O‘zbekiston va Ozarbayjon qo‘shma tijoriy onlayn platformani yaratishni rejalashtirmoqda. Bu haqda O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Gubada bo‘lib o‘tgan II Ozarbayjon-O‘zbekiston mintaqalararo forumi davomida ma’lum qildi, deb yozmoqda Trend.
“Bu ham savdo operatsiyalarini amalga oshirish, ham birgalikda investitsiya loyihalarini boshlashda biznesmenlar bir-birlarini bemalol topishlari mumkin bo‘lgan savdo platformasi bo‘ladi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, platformani ishga tushirish orqali Ozarbayjon va O‘zbekiston ikki davlat tadbirkorlariga “kerakli sheriklar topish va yangi savdo-iqtisodiy hamkorlik loyihalarini yaratish” imkonini beruvchi qo‘shimcha vosita yaratishi mumkin.
Vazir, shuningdek, avgust oyida Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyevning O‘zbekistonga davlat tashrifi rejalashtirilganini aytdi.
“Ushbu tashrif davomida munosabatlarimizga yanada yuksak mavqe va daraja baxsh etadigan jiddiy natijalarga erishiladi”, — dedi u.
ISSV rahbari O‘zbekiston Ozarbayjon infratuzilmasi orqali yuk tashishni faol oshirayotganini va joriy yilda bu yo‘nalishda 1 million tonnadan ortiq O‘zbekiston yuki tashilishini ta’kidladi. Birinchi chorakda bu ko‘rsatkich 300 ming tonnani tashkil etdi.
“Ozarbayjon tomoniga o‘zbek kompaniyalariga ko‘rsatilayotgan imtiyoz va preferensiyalar uchun minnatdormiz, buning natijasida biz ushbu yo‘nalishdan tobora ko‘proq foydalanmoqdamiz”, — dedi u.
Laziz Kudratov Ozarbayjon bilan neft-kimyo mahsulotlari va uglevodorodlar sohasida qo‘shma savdo kompaniyasi tashkil etilganini ma’lum qildi.
“Endi biz Ozarbayjondan polimer mahsulotlari eksportini oshirmoqchimiz. Bundan tashqari, hozirda qo‘shma loyihalar paketi faol rivojlanmoqda. Ular tovar ayirboshlash hajmini oshirishda ham o‘z ta’sirini ko‘rsatadi”, — dedi u.
Vazirning qo‘shimcha qilishicha, gap to‘qimachilik, ipakchilik, qishloq xo‘jaligi, maishiy texnika, qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi sohalardagi loyihalar haqida bormoqda.
“Bu loyihalar savdo aylanmasini ham oshiradi. Shunga ko‘ra, yaqin 1−2 yil ichida bu darajaga [yiliga 1 milliard dollar] yetishini kutamiz va ishonamiz”, — dedi Kudratov.
Ozarbayjon iqtisodiyot vaziri Mikail Jabborov O‘zbekiston bilan birgalikda “Ozarbayjonning ozod qilingan hududlarida to‘qimachilik sohasida hamkorlikda ish olib borish rejalashtirilayotganini” aytdi.
Ma’lum qilinishicha, forum doirasida Ozarbayjon va O‘zbekiston shaharlari, xususan, Fizuli va Guliston, Bilasuvar va Termiz, Mingechevir va Namangan shaharlari o‘rtasida aloqalarni o‘rnatish bo‘yicha kelishuvlar imzolangan.

Узбекистан и Азербайджан планируют создать совместную коммерческую онлайн-платформу. Об этом сказал министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов в ходе II Межрегионального форума Азербайджан-Узбекистан в Губе, пишет Trend.
«Это будет коммерческая платформа, где бизнесмены смогут легко находить друг друга, как с точки зрения совершения торговых сделок, так и в совместном инициировании инвестиционных проектов», — заявил он.
По его словам, запустив платформу, Азербайджан и Узбекистан смогут создать дополнительный инструмент, который позволит предпринимателям двух стран «находить правильных партнёров и генерировать новые проекты торгово-экономического сотрудничества».
Министр также сообщил, что в августе запланирован государственный визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в Узбекистан.
«В ходе этого визита будут достигнуты серьёзные результаты, которые придадут более высокий статус и уровень нашим взаимоотношениям», — сказал он.
Глава МИПТ отметил, что Узбекистан активно наращивает перевозки через инфраструктуру Азербайджана, и в этом году в данном направлении будет перевезено более 1 миллиона тонн узбекистанских грузов. В первом квартале данный показатель составил 300 тысяч тонн.
«Мы признательны азербайджанской стороне за предоставленные узбекским компаниям льготы и преференции, благодаря которым мы всё чаще используем данный маршрут», — подчеркнул он.
Лазиз Кудратов сообщил о создании совместной с Азербайджаном трейдинговой компании в области нефтехимической продукции и углеводородов.
«Сейчас хотим нарастить экспорт полимерной продукции из Азербайджана. Кроме этого, сейчас активно развивается пакет совместных проектов. Они тоже дадут эффект с точки зрения роста товарооборота», — заявил он.
Министр добавил, что речь идёт о проектах в сфере текстильной промышленности, шёлка, сельского хозяйства, производства бытовой техники, строительных материалов.
«Эти проекты подтянут за собой и товарооборот. Соответственно рассчитываем и уверены в том, что в ближайшие 1−2 года эта планка [1 млрд долларов в год] будет достигнута», — сказал Кудратов.
Министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров сообщил, что совместно с Узбекистаном «на освобождённых от оккупации территориях Азербайджана планируется совместная работа в сфере текстиля».
Сообщается, что в ходе форума были подписаны соглашения об установлении побратимских связей между городами Азербайджана и Узбекистана, в частности, между Физули и Гулистаном, Билясуваром и Термезом, Мингячевиром и Наманганом.
Ранее Лазиз Кудратов рассказал, что компания «Узбекнефтегаз» может войти в проект по добыче газа в Азербайджане. Речь идёт о месторождении «Шах-Дениз» в Каспийском море.