Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) missiyasi jamg‘armaning 23-aprel — 7-may kunlari O‘zbekiston bilan 2024-yilgi maslahatlashuvlari doirasida Toshkentda bo‘lib o‘tgan muhokamalar yakunlari bo‘yicha rasmiy bayonotini e’lon qildi. Uning matnini Markaziy bank matbuot xizmati e’lon qildi.
Yakuniy bayonotda jamg‘arma xodimlarining a’zo mamlakatga rasmiy tashrifi yakunlari bo‘yicha dastlabki xulosalari keltirilgan. XVJ kelishuvlarining IV moddasi yuzasidan muntazam maslahatlashuvlar — XVJ resurslaridan foydalanish (qarz olish), XVJ xodimlari monitoringi bilan amalga oshiriladigan dasturlar bo‘yicha muhokamalar yoki mamlakatning iqtisodiy rivojlanishiga baho berish maqsadida o‘tkaziladi.
O‘zbekiston rasmiylari bayonotni chop etishga rozilik bergan. Bayonotda keltirilgan xulosalar XVJ mutaxassislarining xulosalari hisoblanib, XVJ Ijroiya kengashining ushbu mamlakat bo‘yicha munosabatini aks ettirmaydi. Mazkur bayonotda keltirilgan dastlabki xulosalarga asoslanib, xodimlar hisobot tayyorlaydi va ushbu hisobot rahbariyat tomonidan tasdiqlangandan so‘ng muhokama va qaror qabul qilish uchun XVJ Ijroiya kengashiga taqdim etiladi.
Joriy holat, istiqbol va xatarlar
O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘sish sur’ati yuqoriligicha qolmoqda. Pul o‘tkazmalari hajmi 2022-yilgacha bo‘lgan davr trendiga qaytgan bo‘lsa-da, rag‘batlantiruvchi fiskal siyosat yuritilishi, asosiy kapitalga investitsiyalarning keskin o‘sishi va xususiy iste’molning faollashuvi 2023-yilda YAIM real hisobda 6 foiz o‘sishiga xizmat qilgan. 2024-yilning birinchi choragida o‘sish sur’ati yuqori saqlanib qolib, yillik hisobda 6,2 foizni tashkil etdi.
Real daromadlarning barqaror o‘sishi va 2020-yildan beri ijtimoiy himoya tizimi ko‘lamini kengaytirish borasidagi choralar kambag‘allik darajasini 2021-yildagi 17 foizdan 2023-yilda 11 foizgacha pasayishiga yordam bergan. Nisbatan yuqori real asosiy stavka hamda jahon bozorida oziq-ovqat va energiya narxlarining pasayishi tufayli umumiy inflyatsiyaning 2022-yil oxiridagi 12,3 foizdan 2024-yil mart oyida 8 foizgacha pasaydi.
Mashina va uskunalar importining tez sur’atda o‘sishi (ularning bir qismi vaqtinchalik xarakterga ega), pul o‘tkazmalari hajmining 2022-yilga nisbatan qisqarishi, tashqi qarzlar bo‘yicha foiz to‘lovlarining oshishi va chet el ulushi bor korxonalar daromadlarining repatriatsiya qilinishi kabi omillar ta’sirlarining oltin eksportiga nisbatan yuqori bo‘lishi to‘lov balansining joriy operatsiyalar hisobi taqchilligining YAIMga nisbatan 2020-yildagi 3,5 foizdan 2023-yilda 8,6 foizgacha oshishiga sabab bo‘ldi. Xalqaro zaxiralar 2023-yilda 1,2 mlrd dollarga qisqargan bo‘lsa-da, yuqori darajada qolmoqda va 2024-yil mart oyi oxirida taxminan 9 oylik import hajmini tashkil etmoqda.
XVJ missiyasi, umuman olganda, istiqbollar ijobiy ekani, ammo ichki va tashqi xatarlar saqlanib qolayotganini qayd etdi. Mamlakat rasmiy idoralarining islohotlarni amalga oshirish bo‘yicha qat’iy sa’y-harakatlari, ayniqsa, energetika, xususiylashtirish va davlat korxonalarini isloh qilish yo‘nalishidagi, iqtisodiy rivojlanish istiqbollarini yaxshilashga yordam berdi. YAIMning real o‘sishi yuqori bo‘lib, ichki talabning barqaror o‘sishi hisobiga 2024-yilda 5,4 foizni tashkil etishi kutilmoqda va 2025-yilda 5,5 foizgacha oshadi.
“Fiskal to‘g‘rilanishlarning davom etishi (fiskal taqchillikning qisqartirilishi), bank kreditlari o‘sishining muvozanatlashishi va importda 2023-yilda kuzatilgan vaqtinchalik omillarning kamayishi importning o‘sishini maqbullashtiradi. Bu esa joriy va keyingi yillarda joriy hisob taqchilligining pasayishiga olib keladi”, — deya qayd etdi missiya.
Prognozlarga ko‘ra, inflyatsiya 2024-yil oxiriga kelib, energiya narxlarining oshirilishi ta’sirida biroz oshadi, ammo qat’iy makroiqtisodiy va makroprudensial siyosat hamda tarkibiy islohotlarning davom ettirilishi inflyatsiyaning keyinchalik O‘zbekiston Markaziy banki tomonidan belgilangan maqsad ko‘rsatkich darajasigacha pasayishiga olib keladi.
Tashqi sharoitlardagi yuqori noaniqliklar xatarlarning oshishiga olib keladi. Tashqi xatarlarga Rossiyaning Ukrainada olib borayotgan urushi avj olishining geoiqtisodiy oqibatlari, tovarlar narxlarining o‘zgaruvchanligi va jahon iqtisodiyoti o‘sish sur’atlarining keskin pasayishi kabilar kiradi.
Ichki xatarlarga fiskal konsolidatsiyaning rejalashtirilganidan ko‘ra sekinroq bo‘lishi, banklar balanslarining zaiflashishi, davlat banklari, davlat korxonalari va davlat-xususiy sheriklik (DXSH) bitimlari bo‘yicha shartli majburiyatlarning yuzaga kelishi kabilar kiradi. Tarkibiy islohotlarning jadallashishi, daromadlar va kapital oqimining kirib kelishi va oltin narxining o‘sishi ijobiy omillar hisoblanadi.
Soliq-budjet siyosati
Hukumat budjet taqchilligini 2024-yilda YAIMning 4 foizigacha va 2025-yilda 3 foiziga qisqartirishni rejalashtirgan. budjetni konsolidatsiya qilish davlat moliyasining barqarorligini ta’minlash va yaqin istiqbolda inflyatsion bosimni pasaytirish uchun zarur hisoblanadi. Ayni paytda aholining himoyaga muhtoj qatlamlarini ko‘llab-quvvatlash va o‘rta muddatli davrda iqtisodiyot samaradorligini oshirish muhim hisoblanadi. budjet konsolidatsiyasini iqtisodiy o‘sishga zarar yetkazmagan holda, xususan, aholining himoyaga muhtoj qatlamlariga yordam berish, energiya subsidiyalarini kamaytirish, ijtimoiy xarajatlar va ijtimoiy himoya tizimiga sarflanadigan xarajatlarning manzilligini oshirish, shuningdek, direktiv kreditlash hajmini kamaytirish orqali amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
“Rasmiylar budjetning daromad va/yoki xarajatlar qismi bilan bog‘liq xatarlar yuzaga kelsa, budjet taqchilligini kamaytirish maqsadlariga erishish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rishga tayyor bo‘lishi kerak. Soliq bazasini kengaytirish, soliq tizimini yanada modernizatsiya qilish, xarajatlar samaradorligini oshirish, asosiy budjet jarayonlarini takomillashtirish, davlat investitsiyalari jarayonini unifikatsiya qilish va fiskal xatarlarni yanada samarali boshqarish kabi choralar fiskal sohadagi sa’y-harakatlarni kuchaytirishga xizmat qiladi”, — deyiladi bayonotda.
Soliq siyosati va ma’murchiligi, davlat moliyasini boshqarish kabi sohalarda salohiyatning uzluksiz ravishda mustahkamlanib borishi qo‘shilgan qiymat solig‘ini qo‘llashning samarali tizimini joriy etish, fiskal strategiyani va fiskal xatarlarni baholash borasida sezilarli yutuqlarga erishish imkonini bergani ta’kidlangan. Missiya mazkur sohalarda ishlarni davom ettirish kerakligini qayd etgan.
Shuningdek, bayonotda davlat-xususiy sheriklik bitimlari bilan bog‘liq xatarlarning oldini olish maqsadida davom etayotgan inventarizatsiya natijalarini hisobga olgan holda davlat qarzi to‘g‘risidagi qonunga muvofiq DXSH loyihalari bo‘yicha kafolatlarning yuqori chegarasini belgilash tavsiya qilingan.
Pul-kredit va almashuv kursi siyosati
Missiya pul-kredit siyosatida inflyatsiyani pasaytirishga ustuvor ahamiyat berishni davom ettirish lozimligini ta’kidlagan. O‘zbekiston Markaziy banki narxlar dinamikasini diqqat bilan kuzatishni davom ettirishi va inflyatsiya barqaror pasayish trayektoriyasiga kirgunga qadar qat’iy pul-kredit siyosatini saqlab turishi kerakligi aytilgan.
Agar energiya narxlarining oshishi bazaviy inflyatsiya va inflyatsion kutilmalarga ta’sir qilsa, Markaziy bank asosiy stavkasini oshirish maqsadga muvofiq hisoblanishi qayd etilgan. Missiya, shuningdek, Markaziy bankning pul-kredit siyosati sohasidagi qarorlarini keng jamoatchilikka yetkazish borasidagi sa’y-harakatlarini olqishlagan, bu inflyatsion kutilmalarni yanada jilovlashga yordam berishi aytilgan.
Bayonotda pul-kredit siyosatining transmissiyasini yanada kuchaytirish bo‘yicha ishlar davom ettirilishi kerakligi aytiladi. Muvozanatli pul-kredit siyosatini davom ettirish va Markaziy bankning mustaqilligi yanada oshirilishi iqtisodiyotda dollarizatsiya darajasini pasaytirish va transmission kanallarni mustahkamlashga yordam beradi.
Moliya sektoridagi islohotlarni jadallashtirish, jumladan, davlat banklarini xususiylashtirish, direktiv kreditlash hajmlarini qisqartirish va banklararo pul bozor imkoniyatlarini oshirish moliyaviy vositachilikni rivojlantirishga, likvidlikning tarkibiy profitsitini kamaytirishga va mahalliy kapital bozorini rivojlantirishga yordam berishi qayd etilgan. Shuningdek, valyuta kursining moslashuvchanligi yanada oshirilishi shoklar ta’sirini kamaytirishga va zaxiralarni barqaror saqlashga yordam berishi aytilgan.
Moliya sektorining barqarorligi
Missiya qat’iy nazorat va aktivlar sifatini to‘g‘ri baholash moliyaviy barqarorlikni ta’minlashga xizmat qilishini qayd etgan. Kredit miqdorining garov qiymatiga nisbati bo‘yicha ko‘rsatkichning (LTV) oshirilishi va konsentratsiya cheklovlari o‘rnatilishi ipoteka kreditlari va avtokreditlarning o‘sish sur’atlarini sekinlashtirgan.
“2024-yilning iyul oyidan kreditorlar uchun qarzga xizmat qilishning daromadga nisbati (DSTI) bo‘yicha cheklov hamda LTV va DSTI ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan holatlarda banklarga nisbatan qo‘shimcha kapital talablar kiritilishi moliyaviy xatarlar to‘planishining oldini oladi va qarz oluvchilarning qarz yuki o‘sishini barqarorlashtiradi”, — deyiladi missiya bayonotida.
Missiya aktivlar sifati va xatarlarning mustaqil ravishda baholanishi hamda aktivlarni tasniflash standartlari takomillashtirishi, direktiv va imtiyozli kreditlash hajmlarining bosqichma-bosqich kamaytirilishi, shuningdek, valyuta tushumiga ega bo‘lmagan korxonalar uchun chet el valyutasida moliyalashtirish cheklanishi kerakligini ta’kidlagan. 2024−2025-yillarga mo‘ljallangan Moliya sektorini baholash dasturi (FSAP) rasmiy idoralarga tizimdagi kamchiliklar va zaifliklar omillarini aniqlashga va islohotlarning yo‘l xaritasini ishlab chiqishda yordam berishi aytilgan.
“Davlat banklarini isloh qilish ustuvor vazifa bo‘lib qolishi bilan birga, ularning boshqaruv tizimini takomillashtirish, tijorat maqsadlariga erishish va banklarni xususiylashtirishga tayyorlashga ham e’tibor qaratish kerak. 2023-yil yakuni bo‘yicha davlat banklari, aktivlari jami bank aktivlarining 68 foizini tashkil etgan holda moliya tizimida ustun mavqega ega bo‘lib qolmoqda”, — deyiladi bayonotda.
Missiya “Ipoteka-bank” xususiylashtirilganidan keyin rasmiy idoralar tomonidan ikki yirik davlat banki — “Asaka” va “O‘zSQB”ni xususiylashtirish to‘g‘risida muhim qaror qabul qilinganini qayd etgan. Kelajakda davlat banklarining xususiylashtirilishini yanada jadallashtirish raqobatni kuchaytirishi, barchaga teng faoliyat sharoitlarini yaratishi, resurslarni yanada samarali taqsimlashga va moliyaviy xizmatlardan foydalanishni kengaytirishga imkon berishi aytilgan.
“Davlatga tegishli banklar tijorat asosida ishlaydigan samarali tizimlarga va boshqaruv tuzilmalariga ega bo‘lishi kerak. Barcha notijorat faoliyat turlarini budjetga o‘tkazish zarur yoki budjetdan tegishli xarajatlarni qoplashning shaffof usulini yaratish kerak. Tijorat banklarida davlat ulushi saqlanib qolishining maqsadga muvofiqligi doimiy baholab borilishi kerak, shu bilan birga, maqsadlariga erishmagan davlat banklarini xususiylashtirish uchun tayyorlash zarur”, — deya qayd etgan XVJ missiyasi.
Tarkibiy islohotlar
Bayonotda mamlakat rahbariyati tomonidan tarkibiy islohotlarning ustuvor yo‘nalishlari to‘g‘ri belgilangani, davlatning iqtisodiyotdagi ulushini bosqichma-bosqich kamaytirish va o‘sib borayotgan aholi uchun ish o‘rinlarini yaratishga qaratilgani qayd etilgan.
“So‘nggi yillarda iqtisodiyotni liberallashtirish sohasida sezilarli yutuqlarga erishildi. Xususan, energiya tariflarini isloh qilish to‘g‘risidagi yangi qaror energiyadan yanada samarali foydalanishni rag‘batlantirish, qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilish, energiya ta’minotini yaxshilash va davlat moliyasini mustahkamlashga xizmat qiladi. Ushbu jarayonni davom ettirish kerak”, — deya ta’kidlagan missiya.
Tartibga solish va operatsion funksiyalarni ajratish, notijorat maqsadlardan bosqichma-bosqich voz kechish, boshqaruv xodimlarining malakasini oshirish, korxonalarning boshqaruv organlari mustaqilligini kuchaytirish, shuningdek, xalqaro moliyaviy hisobot standartlariga muvofiq davlat korxonalari faoliyatining operatsion va moliyaviy ko‘rsatkichlari bo‘yicha shaffof hisobotlarni tayyorlashga ustuvor ahamiyat bergan holda davlat korxonalarini isloh qilishni davom ettirish kerakligi aytilgan. Qayd etilishicha, ushbu chora-tadbirlar davlat korxonalarini xususiylashtirishni osonlashtiradi va samaradorlikni sezilarli darajada oshirishga imkon beradi.
“Biznes yuritish muhitini yanada yaxshilash raqobatni rivojlantirish, iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish va yangi ish o‘rinlarini yaratish bilan birga inflyatsiyani pasaytirishda yordam beradi. Rasmiy organlar Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish bo‘yicha faol ish olib bormoqda. JSTga a’zo bo‘lish qo‘shni davlatlar bilan savdo aloqalarini mustahkamlash va transport yo‘nalishlarini takomillashtirish bilan birga, O‘zbekiston eksportining o‘sishini ta’minlaydi”, — deyiladi bayonotda.
Shuningdek, ayollarning haq-huquqlari va imkoniyatlarini kengaytirish, mehnat bozoridagi gender tafovutini bartaraf etish inklyuzivlik, mehnat unumdorligi va YAIM o‘sishini qo‘llab-quvvatlashi ta’kidlangan. Iqlim o‘zgarishiga moslashish va “yashil” texnologiyalarni joriy etish uchun rag‘batlantirish choralari iqlim o‘zgarishiga ta’sirchanlikni kamaytirishi hamda iqtisodiyotni karbonsizlashtirishga va “yashil” o‘sishga olib kelishi qo‘shimcha qilingan.
“Hukumat davlat boshqaruvini takomillashtirish va qonun ustuvorligini ta’minlashdagi yutuqlarga tayanib, korrupsiyaga qarshi kurash sa’y-harakatlarini davom ettirishi kerak. Missiya yaqin kelajakda aktivlarni deklaratsiyalash va manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risidagi qonunlar qabul qilinishini hamda daromadlarni deklaratsiyalashning samarali tizimini joriy qilishni tezlashtirishni tavsiya qiladi”, — deya qayd etgan XVJ missiyasi.
2024-yil yanvarida Senat raisi Tanzila Narbayeva Senat tomonidan tasdiqlanib, prezidentga imzolash uchun yuborilgan, ammo shundan so‘ng “yo‘qolib qolgan” “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi qonun loyihasini Prezident adminstratsiyasi ekspertlari o‘rganayotganini aytgandi.
Tanzila Norbayevaning javobi quyidagicha bo‘lgan: “Albatta, bu qonun qabul qilinadi… Prezident administratsiyasida ham alohida ekspertlar guruhlari bor, ular ham tendensiyalarni, misol uchun, O‘zbekistondagi holat, qonunchilarning bergan xulosalari va xalqaro doiralarda qanday holat ekanini tahlil qilgan holda o‘zlarining fikrlarini, albatta, shakllantirishadi… Prezident tomonida ikkita yo‘l bor — yoki qaytaradilar, yoki imzolaydilar. Biz buni hozir kutib turibmiz”…
Missiya bayonotida, shuningdek, O‘zbekistonda axborotdan foydalanish bo‘yicha huquqiy normalarning joriy etilishi va ularga rioya qilish darajasini oshirish zarurligi aytilgan. Korrupsiyani aniqlashga qaratilgan sa’y-harakatlarga ko‘maklashish uchun axborot beruvchilarni himoya qilish to‘g‘risidagi qonunning qabul qilinishi va ularning javobgarligi kuchaytirilishi kerakligi ta’kidlangan. Hisob palatasi va sud tizimining mustaqilligini oshirish moliyaviy nazoratni kuchaytirishga, shartnomalar bajarilishiga va biznes sharoitlariga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi ham qayd etilgan.
Bayonota yakunida missiya O‘zbekiston rasmiy idoralariga, manfaatdor tashkilotlar hamda xususiy sektor vakillariga mehmondo‘stlik, konstruktiv muloqot va IV moddaga muvofiq maslahatlashuvlarda samarali hamkorlik uchun minnatdorlik bildirdi.

Прогноз по развитию экономики Узбекистана в целом позитивный, но сохраняются внутренние и внешние риски. Об этом говорится в заявлении миссии Международного валютного фонда (МВФ), которая под руководством Яссера Абдиха посещала Ташкент с 23 апреля по 7 мая. «Газета.uz» приводит выдержки из него ниже.
Текущая ситуация, перспективы и риски
Несмотря на то, что объёмы денежных переводов вернулись к трендам периода до 2022 года, расширительная налогово-бюджетная политика, резкое увеличение инвестиций в основной капитал и динамичное частное потребление обусловили рост реального ВВП на уровне 6% в 2023 году.
В первом квартале 2024 года темпы роста составили 6,2% в годовом выражении. Устойчивый рост реальных доходов в сочетании с принимаемыми с 2020 года мерами по расширению системы социальной защиты способствовал стабильному снижению уровня бедности с 17% в 2021 году до 11% в 2023 году, отмечает МВФ.
Годовая инфляция снизилась с 12,3% в конце 2022 года до 8% в марте 2024 года, в том числе благодаря относительно высокой реальной основной ставке Центрального банка и снижению мировых цен на продовольствие и энергоносители.
Дефицит счета текущих операций платёжного баланса увеличился с 3,5% от ВВП в 2022 году до 8,6% от ВВП в 2023 году, поскольку быстрый рост импорта машин и оборудования (часть которого носит временный характер), сокращение объёма денежных переводов по сравнению с 2022 годом, увеличение чистых процентных платежей по внешнему долгу и репатриация доходов предприятий, находящихся в иностранной собственности, в значительной степени нивелировали активный экспорт золота.
Международные резервы ЦБ сократились на 1,2 млрд долларов в 2023 году, но остаются на высоком уровне и на конец марта 2024 года составляют около 9 месяцев импорта.
Прогноз в целом позитивный, но сохраняются внутренние и внешние риски
В МВФ отмечают, что «энергичные усилия официальных органов по проведению реформ», особенно в энергетике, в области приватизации и в секторе госпредприятий, способствовали улучшению перспектив экономического развития.
По прогнозам, рост реального ВВП останется стабильно высоким и составит 5,4% в 2024 году (ранее прогнозировалось 5,2%), чему будет способствовать динамичный внутренний спрос, и незначительно повысится до 5,5% в 2025 году.
Продолжающаяся фискальная корректировка, замедление темпов роста банковского кредитования и снижение того импорта, который временно повышался в 2023 году, будут сдерживать рост импорта и приведут к сокращению дефицита счета текущих операций в 2024 и 2025 годах.
Инфляция, как ожидается, временно повысится к концу 2024 года вследствие роста цен на электроэнергию и газ, но продолжение жёсткой макроэкономической и макропруденциальной политики и структурных реформ должно привести к её последующему снижению до целевого уровня, установленного Центробанком, считают в МВФ.
Высокая неопределённость внешних условий приводит к повышению рисков. К внешним рискам относятся геоэкономические последствия эскалации войны России в Украине, волатильность цен на сырьевые товары и резкое замедление темпов роста мировой экономики.
Внутренние риски включают более медленную, чем планировалось, фискальную консолидацию (оптимизация доходов или расходов для уменьшения госдолга и бюджетного дефицита для обеспечения фискальной устойчивости), ослабление банковских балансов и материализацию условных обязательств государственных банков, государственных предприятий и государственно-частных партнёрств (ГЧП).
Ускорение структурных реформ, положительный эффект от сохраняющегося притока доходов и капитала, а также рост цен на золото могут привести к превышению прогнозных показателей, отмечает фонд.
Налогово-бюджетная политика
Правительство намерено сократить дефицит бюджета до 4% от ВВП в 2024 году и до 3% в 2025 году.
«Столь масштабная консолидация бюджета необходима для поддержания устойчивости государственных финансов и сдерживания инфляционного давления в ближайшей перспективе, но при этом нужно обеспечить защиту уязвимых слоёв населения и повысить эффективность экономики в среднесрочном периоде», — говорится в заявлении.
Планируется, что консолидация будет опираться на меры, благоприятствующие росту: например, сокращение неадресных энергетических субсидий при сохранении помощи уязвимым слоям населения, повышение адресности социальных расходов и расходов на систему социальной защиты, а также сокращение объёмов директивного кредитования.
МВФ считает, что официальные органы должны быть готовы принять дополнительные меры для достижения целевых показателей дефицита бюджета, если материализуются риски, связанные с доходной и (или) расходной частью бюджета. Существующие возможности для расширения налоговой базы, дальнейшей модернизации налоговой системы, повышения эффективности расходов, укрепления основных бюджетных процессов, унификации процесса государственных инвестиций и более эффективного управления фискальными рисками будут поддерживать дальнейшие усилия официальных органов в налогово-бюджетной сфере.
Во избежание рисков, связанных с ГЧП, миссия рекомендует установить потолок гарантий для проектов ГЧП в соответствии с законом о государственном долге с учётом результатов продолжающейся инвентаризации.
Денежно-кредитная политика и политика обменного курса
МВФ считает, что в денежно-кредитной политике следует и далее уделять первостепенное внимание снижению инфляции. Центробанку необходимо продолжать тщательный мониторинг динамики цен и сохранять жёсткую денежно-кредитную политику до тех пор, пока инфляция не выйдет на устойчивую траекторию снижения, говорится в заявлении.
Если повышение цен на энергоносители повлияет на базовую инфляцию и инфляционные ожидания, ЦБ рекомендуется повысить основную ставку.
«Официальным органам необходимо продолжать работу по дальнейшему усилению передачи воздействия денежно-кредитной политики. Продолжение проведения взвешенной денежно-кредитной политики и обеспечение независимости Центрального банка будут способствовать дедолларизации и укреплению каналов трансмиссии», — следует из пресс-релиза.
Ускорение реформ в финансовом секторе, в том числе приватизация государственных банков, сокращение всё ещё значительных объёмов директивного кредитования и повышение ёмкости межбанковского рынка, будут содействовать развитию финансового посредничества, снижению структурного избытка ликвидности и развитию местного рынка капитала.
Повышение гибкости обменного курса поможет абсорбировать потенциальные шоки и сохранить резервы (золотовалютные резервы ЦБ), отмечает миссия фонда.
Стабильность финансового сектора
Рост ипотечных кредитов и автокредитов снизился с высокого до умеренного уровня после того, как официальные органы ужесточили коэффициенты соотношения суммы кредита к стоимости залогового обеспечения (LTV) и установили ограничения на концентрацию.
Применение обязательных ограничений на предельный показатель долговой нагрузки (DSTI) и дополнительных требований к капиталу для кредитов с высокими коэффициентами LTV и DSTI, вступающих в силу с июля 2024 года, позволит сдерживать накопление финансовых рисков и рост долговой нагрузки заемщиков.
«Официальные органы должны проводить независимую оценку качества активов, совершенствовать стандарты оценки рисков и классификации активов, осуществлять поэтапный отход от директивного и целевого кредитования, а также ограничить финансирование в иностранной валюте для предприятий, не имеющих валютной выручки», — отметили в МВФ.
Программа оценки финансового сектора (FSAP), запланированная на 2024−2025 годы, как ожидается, поможет официальным органам выявить недостатки и факторы уязвимости, а также разработать дорожную карту реформ.
Реформирование государственных банков остаётся приоритетной задачей и должно быть направлено на совершенствование системы управления, достижение коммерческих целей и подготовку банков к приватизации.
Сейчас государственные банки, на долю которых на конец 2023 года приходилось 68% банковских активов, занимают доминирующее положение в финансовой системе. Дальнейшим прогрессом после приватизации «Ипотека-банка» стало принятие официальными органами решения о приватизации двух крупных госбанков — «Асака» и Узпромстройбанка.
Как отмечает МВФ, банки, которые остаются в собственности государства, должны работать на коммерческой основе и иметь эффективные системы и надлежащие структуры управления. Всю некоммерческую деятельность следует перенести в бюджет или обеспечить прозрачный порядок компенсации соответствующих затрат из бюджета.
Фонд считает, что необходимо периодически проводить оценку целесообразности сохранения коммерческих банков в госсобственности, при этом госбанки, не справляющиеся со своими задачами, должны быть реструктурированы для приватизации или санации.
Структурные реформы
МВФ указывает, что в последние годы был достигнут значительный прогресс в либерализации экономики, в частности, благодаря недавно принятому решению о реформировании тарифов в энергетике, что будет стимулировать более эффективное использование энергии, позволит привлечь дополнительные инвестиции, повысит надёжность энергоснабжения и укрепит государственные финансы.
«Следует продолжить эту работу. Следует ускорить реформирование государственных предприятий, уделяя первостепенное внимание разделению регуляторных и операционных функций, поэтапному отказу от некоммерческих целей, повышению квалификации руководства, усилению независимости советов директоров предприятий, а также внедрению комплексной и прозрачной отчётности об операционных и финансовых показателях деятельности госпредприятий на основе международных стандартов финансовой отчётности. Эти меры облегчат приватизацию госпредприятий и позволят добиться значительного повышения эффективности», — говорится в заявлении.
Финансовая организация считает, что правительство должно поддерживать темпы борьбы с коррупцией, опираясь на устойчивый и значительный прогресс в совершенствовании государственного управления и обеспечения верховенства права.
Миссия рекомендует в ближайшей перспективе ввести в действие законы о декларировании активов и конфликте интересов и внедрить эффективную систему декларирования доходов.
«Необходимо обеспечить внедрение в Узбекистане правовых норм в отношении доступа к информации и повысить уровень их соблюдения. Для содействия усилиям по выявлению коррупции правительству следует ввести в действие закон о защите информаторов и усилить подотчётность»", — говорится в заявлении.
Кроме того, в МВФ считают необходимым повысить независимость Счётной палаты и судебной системы, что положительно скажется на финансовом надзоре, исполнении контрактов и условиях ведения бизнеса.