14 ноябрь куни Ўзбекистон, Озарбайжон ва Қозоғистон «яшил» энергияни учинчи давлат истеъмолчиларига экспорт қилиш лойиҳасини амалга ошириш истиқболларини муҳокама қилди. Бу ҳақда Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Бокуда электр энергиясини ишлаб чиқариш ва экспорт қилиш бўйича тегишли вазирларнинг уч томонлама йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов, энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов, Озарбайжон иқтисодиёт вазири Микаил Жабборов, Озарбайжон энергетика вазири Парвиз Шаҳбазов ва Қозоғистон энергетика вазири Алмасадам Саткалиев иштирок этди.
Учрашув якунида масъуллар қўшма баёнот имзолади, унда қайта тикланадиган энергия соҳасидаги мамлакатларнинг салоҳияти ва Европага муқобил манбалардан олинган электр энергиясини экспорт қилиш лойиҳасига қўшилишга тайёрлик қайд этилди, дея хабар берди Қозоғистон Энергетика вазирлиги.
Томонлар ушбу лойиҳани амалга ошириш кабель йўналиши бўйлаб жойлашган мамлакатларнинг энергетика соҳасидаги ҳамкорлиги ва инфратузилмаларини ривожлантириш учун муҳимлигини таъкидлади.
«„Яшил“ электр узатиш лойиҳасини ишлаб чиқиш иқтисодиётимиз ва энергетика тизимлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга ёрдам беради, шунингдек, миллий энергетика саноатини ривожлантиришга имкон беради ва биз ушбу ташаббусни муваффақиятли амалга ошириш бўйича биргаликдаги ишларга ҳисса қўшишга тайёрмиз», — деди Лазиз Кудратов.
Иштирокчилар қайта тикланадиган энергия манбалари, яшил водород ва яшил аммиакни ишлаб чиқиш ва экспорт қилиш имкониятлари ва тегишли инфратузилмани яратиш соҳасида энергия алмашинуви соҳасида ҳамкорлик қилиш бўйича техник вазифани ишлаб чиқиш бўйича қўшма ишчи гуруҳ тузишга келишиб олди.
Ишлаб чиқилган ва тасдиқланган техник топшириқлар асосида дастлабки техник-иқтисодий асосни тайёрлаш учун тендер эълон қилинади. Иштирокчилар, шунингдек, лойиҳани амалга ошириш учун қўшма корхона яратиш истиқболларини ўрганиб чиқишга келишиб олди.

Узбекистан, Азербайджан и Казахстан 14 ноября обсудили перспективы реализации проекта по экспорту «зелёной» энергии в третьи страны, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана.
Трёхсторонняя встреча профильных министров по вопросам производства и экспорта электроэнергии состоялась в Баку. В ней приняли участие министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов, министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов, министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров, министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов и министр энергетики Казахстана Алмасадам Саткалиев
По итогам встречи главы ведомств подписали совместное коммюнике, в котором отметили потенциал стран в области возобновляемой энергии и готовность присоединиться к проекту экспорта электроэнергии, полученной из альтернативных источников, в Европу, сообщило Министерство энергетики Казахстана.
Стороны отметили важность реализации этого проекта для развития энергетического партнёрства и инфраструктуры стран, через которые будет проложен кабельный маршрут.
«Развитие проекта трансфера зелёной электроэнергии будет способствовать укреплению связей между нашими экономиками и энергосистемами, а также позволит развивать национальные энергетические отрасли, и мы готовы внести свой вклад в совместную работу по успешной реализации данной инициативы», — отметил Лазиз Кудратов.
Участники пришли к соглашению о создании совместной рабочей группы для разработки технического задания по сотрудничеству в сфере энергетического обмена с акцентом на возобновляемые источники энергии, в сфере возможностей разработки и экспорта зелёного водорода и зелёного аммиака и создании сопутствующей инфраструктуры.
На основе разработанного и утверждённого технического задания будет объявлен тендер на подготовку предварительного технико-экономического обоснования. Участники также договорились изучить перспективу создания совместного предприятия для реализации проекта.