AQSh Davlat departamenti “xorijiy agentlar” qonunining qabul qilinishi munosabati bilan Gruziya uchun viza cheklash siyosatini joriy qilayotganini bildirdi.
AQSh davlat kotibi Entoni Blinken o‘z bayonotida cheklovlar Gruziyadagi “demokratiyaga putur yetkazish”da aybdor bo‘lganlar yoki ularning sheriklari hamda oila a’zolariga nisbatan qo‘llanishini aytdi. Bularga Gruziyada fuqarolik jamiyati va tinch yig‘ilishlar erkinligini zo‘ravonlik yoki qo‘rqitish orqali bostirish uchun mas’ul shaxslar kiradi.
“Kim Gruziyadagi demokratik jarayonlar yoki institutlarga putur yetkazsa, shu jumladan, 2024-yilning oktabr oyida Gruziyadagi [parlament] saylovlari oldidan, jarayon davomida va undan keyin ham — ushbu siyosat bo‘yicha AQSh vizalariga ega emas deb topilishi va Qo‘shma Shtatlarga tashrif buyurish imkoniyatidan mahrum bo‘lishi mumkin. — dedi Blinken.
Bayonotda aytilishicha, AQSh nuqtai nazariga ko‘ra, hukmron “Gruziya orzusi” partiyasi tomonidan ishlab chiqilgan va qabul qilingan “xorijiy agentlar” qonuni uyushmalar erkinligini pasaytiradi va mustaqil matbuot faoliyatiga to‘sqinlik qiladi.
Bundan tashqari, AQSh qonunga qarshi boshlangan ommaviy noroziliklarni bostirish uchun “qo‘rqitish va zo‘ravonlik kampaniyasining aniq belgilarini” ko‘rgan. Bularning barchasi Gruziya Konstitutsiyasida qayd etilgan maqsadga — Yevro-Atlantika hamjamiyatiga integratsiya va AQSh bilan strategik sheriklikka ziddir, deyiladi bayonotda.
Blinken, shuningdek, Vashington AQSh va Gruziya o‘rtasidagi munosabatlarni har tomonlama ko‘rib chiqishni boshlaganini e’lon qildi. “Biz Gruziya rahbariyati qonun loyihasini qayta ko‘rib chiqib, o‘z mamlakatlarining demokratik va Yevro-Atlantika intilishlarini ilgari surish uchun choralar ko‘rishiga umid qilamiz. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni ko‘rib chiqar ekanmiz, biz Gruziyaning harakatlarini hisobga olamiz”, — deya qo‘shimcha qildi AQSh davlat kotibi.
“Xorijiy agentlar to‘g‘risida”gi qonun
Ommaviy noroziliklarga qaramay, 14-may kuni Gruziya parlamenti “Xorijiy ta’sirning shaffofligi to‘g‘risida”gi qonunni oxirgi o‘qishda ma’qullagandi. Hujjat mamlakatda aprel oyi o‘rtalaridan beri davom etayotgan ommaviy noroziliklarga sabab bo‘lgan. Muxolifat vakillari va mahalliy ommaviy axborot vositalarining fikricha, qonun “xorijiy agentlar” to‘g‘risidagi Rossiya qonunchiligini takrorlaydi va mamlakatdagi demokratiyaga putur yetkazishi va uning Yevropa Ittifoqiga qo‘shilish imkoniyatlarini izdan chiqarishi mumkin.
Hukmron “Gruziya orzusi” partiyasi qonunni ikkinchi bor parlament muhokamasiga olib chiqdi. Loyiha 2023-yilning fevralida ko‘rib chiqilgan, biroq noroziliklar tufayli qaytarib olingan.
Hujjat 20 foizdan ko‘proq mablag‘ni xorijdan olayotgan nodavlat notijorat tashkilotlari va ommaviy axborot vositalarini “xorijiy davlat manfaatlariga xizmat qiluvchi tashkilot” sifatida davlat reyestrida ro‘yxatdan o‘tkazish majburiyatini yuklaydi. Gruziya bosh vaziri Irakli Kobaxidzening fikricha, qonun grant oluvchilarning moliyaviy shaffofligini ta’minlash uchun zarur.
Yaqinda Yevropa Ittifoqining to‘rtta davlati “xorijiy agentlar to‘g‘risida”gi qonun tufayli Gruziyaga qarshi sanksiyalar qo‘llashni taklif qilishi haqida yozgandik. Estoniya, Niderlandiya, Chexiya va Shvetsiya YeI tashqi ishlar vazirlarining may oyi oxirida bo‘lib o‘tadigan yig‘ilishida cheklovchi choralarni muhokama qilishni boshlaydi, deya qayd etgan FT o‘z manbalarga tayanib. Ehtimoliy variantlar orasida Gruziya fuqarolari uchun YeIda vizasiz rejimni bekor qilish (2017-yildan beri amalda), maqsadli sanksiyalar va YeI fondlari mablag‘larini muzlatish bor.

Госдепартамент США объявил, что вводит политику визовых ограничений для Грузии в связи с принятием закона «об иноагентах».
В заявлении госсекретаря США Энтони Блинкена говорится, что ограничения будут применяться к ответственным за «подрыв демократии» в Грузии или соучаствующим в этом, а также членов их семей. К ним относятся лица, ответственные за подавление гражданского общества и свободы мирных собраний в Грузии посредством насилия или запугивания.
«Любой, кто подрывает демократические процессы или институты в Грузии — в том числе в преддверии, во время и после [парламентских] выборов в Грузии в октябре 2024 года — может быть признан не имеющим права на получение американских виз в соответствии с этой политикой и лишён возможности посещать США», — отметил Блинкен.
В заявлении говорится, что, с точки зрения США, закон «об иноагентах», который разработала и приняла правящая партия «Грузинская мечта», будет подавлять свободу объединений и препятствовать работе независимой прессы.
Кроме того, США увидели «явные признаки кампании запугивания и применения насилия» для подавления массовых протестов, которые вспыхнули против принятия закона. Все это, отмечается в заявлении, противоречит цели, вписанной в конституцию Грузии — интеграции в евроатлантическое сообщество и стратегическому партнёрству с США.
Блинкен также объявил, что Вашингтон запускает процесс всестороннего пересмотра отношений между США и Грузией. «Мы по-прежнему надеемся, что лидеры Грузии пересмотрят законопроект и предпримут шаги для продвижения демократических и евроатлантических устремлений своей страны. Пересматривая отношения между нашими двумя странами, мы будем принимать во внимание действия Грузии», — добавил госсекретарь США.
Закон «об иноагентах»
Закон «О прозрачности иностранного влияния» был принят парламентом Грузии 14 мая, несмотря на массовые протесты. Правящей партии удалось утвердить документ со второй попытки. В прошлом году власти были вынуждены отозвать его после общественной критики и многочисленных митингов.
Закон обязывает неправительственные организации и СМИ, получающие более 20% финансирования из-за рубежа, регистрироваться в госреестре в качестве «организации, осуществляющей интересы иностранной державы».
Представители оппозиции и местные СМИ называют документ законом «об иноагентах» за его схожесть с российским законодательством об иноагентах. Они утверждают, что закон является попыткой подавить критические голоса в Грузии и сорвать шансы страны на вступление в ЕС. Главным на акциях протеста стал лозунг «Да — Европе. Нет — российскому закону».
Премьер-министр Грузии Иракли Кобахидзе из «Грузинской мечты», в свою очередь, заявляет, что закон необходим для обеспечения финансовой прозрачности получателей грантов.
Президент Грузии Саломе Зурабишвили наложила вето на закон, но у правящей партии достаточно голосов, чтобы обойти его.
О введении санкции против Грузии из-за закона «об иноагентах» задумались и некоторые страны Евросоюза. По информации Financial Times, возможные варианты включают отмену безвизового режима в ЕС для граждан Грузии (действует с 2017 года), точечные санкции и заморозку средств из фондов ЕС.