Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) missiyasi jamg‘armaning 23-aprel — 7-may kunlari O‘zbekiston bilan 2024-yilgi maslahatlashuvlari doirasida Toshkentda bo‘lib o‘tgan muhokamalar yakunlari bo‘yicha rasmiy bayonotini e’lon qildi. Uning matnini Markaziy bank matbuot xizmati e’lon qildi.
Yakuniy bayonotda jamg‘arma xodimlarining a’zo mamlakatga rasmiy tashrifi yakunlari bo‘yicha dastlabki xulosalari keltirilgan. XVJ kelishuvlarining IV moddasi yuzasidan muntazam maslahatlashuvlar — XVJ resurslaridan foydalanish (qarz olish), XVJ xodimlari monitoringi bilan amalga oshiriladigan dasturlar bo‘yicha muhokamalar yoki mamlakatning iqtisodiy rivojlanishiga baho berish maqsadida o‘tkaziladi.
O‘zbekiston rasmiylari bayonotni chop etishga rozilik bergan. Bayonotda keltirilgan xulosalar XVJ mutaxassislarining xulosalari hisoblanib, XVJ Ijroiya kengashining ushbu mamlakat bo‘yicha munosabatini aks ettirmaydi. Mazkur bayonotda keltirilgan dastlabki xulosalarga asoslanib, xodimlar hisobot tayyorlaydi va ushbu hisobot rahbariyat tomonidan tasdiqlangandan so‘ng muhokama va qaror qabul qilish uchun XVJ Ijroiya kengashiga taqdim etiladi.
Joriy holat, istiqbol va xatarlar
O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘sish sur’ati yuqoriligicha qolmoqda. Pul o‘tkazmalari hajmi 2022-yilgacha bo‘lgan davr trendiga qaytgan bo‘lsa-da, rag‘batlantiruvchi fiskal siyosat yuritilishi, asosiy kapitalga investitsiyalarning keskin o‘sishi va xususiy iste’molning faollashuvi 2023-yilda YAIM real hisobda 6 foiz o‘sishiga xizmat qilgan. 2024-yilning birinchi choragida o‘sish sur’ati yuqori saqlanib qolib, yillik hisobda 6,2 foizni tashkil etdi.
Real daromadlarning barqaror o‘sishi va 2020-yildan beri ijtimoiy himoya tizimi ko‘lamini kengaytirish borasidagi choralar kambag‘allik darajasini 2021-yildagi 17 foizdan 2023-yilda 11 foizgacha pasayishiga yordam bergan. Nisbatan yuqori real asosiy stavka hamda jahon bozorida oziq-ovqat va energiya narxlarining pasayishi tufayli umumiy inflyatsiyaning 2022-yil oxiridagi 12,3 foizdan 2024-yil mart oyida 8 foizgacha pasaydi.
Mashina va uskunalar importining tez sur’atda o‘sishi (ularning bir qismi vaqtinchalik xarakterga ega), pul o‘tkazmalari hajmining 2022-yilga nisbatan qisqarishi, tashqi qarzlar bo‘yicha foiz to‘lovlarining oshishi va chet el ulushi bor korxonalar daromadlarining repatriatsiya qilinishi kabi omillar ta’sirlarining oltin eksportiga nisbatan yuqori bo‘lishi to‘lov balansining joriy operatsiyalar hisobi taqchilligining YAIMga nisbatan 2020-yildagi 3,5 foizdan 2023-yilda 8,6 foizgacha oshishiga sabab bo‘ldi. Xalqaro zaxiralar 2023-yilda 1,2 mlrd dollarga qisqargan bo‘lsa-da, yuqori darajada qolmoqda va 2024-yil mart oyi oxirida taxminan 9 oylik import hajmini tashkil etmoqda.
XVJ missiyasi, umuman olganda, istiqbollar ijobiy ekani, ammo ichki va tashqi xatarlar saqlanib qolayotganini qayd etdi. Mamlakat rasmiy idoralarining islohotlarni amalga oshirish bo‘yicha qat’iy sa’y-harakatlari, ayniqsa, energetika, xususiylashtirish va davlat korxonalarini isloh qilish yo‘nalishidagi, iqtisodiy rivojlanish istiqbollarini yaxshilashga yordam berdi. YAIMning real o‘sishi yuqori bo‘lib, ichki talabning barqaror o‘sishi hisobiga 2024-yilda 5,4 foizni tashkil etishi kutilmoqda va 2025-yilda 5,5 foizgacha oshadi.
“Fiskal to‘g‘rilanishlarning davom etishi (fiskal taqchillikning qisqartirilishi), bank kreditlari o‘sishining muvozanatlashishi va importda 2023-yilda kuzatilgan vaqtinchalik omillarning kamayishi importning o‘sishini maqbullashtiradi. Bu esa joriy va keyingi yillarda joriy hisob taqchilligining pasayishiga olib keladi”, — deya qayd etdi missiya.
Prognozlarga ko‘ra, inflyatsiya 2024-yil oxiriga kelib, energiya narxlarining oshirilishi ta’sirida biroz oshadi, ammo qat’iy makroiqtisodiy va makroprudensial siyosat hamda tarkibiy islohotlarning davom ettirilishi inflyatsiyaning keyinchalik O‘zbekiston Markaziy banki tomonidan belgilangan maqsad ko‘rsatkich darajasigacha pasayishiga olib keladi.
Tashqi sharoitlardagi yuqori noaniqliklar xatarlarning oshishiga olib keladi. Tashqi xatarlarga Rossiyaning Ukrainada olib borayotgan urushi avj olishining geoiqtisodiy oqibatlari, tovarlar narxlarining o‘zgaruvchanligi va jahon iqtisodiyoti o‘sish sur’atlarining keskin pasayishi kabilar kiradi.
Ichki xatarlarga fiskal konsolidatsiyaning rejalashtirilganidan ko‘ra sekinroq bo‘lishi, banklar balanslarining zaiflashishi, davlat banklari, davlat korxonalari va davlat-xususiy sheriklik (DXSH) bitimlari bo‘yicha shartli majburiyatlarning yuzaga kelishi kabilar kiradi. Tarkibiy islohotlarning jadallashishi, daromadlar va kapital oqimining kirib kelishi va oltin narxining o‘sishi ijobiy omillar hisoblanadi.
Soliq-budjet siyosati
Hukumat budjet taqchilligini 2024-yilda YAIMning 4 foizigacha va 2025-yilda 3 foiziga qisqartirishni rejalashtirgan. budjetni konsolidatsiya qilish davlat moliyasining barqarorligini ta’minlash va yaqin istiqbolda inflyatsion bosimni pasaytirish uchun zarur hisoblanadi. Ayni paytda aholining himoyaga muhtoj qatlamlarini ko‘llab-quvvatlash va o‘rta muddatli davrda iqtisodiyot samaradorligini oshirish muhim hisoblanadi. budjet konsolidatsiyasini iqtisodiy o‘sishga zarar yetkazmagan holda, xususan, aholining himoyaga muhtoj qatlamlariga yordam berish, energiya subsidiyalarini kamaytirish, ijtimoiy xarajatlar va ijtimoiy himoya tizimiga sarflanadigan xarajatlarning manzilligini oshirish, shuningdek, direktiv kreditlash hajmini kamaytirish orqali amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
“Rasmiylar budjetning daromad va/yoki xarajatlar qismi bilan bog‘liq xatarlar yuzaga kelsa, budjet taqchilligini kamaytirish maqsadlariga erishish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rishga tayyor bo‘lishi kerak. Soliq bazasini kengaytirish, soliq tizimini yanada modernizatsiya qilish, xarajatlar samaradorligini oshirish, asosiy budjet jarayonlarini takomillashtirish, davlat investitsiyalari jarayonini unifikatsiya qilish va fiskal xatarlarni yanada samarali boshqarish kabi choralar fiskal sohadagi sa’y-harakatlarni kuchaytirishga xizmat qiladi”, — deyiladi bayonotda.
Soliq siyosati va ma’murchiligi, davlat moliyasini boshqarish kabi sohalarda salohiyatning uzluksiz ravishda mustahkamlanib borishi qo‘shilgan qiymat solig‘ini qo‘llashning samarali tizimini joriy etish, fiskal strategiyani va fiskal xatarlarni baholash borasida sezilarli yutuqlarga erishish imkonini bergani ta’kidlangan. Missiya mazkur sohalarda ishlarni davom ettirish kerakligini qayd etgan.
Shuningdek, bayonotda davlat-xususiy sheriklik bitimlari bilan bog‘liq xatarlarning oldini olish maqsadida davom etayotgan inventarizatsiya natijalarini hisobga olgan holda davlat qarzi to‘g‘risidagi qonunga muvofiq DXSH loyihalari bo‘yicha kafolatlarning yuqori chegarasini belgilash tavsiya qilingan.
Pul-kredit va almashuv kursi siyosati
Missiya pul-kredit siyosatida inflyatsiyani pasaytirishga ustuvor ahamiyat berishni davom ettirish lozimligini ta’kidlagan. O‘zbekiston Markaziy banki narxlar dinamikasini diqqat bilan kuzatishni davom ettirishi va inflyatsiya barqaror pasayish trayektoriyasiga kirgunga qadar qat’iy pul-kredit siyosatini saqlab turishi kerakligi aytilgan.
Agar energiya narxlarining oshishi bazaviy inflyatsiya va inflyatsion kutilmalarga ta’sir qilsa, Markaziy bank asosiy stavkasini oshirish maqsadga muvofiq hisoblanishi qayd etilgan. Missiya, shuningdek, Markaziy bankning pul-kredit siyosati sohasidagi qarorlarini keng jamoatchilikka yetkazish borasidagi sa’y-harakatlarini olqishlagan, bu inflyatsion kutilmalarni yanada jilovlashga yordam berishi aytilgan.
Bayonotda pul-kredit siyosatining transmissiyasini yanada kuchaytirish bo‘yicha ishlar davom ettirilishi kerakligi aytiladi. Muvozanatli pul-kredit siyosatini davom ettirish va Markaziy bankning mustaqilligi yanada oshirilishi iqtisodiyotda dollarizatsiya darajasini pasaytirish va transmission kanallarni mustahkamlashga yordam beradi.
Moliya sektoridagi islohotlarni jadallashtirish, jumladan, davlat banklarini xususiylashtirish, direktiv kreditlash hajmlarini qisqartirish va banklararo pul bozor imkoniyatlarini oshirish moliyaviy vositachilikni rivojlantirishga, likvidlikning tarkibiy profitsitini kamaytirishga va mahalliy kapital bozorini rivojlantirishga yordam berishi qayd etilgan. Shuningdek, valyuta kursining moslashuvchanligi yanada oshirilishi shoklar ta’sirini kamaytirishga va zaxiralarni barqaror saqlashga yordam berishi aytilgan.
Moliya sektorining barqarorligi
Missiya qat’iy nazorat va aktivlar sifatini to‘g‘ri baholash moliyaviy barqarorlikni ta’minlashga xizmat qilishini qayd etgan. Kredit miqdorining garov qiymatiga nisbati bo‘yicha ko‘rsatkichning (LTV) oshirilishi va konsentratsiya cheklovlari o‘rnatilishi ipoteka kreditlari va avtokreditlarning o‘sish sur’atlarini sekinlashtirgan.
“2024-yilning iyul oyidan kreditorlar uchun qarzga xizmat qilishning daromadga nisbati (DSTI) bo‘yicha cheklov hamda LTV va DSTI ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan holatlarda banklarga nisbatan qo‘shimcha kapital talablar kiritilishi moliyaviy xatarlar to‘planishining oldini oladi va qarz oluvchilarning qarz yuki o‘sishini barqarorlashtiradi”, — deyiladi missiya bayonotida.
Missiya aktivlar sifati va xatarlarning mustaqil ravishda baholanishi hamda aktivlarni tasniflash standartlari takomillashtirishi, direktiv va imtiyozli kreditlash hajmlarining bosqichma-bosqich kamaytirilishi, shuningdek, valyuta tushumiga ega bo‘lmagan korxonalar uchun chet el valyutasida moliyalashtirish cheklanishi kerakligini ta’kidlagan. 2024−2025-yillarga mo‘ljallangan Moliya sektorini baholash dasturi (FSAP) rasmiy idoralarga tizimdagi kamchiliklar va zaifliklar omillarini aniqlashga va islohotlarning yo‘l xaritasini ishlab chiqishda yordam berishi aytilgan.
“Davlat banklarini isloh qilish ustuvor vazifa bo‘lib qolishi bilan birga, ularning boshqaruv tizimini takomillashtirish, tijorat maqsadlariga erishish va banklarni xususiylashtirishga tayyorlashga ham e’tibor qaratish kerak. 2023-yil yakuni bo‘yicha davlat banklari, aktivlari jami bank aktivlarining 68 foizini tashkil etgan holda moliya tizimida ustun mavqega ega bo‘lib qolmoqda”, — deyiladi bayonotda.
Missiya “Ipoteka-bank” xususiylashtirilganidan keyin rasmiy idoralar tomonidan ikki yirik davlat banki — “Asaka” va “O‘zSQB”ni xususiylashtirish to‘g‘risida muhim qaror qabul qilinganini qayd etgan. Kelajakda davlat banklarining xususiylashtirilishini yanada jadallashtirish raqobatni kuchaytirishi, barchaga teng faoliyat sharoitlarini yaratishi, resurslarni yanada samarali taqsimlashga va moliyaviy xizmatlardan foydalanishni kengaytirishga imkon berishi aytilgan.
“Davlatga tegishli banklar tijorat asosida ishlaydigan samarali tizimlarga va boshqaruv tuzilmalariga ega bo‘lishi kerak. Barcha notijorat faoliyat turlarini budjetga o‘tkazish zarur yoki budjetdan tegishli xarajatlarni qoplashning shaffof usulini yaratish kerak. Tijorat banklarida davlat ulushi saqlanib qolishining maqsadga muvofiqligi doimiy baholab borilishi kerak, shu bilan birga, maqsadlariga erishmagan davlat banklarini xususiylashtirish uchun tayyorlash zarur”, — deya qayd etgan XVJ missiyasi.
Tarkibiy islohotlar
Bayonotda mamlakat rahbariyati tomonidan tarkibiy islohotlarning ustuvor yo‘nalishlari to‘g‘ri belgilangani, davlatning iqtisodiyotdagi ulushini bosqichma-bosqich kamaytirish va o‘sib borayotgan aholi uchun ish o‘rinlarini yaratishga qaratilgani qayd etilgan.
“So‘nggi yillarda iqtisodiyotni liberallashtirish sohasida sezilarli yutuqlarga erishildi. Xususan, energiya tariflarini isloh qilish to‘g‘risidagi yangi qaror energiyadan yanada samarali foydalanishni rag‘batlantirish, qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilish, energiya ta’minotini yaxshilash va davlat moliyasini mustahkamlashga xizmat qiladi. Ushbu jarayonni davom ettirish kerak”, — deya ta’kidlagan missiya.
Tartibga solish va operatsion funksiyalarni ajratish, notijorat maqsadlardan bosqichma-bosqich voz kechish, boshqaruv xodimlarining malakasini oshirish, korxonalarning boshqaruv organlari mustaqilligini kuchaytirish, shuningdek, xalqaro moliyaviy hisobot standartlariga muvofiq davlat korxonalari faoliyatining operatsion va moliyaviy ko‘rsatkichlari bo‘yicha shaffof hisobotlarni tayyorlashga ustuvor ahamiyat bergan holda davlat korxonalarini isloh qilishni davom ettirish kerakligi aytilgan. Qayd etilishicha, ushbu chora-tadbirlar davlat korxonalarini xususiylashtirishni osonlashtiradi va samaradorlikni sezilarli darajada oshirishga imkon beradi.
“Biznes yuritish muhitini yanada yaxshilash raqobatni rivojlantirish, iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish va yangi ish o‘rinlarini yaratish bilan birga inflyatsiyani pasaytirishda yordam beradi. Rasmiy organlar Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish bo‘yicha faol ish olib bormoqda. JSTga a’zo bo‘lish qo‘shni davlatlar bilan savdo aloqalarini mustahkamlash va transport yo‘nalishlarini takomillashtirish bilan birga, O‘zbekiston eksportining o‘sishini ta’minlaydi”, — deyiladi bayonotda.
Shuningdek, ayollarning haq-huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish, mehnat bozoridagi gender tafovutini bartaraf etish inklyuzivlik, mehnat unumdorligi va YAIM o‘sishini qo‘llab-quvvatlashi ta’kidlangan. Iqlim o‘zgarishiga moslashish va “yashil” texnologiyalarni joriy etish uchun rag‘batlantirish choralari iqlim o‘zgarishiga ta’sirchanlikni kamaytirishi hamda iqtisodiyotni karbonsizlashtirishga va “yashil” o‘sishga olib kelishi qo‘shimcha qilingan.
“Hukumat davlat boshqaruvini takomillashtirish va qonun ustuvorligini ta’minlashdagi yutuqlarga tayanib, korrupsiyaga qarshi kurash sa’y-harakatlarini davom ettirishi kerak. Missiya yaqin kelajakda aktivlarni deklaratsiyalash va manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risidagi qonunlar qabul qilinishini hamda daromadlarni deklaratsiyalashning samarali tizimini joriy qilishni tezlashtirishni tavsiya qiladi”, — deya qayd etgan XVJ missiyasi.
2024-yil yanvarida Senat raisi Tanzila Narbayeva Senat tomonidan tasdiqlanib, prezidentga imzolash uchun yuborilgan, ammo shundan so‘ng “yo‘qolib qolgan” “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi qonun loyihasini Prezident adminstratsiyasi ekspertlari o‘rganayotganini aytgandi.
Tanzila Norbayevaning javobi quyidagicha bo‘lgan: “Albatta, bu qonun qabul qilinadi… Prezident administratsiyasida ham alohida ekspertlar guruhlari bor, ular ham tendensiyalarni, misol uchun, O‘zbekistondagi holat, qonunchilarning bergan xulosalari va xalqaro doiralarda qanday holat ekanini tahlil qilgan holda o‘zlarining fikrlarini, albatta, shakllantirishadi… Prezident tomonida ikkita yo‘l bor — yoki qaytaradilar, yoki imzolaydilar. Biz buni hozir kutib turibmiz”…
Missiya bayonotida, shuningdek, O‘zbekistonda axborotdan foydalanish bo‘yicha huquqiy normalarning joriy etilishi va ularga rioya qilish darajasini oshirish zarurligi aytilgan. Korrupsiyani aniqlashga qaratilgan sa’y-harakatlarga ko‘maklashish uchun axborot beruvchilarni himoya qilish to‘g‘risidagi qonunning qabul qilinishi va ularning javobgarligi kuchaytirilishi kerakligi ta’kidlangan. Hisob palatasi va sud tizimining mustaqilligini oshirish moliyaviy nazoratni kuchaytirishga, shartnomalar bajarilishiga va biznes sharoitlariga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi ham qayd etilgan.
Bayonota yakunida missiya O‘zbekiston rasmiy idoralariga, manfaatdor tashkilotlar hamda xususiy sektor vakillariga mehmondo‘stlik, konstruktiv muloqot va IV moddaga muvofiq maslahatlashuvlarda samarali hamkorlik uchun minnatdorlik bildirdi.

The International Monetary Fund (IMF) published s statement following it’s mission led by Yasser Abdih conducted discussions for the 2024 Article IV consultation with Uzbekistan from 23 April to 7 May in Tashkent. Below is the mission’s statement.
Recent developments, outlook, and risks
Uzbekistan’s growth has remained strong. While remittances fell back to the pre-2022 trend, an expansionary fiscal stance, a surge in fixed investment, and buoyant private consumption propelled real GDP growth to 6 percent in 2023. Growth remained high at 6.2 percent year-over-year (yoy) in the first quarter of 2024. Robust real income growth, combined with safety net expansion since 2020, contributed to a steady decline in the poverty rate from 17 percent in 2021 to 11 percent in 2023. Headline inflation fell from 12.3 percent (yoy) at the end of 2022 to 8.0 percent in March 2024 including due to the relatively high real policy rate and falling international food and energy prices. The external current account deficit widened to 8.6 percent of GDP in 2023 from 3.5 percent of GDP in 2022, as rapid growth in imports of machinery and equipment (some of which is temporary), declining remittances compared to 2022, higher net interest payments on foreign debt, and repatriation of earnings by foreign-owned enterprises more than offset buoyant gold exports. International reserves fell by $1.2 billion in 2023 but remain high-about 9 months' worth of imports at end-March 2024.
The outlook is broadly positive but domestic and external risks remain. The authorities' strong reform efforts, most notably on energy, privatization, and SOEs, have continued to improve economic prospects. Real GDP growth is projected to remain robust at 5.4 percent in 2024-supported by buoyant domestic demand-and rise slightly to 5.5 percent in 2025. The ongoing fiscal adjustment, moderation in bank lending growth, and the reversal of the 2023 temporary increases in imports will contain import growth and reduce the current account deficit this year and next. Inflation is projected to temporarily rise by end-2024 as administered energy prices increase, but continuing tight macroeconomic and macroprudential policies and structural reforms will reduce it thereafter toward the Central Bank of Uzbekistan’s (CBU) target. Given a highly uncertain external environment, risks are elevated. External risks include geoeconomic spillovers from an intensification of Russia’s war in Ukraine, commodity price volatility, and an abrupt global slowdown. Domestic risks include slower-than-planned fiscal consolidation, weakening bank balance sheets, and the materialization of contingent liabilities from state banks (SBs), state-owned enterprises (SOEs), and public-private partnerships (PPPs). Upside risks include acceleration of structural reforms, continued favorable inflows of income and capital, and higher gold prices.
Fiscal policy
The government appropriately aims to reduce the fiscal deficit to 4 percent of GDP in 2024 and 3 percent of GDP in 2025. This ambitious but necessary consolidation aims to maintain robust public finances and contain near-term inflation pressures, while ensuring the protection of the vulnerable and increased medium-term economic efficiency. The consolidation is planned through growth-friendly measures, such as reducing untargeted energy subsidies while safeguarding the vulnerable, improving social and safety net expenditure targeting, and scaling back policy lending. The authorities should stand ready to take additional measures to meet their fiscal deficit targets if risks to revenue and/or expenditure pressures materialize. There is room to broaden the tax base, further modernize the tax system, improve spending efficiency, strengthen core budget processes, unify the public investment process, and better manage fiscal risks-all of which would further support the authorities' fiscal effort. Leveraging continued capacity development support in the areas of tax policy, revenue administration, and public financial management, the authorities have implemented an efficient value added tax and made important progress towards preparing a fiscal strategy paper and a fiscal risk statement to improve budget management and monitor and manage fiscal risks. Such progress should continue. To prevent fiscal risks from PPPs, staff recommends introducing a ceiling on PPP guarantees as authorized in the public debt law taking into account the results of the ongoing stock-taking exercise.
Monetary and exchange rate policy
Monetary policy should remain focused on reducing inflation. The CBU should continue to carefully monitor price developments and maintain a tight monetary stance until inflation is firmly on a downward trajectory. If higher energy prices spill over to core inflation and inflation expectations, the CBU should raise the policy rate. The CBU’s welcome efforts to enhance communication of monetary policy decisions should continue to help anchor inflation expectations.
The authorities should continue efforts to further enhance monetary policy transmission. Continuation of sound monetary policies and safeguarding central bank independence will facilitate de-dollarization and strengthen transmission channels. Acceleration of financial sector reforms, including privatizing SBs, reducing still-sizable policy lending, and deepening the interbank market would support financial intermediation, reduce structural excess liquidity, and facilitate local capital market development. Additional exchange rate flexibility would help absorb potential shocks and safeguard reserves.
Financial sector stability
Strong supervision and accurate asset quality assessment will help maintain financial stability. Mortgage and car loan growth moderated from high levels after the authorities tightened loan-to-value (LTV) ratios and introduced concentration limits. Implementation of mandatory debt service-to-income (DSTI) ratio limits and additional capital requirements for loans with high LTV and DSTI ratios, effective July 2024, will help mitigate the accumulation of financial risks and contain borrowers' debt burden. The authorities should conduct independent asset quality reviews, enhance risk assessment and asset classification standards, phase out directed and policy lending, and limit foreign exchange financing of businesses without foreign currency revenue. The Financial Sector Assessment Program (FSAP) planned for 2024−2025 will help the authorities identify weaknesses and vulnerabilities and develop a road map for reform.
State bank reform remains a priority and should focus on improving governance, achieving commercial objectives, and preparing them for privatization. SBs dominate the financial system with 68 percent of bank assets at end-2023. After the privatization of Ipoteka bank, the authorities have continued to make important progress by slating two large state banks (Asaka and SQB) for privatization. Going forward, further accelerating privatization of the SBs would improve competition, level the playing field, allow more efficient allocation of resources, and increase access to financial services. Banks that remain state owned should be mandated to operate commercially with efficient systems and appropriate governance structures. Any non-commercial activities should be moved to, or transparently compensated from, the budget. The rationale for state ownership of commercial banks should be assessed periodically, and SBs that fail to meet their objectives should be restructured for privatization or be resolved.
Structural reforms
The authorities rightly prioritized their structural reform agenda to gradually reduce the state footprint in the economy and create jobs for the growing population. Significant progress has been made in recent years to liberalize the economy, most recently through the energy tariff reform, which will incentivize better energy use, attract further investment, make energy supply more reliable, and bolster public finances. These efforts should continue. SOE reform should accelerate and focus on separating regulatory and operational functions, phasing out non-commercial goals, strengthening management qualifications, boosting the independence of corporate boards, and adopting comprehensive and transparent reporting of operational performance and SOE finances-based on International Financial Reporting Standards. These measures will facilitate SOE privatization and generate significant efficiency gains.
Further improving the business environment will enhance competition, diversification, and job creation while supporting disinflation. The authorities are keen to pursue accession to the World Trade Organization. Such accession, along with strengthened trade cooperation with neighboring countries and improved transport routes, would enhance Uzbekistan’s exports. Empowering women and closing existing gender gaps in labor force participation would foster inclusion, increase productivity, and boost GDP. Policies to adapt to climate change and incentivize green technology would mitigate climate vulnerabilities, help decarbonize the economy, and promote green growth.
The government should maintain momentum on anticorruption efforts, building on sustained and significant improvements in governance and rule of law indicators. In the near term, IMF recommends putting into force the asset declaration and conflict of interest laws and establishing an efficient income declaration system. Uzbekistan should ensure the implementation of access to information norms and boost compliance. To facilitate efforts to detect corruption, the government should enact the whistleblower protection bill and increase accountability. Boosting the independence of the Chamber of Accounts and the judiciary would enhance financial oversight, contract enforcement, and the business environment.