«Салимбой» номи билан танилган тадбиркор Салим Абдувалиев 6 йил муддатга озодликдан маҳрум қилинди. Бу ҳақда Тошкент шаҳри судлари матбуот хизмати хабар берди.
19 март куни жиноят ишлари бўйича Миробод тумани судида Абдувалиевга оид жиноят ишини кўриб чиқиш бўйича суд жараёни якунланиб, суд ҳукми эълон қилинди.
Ҳукмга мувофиқ, Салим Абдувалиев Жиноят кодексининг 246-моддаси (Контрабанда) 1-қисми билан жиноий жавобгарликка тортиш муддати ўтиб кетганлиги сабабли жиноий жавобгарликдан озод этилиб, жиноят ишининг шу қисми Жиноят-процессуал кодексининг 84-моддаси (Айблилик тўғрисидаги масалани ҳал қилмай туриб жиноят ишини тугатиш учун асослар) 1-қисми 1-бандига асосан тугатилди.
Абдувалиев Жиноят кодексининг 248-моддаси (Ўқотар қуролнинг, ўқ-дориларнинг, ўқотар қурол асосий қисмларининг, портловчи моддаларнинг, портлатиш воситаларининг ёки портлатиш қурилмаларининг қонунга хилоф муомаласи) 2-қисмида назарда тутилган жиноятни содир қилганликда айбдор, деб топилиб, унга 6 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Тайинланган жазони умумий тартибли колонияда ўташ белгиланди.
74 ёшли тадбиркор 2017 йил январь ойидан буён Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси раиси ўринбосари ва мамлакат спорт курашлари ассоциацияси раиси лавозимларида ишлаб келаётганди. Абдувалиев спорт фаолиятига қўшган ҳиссаси учун 2015 йилда «Дўстлик» ордени, 2021 йилда эса «Хизмат кўрсатган спорт мураббийи» унвони билан тақдирланган.
Ўзбекистон ҳуқуқ-тартибот идоралари 2023 йил декбарь ойи бошида Салим Абдувалиевни қўлга олган. Шундан сўнг Тошкент шаҳри ҳуқуқ-тартибот идоралари Абдувалиевга нисбатан қамоққа олиш эҳтиёт чорасини танлаган.

Мирабадский районный суд по уголовным делам Ташкента на заседании 19 марта вынес приговор в отношении предпринимателя, заместителя председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Салима Абдувалиева, известного как «Салимбай», сообщила пресс-служба ташкентских городских судов.
Салим Абдувалиев признан виновным по части 2 статьи 248 УК (незаконный оборот огнестрельного оружия, боевых припасов, основных частей огнестрельного оружия, взрывчатых веществ, средств взрывания или взрывных устройств, совершенные повторно или опасным рецидивистом) и приговорён к 6 годам лишения свободы в колонии общего режима.
При этом суд освободил его от уголовной ответственности по части 1 статьи 246 (контрабанда) Уголовного кодекса Узбекистана в связи с истечением срока привлечения к уголовной ответственности, эта часть уголовного дела прекращена без решения вопроса о виновности согласно пункту 1 части 1 статьи 84 Уголовно-процессуального кодекса.
О взятии под стражу Салима Абдувалиева сообщалось в декабре прошлого года. Это произошло в рамках масштабных рейдов по выявлению и задержанию членов «уличных банд» и преступных групп по всему Узбекистану.
Сначала он был привлечён к уголовному делу в качестве подозреваемого по части 1 статьи 248 Уголовного кодекса — незаконный оборот огнестрельного оружия. Затем дело было переквалифицировано на часть 2 этой же статьи — те же действия, совершённые повторно или опасным рецидивистом. Согласно кодексу, лицо, добровольно сдавшее предметы, предусмотренные в этой статье, освобождаются от ответственности.
Салим Абдувалиев (1950 года рождения, пенсионер, ранее не судим) с января 2017 года на общественных началах (это уточняется в сообщении судов) является заместителем председателя Национального олимпийского комитета и руководителем Ассоциации спортивной борьбы. Его имя и фотография и сейчас указаны на сайте НОК.
За вклад в спортивную деятельность в 2015 году был награждён орденом «Дустлик», а в 2021 году удостоен звания «Заслуженный спортивный тренер».
В сообщении столичных судов говорится, что не согласные с решением суда стороны могут подать жалобу или протест в городской суд.