetkazib berish uchun Misr bilan chegarada nazorat punkti ochish haqidagi qaroriga qaramay, Isroil Rafahdagi harbiy amaliyotini davom ettirmoqda.
• BMTning falastinlik qochqinlar bo‘yicha agentligi (UNRWA) ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi uch hafta ichida bir millionga yaqin odam Rafahni tark etgan. Tashkilotning qo‘shimcha qilishicha, odamlar “xavfsizlik yetarli emasligi, bombardimon qilinish xavfi, oziq-ovqat va suv yetishmasligi, axlat uyumlari va yashashga yaroqli bo‘lmagan sharoitlar” sabab Rafahdan qochib ketmoqda va qochqinlarga yordam berish hozir deyarli “imkonsiz”.
Rafah G‘azo sektorining janubidagi Misr bilan chegaradosh shahar bo‘lib, urush boshlanganidan beri anklavning shimoliy va markaziy qismlaridan kelgan 1 milliondan ortiq falastinlik qochqinlar boshpana topgan.
Rafah o‘tish joyi G‘azodagi yagona quruqlik yo‘li bo‘lib, u orqali falastinliklar Isroildan o‘tmay turib tashqi dunyo bilan bog‘langan. Nazorat punkti orqali insonparvarlik yordami yetkazildi va yaralangan G‘azo aholisi evakuatsiya qilindi.
Isroil so‘nggi bir necha oydan beri Rafahga quruqlikdan hujum uyushtirish bilan tahdid qilib keladi. Isroil rasmiylariga ko‘ra, shaharda o‘tgan yilning 7-oktabrida Isroilga hujumi chog‘ida guruh tomonidan asirga olingan minglab HAMAS jangarilari va, ehtimol, o‘nlab garovga olinganlar bo‘lib turibdi.
Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Rafahda operatsiya o‘tkazmay turib HAMASni yengish mumkin emasligini ta’kidlamoqda.
G‘arb va arab davlatlari hamda xalqaro gumanitar tashkilotlar ko‘p sonli tinch aholi qurbonlari bo‘lishi mumkinligi sababli Isroilning Rafahdagi operatsiyasiga qarshi.

Израильские танки вошли в центр Рафаха на юге сектора Газа спустя три недели после начала наземного наступления на город, передаёт Reuters cо ссылкой на очевидцев. Бронетехника была замечена у мечети Аль-Авда, центральной достопримечательности города.
В Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщили о продолжении операции в Рафахе, не комментируя при этом информацию о продвижении в центр города. В заявлении ЦАХАЛ говорится, что ночью израильские военные действовали в Филадельфийском коридоре — буферной зоной на границе между Египтом и Газой.
Жители Рафаха рассказали Reuters, что минувшей ночью израильские военные наносили авиаудары и обстреливали город из танков. Они последовали за атакой в воскресенье, вызвавшей массовый пожар в палаточном лагере для беженцев. В результате погибли по меньшей мере 45 палестинцев, более половины из которых женщины, дети и пожилые люди.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху назвал удар по палаточному лагерю в Рафахе «трагической случайностью», но пообещал продолжить войну против группировки ХАМАС. «Я не намерен заканчивать войну, пока не будут достигнуты все цели», — сказал он.
В ЦАХАЛ, в свою очередь, утверждают, что при воскресном ударе в Рафахе были убиты два высокопоставленных боевика ХАМАС
Израильская атака вызвала осуждение международного сообщества, в том числе со стороны гуманитарных организаций, ООН и ЕС. «В Газе нет безопасного места. Этот ужас должен прекратиться», — заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
- Израиль продолжает военную операцию в Рафахе, несмотря на решение Международного суда ООН, предписывающее израильской стороне прекратить наступление и открыть пропускной пункт на границе с Египтом для поставок гуманитарной помощи.
- По данным Агентства ООН по делам палестинских беженцев (БАПОР), в последние три недели Рафах покинули около миллиона человек. В БАПОР добавили, что люди бегут из Рафаха «в условиях отсутствия безопасного места, бомбардировок, нехватки еды и воды, груд мусора и неподходящих условий жизни», а помощь беженцам теперь становится практически «невозможной».
Рафах — приграничный с Египтом город на юге сектор Газа, в котором нашли убежище более 1 миллиона палестинских беженцев с северной и центральной частей анклава после начала войны.
КПП «Рафах» был единственным сухопутным маршрутом в Газе, через который палестинцы были связаны с внешним миром, минуя Израиль. Через КПП доставлялась гуманитарная помощь и эвакуировали раненых жителей Газы.
Израиль угрожал начать наземное наступление на Рафах последние несколько месяцев. По словам израильских властей, в городе укрываются тысячи боевиков ХАМАС и, возможно, десятки заложников, захваченных группировкой в плен во время нападения на Израиль 7 октября прошлого года.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху также настаивает на том, что победа над ХАМАС невозможна без операции в Рафахе.
Против израильской операции в Рафахе из-за возможного большого числа жертв среди мирного населения выступают западные и арабские страны, а также международные гуманитарные организации.