Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov 14-may kuni Toshkentda ochilgan Energetika haftaligida (UEW 2024) qayta tiklanuvchi energiya manbalarining elektr energiyasi ishlab chiqarishdagi ulushini oshirish rejalari haqida gapirdi, deb xabar bermoqda “Gazeta.uz” muxbiri.
“Bizda shu yil oxirigacha erishishimiz kerak bo‘lgan ulkan maqsad bor — qayta tiklanadigan energiya manbalari ulushini [jami elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmida] 18 foizga yetkazish. Qayta tiklanadigan energiya manbalari haqida gapirganda, biz faqat quyosh va shamol energiyasini hisobga olyapmiz, bu 2030-yilgacha 25 GVt quvvatga ega quyosh va shamol elektr stansiyalarining ishlashi hisobiga bizning energiya balansimizning 40 foizini tashkil qiladi”, — dedi u.
2023-yilda yangi quvvatlarning ishga tushirilishi munosabati bilan o‘tgan yakshanba (12-may) kunduzi O‘zbekistonda quyosh va shamol energiyasi ishlab chiqarish hajmi 18 foizga yetdi, dedi vazir.
“Albatta, talab kam edi, lekin biz bu ko‘rsatkichga erishdik. Demak, yil oxirigacha bu 18 foizga haqiqatan ham erishish mumkin, chunki yil oxiriga qadar biz 2000 MVt quvvatga ega quyosh elektr stansiyalari va 600 MVt shamol elektr stansiyalaridan foydalanishni boshlaymiz. Bundan tashqari, yil oxirigacha 300 MVt quvvatga ega energiya saqlash tizimlarini ishga tushiramiz”, — dedi u.
Islohotlarning navbatdagi bosqichi elektr energiyasini taqsimlash tarmog‘iga xususiy investorlarni jalb etish, shuningdek, energiya samaradorligini ikki baravar oshirishdan iborat bo‘ladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston, Ozarbayjon va Qozog‘iston Yevropa, jumladan, Vengriya va Ruminiyaga yashil energiya eksport qilishni rejalashtirmoqda, dedi Jo‘rabek Mirzamahmudov.
“Biz islohotlarimizning keyingi bosqichiga, jumladan, energetika sohasida ham o‘tmoqdamiz va bu islohotlar murakkab. Lekin, prezidentimiz ta’kidlaganidek, islohotlarni yakkalikda amalga oshirib bo‘lmaydi. Islohotlarni faqat do‘stlarimiz, qo‘shnilarimiz, hamkorlarimiz, investorlarimiz bilangina amalga oshirishimiz mumkin. Shu bois islohotlarimizni qo‘llab-quvvatlayotgan, bugun ishtirok etib, energetika sohasiga sarmoya kiritishni qo‘llab-quvvatlayotgan barcha insonlarni ta’kidlab o‘tmoqchiman”, — dedi u.
2024-yilda O‘zbekistonda “yashil energiya” ishlab chiqarish hajmini 13 milliard kVt/soatga, uning mamlakat umumiy energetika balansidagi ulushini esa 15 foizga yetkazish rejalashtirilgan. Prezident Shavkat Mirziyoyev fevral oyida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda energetika vaziri va viloyatlar hokimlarining muqobil energetika sohasidagi rejalaridan norozi bo‘lib, ikki-uch oy ichida 14 ta quyosh va shamol elektr stansiyalarini ishga tushirish, shuningdek, ikkita nasosli saqlash stansiyasi loyihalarini boshlashga topshiriq bergandi.

Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов рассказал о планах по увеличению доли возобновляемых источников энергии в производстве электроэнергии на открывшейся в Ташкенте Энергетической неделе (UEW 2024) 14 мая, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«У нас есть амбициозная цель, которую мы должны достичь к концу этого года, — увеличить долю возобновляемых источников энергии [с 10%] до 18% [в общем объёме производства электроэнергии]. И когда мы говорим о возобновляемых источниках энергии, мы рассматриваем только солнечную и ветровую энергию, которая к 2030 году составит 40% в нашем энергобалансе за счёт ведения 25 ГВт солнечных и ветровых станций», — заявил он.
За счёт введения в эксплуатацию новых мощностей в 2023 году в прошлое воскресенье (12 мая) в дневное время Узбекистан достиг 18% солнечной и ветровой генерации, сообщил министр.
«Конечно, спрос был небольшим, но мы достигли этого показателя. Так что эти 18% к концу года действительно достижимы, потому что к концу года мы введём в эксплуатацию солнечные станции на 2000 МВт и ветровые на 600 МВт. Кроме того, мы запустим системы накопления энергии на 300 МВт до конца года», — отметил он.
Следующим этапом реформ станет привлечение частных инвесторов в сеть распределения электроэнергии, а также удвоение энергоэффективности.
Кроме того, Узбекистан, Азербайджан и Казахстан планируют экспортировать «зелёную» энергию в Европу, включая Венгрию и Румынию, сказал Журабек Мирзамахмудов.
«Мы переходим на следующий этап наших реформ, в том числе в энергетической сфере, и эти реформы сложные. Но, как отметил наш президент, реформы невозможно осуществить в одиночку. Реформы мы можем проводить только с нашими друзьями, соседями, партнёрами, инвесторами. Вот почему я хотел бы приветствовать всех людей, которые поддерживают наши реформы, которые участвуют сегодня и поддерживают инвестиции в энергетический сектор», — подчеркнул он.
В 2024 году объём выработки «зелёной энергии» в Узбекистане планировалось увеличить до 13 млрд кВт⋅ч, а её долю в общем энергобалансе страны — до 15%. На совещании в феврале президент Шавкат Мирзиёев остался недоволен планами министра энергетики и хокимов областей в сфере альтернативной энергетики и поручил ускорить запуск 14 солнечных и ветровых электростанций на два-три месяца, а также начать проекты двух гидроаккумулирующих станций.