Eron prezidenti Ibrohim Raisiy vertolyot qulashi oqibatida halok bo‘ldi, deb xabar berdi Mehr agentligi.
Shuningdek, bortdagilarning hammasi, jumladan tashqi ishlar vaziri Husayn Amir Abdullohiyan, Eronning Sharqiy Ozarbayjon viloyati gubernatori Malik Rahmati va Oyatulloh Muhammad Ali Ale-Hoshem ham halok bo‘lgani aytilgan.
Raisiy va vertolyotda bo‘lganlarning o‘limi, bundan tashqari, Eron rasmiysining Reuters bilan suhbatida tasdiqlagan.
Eron Qizil yarim oy jamiyati rahbari Pirhusayn Kolivand davlat televideniyesi orqali qutqaruvchilar halokat joyida hayot belgilarini topmaganini aytdi.
Yakshanba kuni Eron prezidenti Ibrohim Raisiy bo‘lgan vertolyot Eron-Ozarbayjon chegarasi yaqinida “qattiq qo‘ngandi”. Qidiruv noqulay ob-havo sharoiti va qorong‘ilik tufayli murakkablashgan. O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi zarurat bo‘lsa, yordam berishga tayyorligini bildirgandi.

Президент Ирана Ибрахим Раиси погиб в результате крушения вертолёта, сообщает агентство Mehr.
На борту также находились министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян, губернатор провинции Восточный Азербайджан Ирана Малик Рахмати и аятолла Мохаммед Али Але-Хашем — все они погибли.
Гибель Раиси и всех остальных подтвердил не названный иранский чиновник в разговоре с Reuters. По его словам, вертолёт полностью сгорел при крушении.
Государственное телевидение сообщило, что на кадрах с места происшествия видно, как вертолёт врезался в горный пик. Официальной информации о причине крушения не было.
Вертолёт потерпел крушение 19 мая в горном районе на северо-западе Ирана, недалеко от границ с Азербайджаном и Турцией. Ибрахим Раиси возвращался с церемонии открытия дамбы на реке Аракс на границе с Азербайджаном, в которой также участвовал президент Азербайджана Ильхам Алиев. Спасательная операция была осложнена из-за погодных условий.