2023-yilning yozi Shimoliy yarimsharda so‘nggi ikki ming yillikdagi eng issig‘i bo‘ldi, deb yozmoqda Bloomberg Nature jurnalida chop etilgan tadqiqotga tayanib. Shu bilan birga, olimlar kelayotgan yoz yanada issiq bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda — bu asosan El-Nino fenomeni tufayli kuchaygan texnogen iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq.
Avvalroq meteorologlar 2023-yilni sayyora iqlimining hujjatlashtirilgan kuzatuvlari boshlangan 1850-yildan beri eng issiq yil deb tan olgan edi. So‘nggi 2000-yildagi Yer harorati ma’lumotlarini aniqlash uchun tadqiqotchilar instrumental o‘lchovlar va iqlim rekonstruksiyasini birlashtirdi.
Ular o‘tgan yilning o‘ta issiq yozi nafaqat zamonaviy rekordlarni yangilaganini, balki 246 yildagi eng issiq yozdan 0,5 daraja oshib ketgani va 536 yildagi eng sovuq yozga nisbatan deyarli 4 daraja issiqroq ekanini aniqladi.
“Uzoq tarixga nazar tashlasangiz, hozirgi global isish qanchalik dramatik ekanini ko‘rishingiz mumkin”, — dedi ushbu tadqiqot hammualifi bo‘lgan Britaniyadagi Kembridj universiteti xodimi Ulf Byuntgen. “2023-yil juda issiq bo‘ldi va agar biz issiqxona gazlari chiqindilarini keskin kamaytirmasak, bu tendensiya davom etaveradi”.
Tadqiqot mualliflari o‘z tahlillarini 30-parallel shimoliy kenglik va Shimoliy qutb o‘rtasidagi quruqlik hududlari bilan chekladi, chunki dunyodagi aksariyat eng qadimgi ob-havo stansiyalari shu yerda joylashgan. Ular Shimoliy yarimsharning to‘qqizta hududidagi minglab daraxtlarning yillik halqalarini o‘rganish orqali hududning tarixiy iqlim sharoitini tikladi. Ob-havo sharoiti daraxtlarning tanasida yog‘och qatlamlarini yaratishga ta’sir qiladi, shuning uchun daraxt halqalarida avvalgi haroratlar haqida ma’lumot mavjud.
Olimlar daraxtlarning yillik halqalari rekonstruksiyalari va instrumental o‘lchovlar o‘rtasida 19 asrning ikkinchi yarmi bo‘yicha tafovutlarni aniqlagan, bu esa eski termometrlarning ko‘rsatkichlari qanchalik to‘g‘ri ekani haqida savollar tug‘diradi.
Daraxt halqalari, shuningdek, olimlarga so‘nggi 2000-yildagi sovish davrlarining aksariyati stratosferaga juda ko‘p miqdorda aerozollar chiqaradigan va sirtning tez sovishiga olib keladigan katta vulqon otilishidan keyin sodir bo‘lganini ko‘rsatdi.
Olimlar eng issiq davrlarning aksariyatini El-Nino bilan bog‘laydi, bu esa butun dunyo bo‘ylab ob-havo sharoitlarini buzadi va odatda Shimoliy yarimsharda yozda haroratning oshishiga olib keladi. Bu hodisa haqida birinchi eslatma 17 asrda baliqchilar tomonidan qayd etilgan, ammo u daraxt halqalarida izlarini ancha oldin qoldirgan.
Biroq so‘nggi 60 yil ichida issiqxona gazlari emissiyasi oqibatida yuzaga kelgan global isish El-Ninoning kuchayishiga olib keldi, bu esa, o‘z navbatida, issiq yozni chaqirdi. Hozirgi El-Nino 2024-yilning yozi boshigacha davom etishi kutilmoqda, bu esa shu yozda yana harorat rekordlari o‘rnatilishi ehtimolini oshiradi.
“To‘g‘ri, iqlim doimiy ravishda o‘zgarib turadi, lekin 2023-yilda issiqxona gazlari sabab bo‘lgan isish El-Nino sharoiti tufayli yanada kuchaydi, shuning uchun biz uzoqroq, kuchliroq issiqlik to‘lqinlari va uzoqroq qurg‘oqchilik davrlariga ega bo‘lamiz”, — dedi tadqiqot bosh muallifi va Iogann Gutenberg universitetining (Germaniya) iqlim geografiyasi professori Yan Esper.
Tadqiqotchilarning ta’kidlashicha, ularning natijalari Shimoliy yarimshar uchun ishonchli bo‘lsa-da, xuddi shu davr uchun global o‘rtacha ko‘rsatkichlarni olish qiyin, chunki Janubiy yarimshar uchun ma’lumotlar siyrak. Janubiy yarimshar ham iqlim o‘zgarishiga boshqacha munosabatda bo‘ladi, chunki u Shimoliy yarim sharga qaraganda okean bilan ko‘proq qoplangan.
El-Nino — Tinch okeanining ekvatorial qismida suvning sirt qatlami haroratining anomal ravishda oshishi bilan tavsiflangan tabiiy hodisa. Bu hodisa har 2−7 yilda sodir bo‘ladi va 18 oygacha davom etishi mumkin. El-Nino epizodlari paytida tropik hududlarda normal yog‘ingarchilik va atmosfera sirkulyatsiyasi buzilib, butun dunyo bo‘ylab ekstremal iqlim hodisalariga sabab bo‘ladi.

Лето 2023 года в Северном полушарии было самым жарким за последние два тысячелетия, сообщает Bloomberg со ссылкой на исследование, опубликованное в журнале Nature. При этом учёные предупреждают, что предстоящее лето может быть ещё жарче — во многом из-за антропогенного изменения климата, усугубляемого явлением Эль-Ниньо.
Ранее метеорологи признали 2023 год самым жарким с 1850 года, когда начали вестись документально зафиксированные наблюдения за климатом планеты. Чтобы установить данные о температуре Земли за последние 2000 лет, исследователи объединили инструментальные измерения и реконструкции климата.
Они обнаружили, что экстремально тёплое лето прошлого года не только побило современные рекорды, но и превзошло самое тёплое лето 246 года более чем на 0,5 градуса Цельсия, а также было почти на 4 градуса Цельсия теплее самого холодного — в 536 году.
«Если вы взглянете на длительный период истории, вы увидите, насколько драматичным является текущее глобальное потепление, — отметил Ульф Бюнтген, соавтор исследования из Кембриджского университета (Британия). — 2023 год был исключительно жарким, и эта тенденция сохранится, если мы резко не сократим выбросы парниковых газов».
Авторы исследования ограничили свой анализ участками суши между 30-й параллелью северной широты и Северным полюсом, так как именно там находится большинство старейших метеорологических станций мира. Они реконструировали исторические климатические условия в этой зоне, изучив тысячи годичных колец деревьев из девяти регионов Северного полушария. Погодные условия влияют на то, как деревья формируют слои древесины в своих стволах, поэтому годичные кольца содержат информацию о прошлых температурах.
Учёные выявили несоответствие между реконструкциями с использованием годичных колец и инструментальными измерениями во второй половине 19 века, подняв вопрос, насколько точными были показания старых термометров.
Годичные кольца также показали учёным, что большинство периодов похолодания за последние 2000 лет наступали после крупных извержений вулканов, которые выбросили огромное количество аэрозолей в стратосферу и вызвали быстрое охлаждение поверхности.
Большую часть самых тёплых периодов учёные связывают с действием Эль-Ниньо, которое нарушает погодные условия во всем мире и обычно приводит к повышению летних температур в Северном полушарии. Первые упоминания о явлении отмечены рыбаками ещё в 17 веке, однако в кольцах деревьев оно оставило следы гораздо раньше.
Однако за последние 60 лет глобальное потепление, вызванное выбросами парниковых газов, привело к усилению Эль-Ниньо, что, в свою очередь, привело к более жаркому лету. Ожидается, что текущее Эль-Ниньо продолжится до начала лета 2024 года, поэтому с большой вероятностью этим летом вновь будут установлены температурные рекорды.
«Это правда, что климат постоянно меняется, но потепление в 2023 году, вызванное парниковыми газами, дополнительно усиливалось условиями Эль-Ниньо, поэтому в итоге мы получим более длинные и сильные волны тепла и длительные периоды засухи», — сказал Ян Эспер, ведущий автор исследования и профессор географии климата в Университете Иоганна Гутенберга (Германия).
Исследователи отмечают, что, хотя их результаты являются надёжными для Северного полушария, сложно получить глобальные средние показатели за тот же период, поскольку данные по Южному полушарию скудны. Южное полушарие также по-разному реагирует на изменение климата, поскольку оно гораздо более покрыто океаном, чем Северное.