Eron hukumati prezident Ibrohim Raisiy va uning delegatsiyasining vertolyot qulashida halok bo‘lgani munosabati bilan bayonot berdi.
“Eron xalqining mehnatsevar va tinim bilmagan prezidenti, mamlakatning rivojlanishi va taraqqiyoti yo‘lida Eronning buyuk xalqiga xizmat qilishdan boshqa hech narsa qilmadi, va’dasini bajardi va millat uchun o‘z hayotini qurbon qildi”, — deyiladi bayonotda (Mehr keltirgan iqtibos).
Hukumat Eron xalqini “xizmat yo‘li” davom etishiga va mamlakat boshqaruvida “uzilishlar” bo‘lmasligiga ishontirdi.
Muhammad Moxber. Foto: Wikimedia Commons.
Raisiyning vafoti munosabati bilan Eron prezidentining vazifalari uning birinchi vitse-prezidenti Muhammad Moxberga o‘tdi. Bu tartib mamlakat konstitutsiyasida nazarda tutilgan, deb yozmoqda Reuters. Eron oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomanaiy prezident vazifasini bajaruvchini tasdiqlashi kerak.
Muvaqqat prezident sifatida Moxber parlament spikeri va sud hokimiyati rahbari bilan birga prezident vafotidan keyin 50 kun ichida yangi prezidentlik saylovlarini tashkil qiluvchi uch a’zolik kengashdan joy oladi.
- Ibrohim Raisiyning vertolyoti 19-may kuni Eron shimoli-g‘arbidagi tog‘li hududda qulab tushdi. Raisiy Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev ham ishtirok etgan Ozarbayjon bilan chegaradagi Araks daryosidagi to‘g‘onning ochilish marosimidan qaytayotgan edi. Voqea joyidan olingan kadrlarda vertolyotning tog‘ cho‘qqisiga qulaganini ko‘rish mumkin. Halokat sabablari haqida hozircha rasmiy ma’lumot yo‘q.
- Ibrohim Raisiy 1960-yilda Mashhad shahrida tug‘ilgan. 1980-yillarda u prokuror o‘rinbosari, keyinroq Tehronda prokuror bo‘lib ishlagan. 1988-yilda u Eron poytaxtida minglab siyosiy mahbuslarni qatl etgan maxsus komissiya tarkibiga kirgan.
- 2017-yilda u Eron prezidentligi uchun kurashgan, biroq o‘sha paytdagi prezident Hasan Ruhoniyga yutqazgan. 2021-yilgi navbatdagi prezidentlik saylovlarida Raisiy g‘alaba qozongandi.

Правительство Ирана выступило с заявлением в связи с гибелью президента Ибрахима Раиси и его делегации на борту потерпевшего крушение вертолета.
«Трудолюбивый и неутомимый президент иранского народа, который ничего не делал, кроме как служил великому народу Ирана на пути к развитию и прогрессу страны, сдержал своё обещание и пожертвовал своей жизнью ради нации», — говорится в заявлении (цитата по Mehr).
Правительство заверило иранский народ, что «путь служения» будет продолжен, а в управлении страной «не будет никаких сбоев».
Мохаммад Мохбер. Фото: Wikimedia Commons.
Исполнение обязанностей президента Ирана в связи с гибелью Раиси переходит к его первому вице-президенту Мохаммаду Мохберу. Такой порядок предусмотрен Конституцией страны, пишет Reuters. Утвердить кандидатуру и. о. президента должен Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи.
В качестве временного президента Мохбер вместе со спикером парламента и главой судебной власти входит в совет из трёх человек, который организует новые президентские выборы в течение 50 дней после смерти президента.
- Вертолёт Ибрахима Раиси потерпел крушение 19 мая в горном районе на северо-западе Ирана. Раиси возвращался с церемонии открытия дамбы на реке Аракс на границе с Азербайджаном, в которой также участвовал президент Азербайджана Ильхам Алиев. На кадрах с места происшествия видно, что вертолёт врезался в горную вершину. Официальной информации о причине крушения пока нет.
- Ибрахим Раиси родился в 1960 году в семье священнослужителя в городе Мешхеде. В 1980-х работал заместителем прокурора, а позже прокурором Тегерана. В 1988 году он входил в специальную комиссию, которая казнила тысячи политических заключённых в иранской столице.
- В 2017 году баллотировался на пост президента Ирана, но уступил тогдашнему президенту Хасану Роухани. На следующих президентских выборах 2021 года Раиси одержал победу. Раиси считался протеже аятоллы Хаменеи.