Toshkent shahrida o‘tkazilgan Atlas Party tadbirida ayollar va ularning liboslarini tanqid qilgan erkak 15 sutkaga qamaldi. Bu haqda Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, 20-aprel kuni “Zamonaviy ayollar” klubi tomonidan Atlas Party nomli milliy liboslar targ‘ibot tadbiri o‘tkazilgan va undan lavhalar ijtimoiy tarmoqlarda joylashtirilgan.
“Tadbir ishtirokchilarining ijtimoiy tarmoqlarda Dilmurod Mallayev tomonidan videochiqish orqali haqoratlanishini yurtimiz xotin-qizlari „sha’ni va qadr-qimmatini kamsitish“ deb biladi va bu holatni keskin qoralaydi”, — deyiladi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi xabarida.
Qo‘mita uning xatti-harakatlariga huquqiy baho berish va chora ko‘rish yuzasidan tegishli huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qildi.
Keyinroq Dilmurod Mallayevning o‘zi ayollarni haqorat qilgani uchun uzr so‘rab chiqdi. “Men qilgan ishlarim oqibatlarini tushunib etdim. Xudo xohlasa, bu ishni boshqa qaytarmayman. Bundan buyog‘iga o‘zimni ishlarim va bizneslarim bilan shug‘ullanaman”, — dedi u.
Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati tadbir ishtirokchilari 36 yoshli erkakka nisbatan qonuniy chora ko‘rish uchun ariza bilan murojaat qilganini xabar qildi.
23-aprel kuni Dilmurod Mallayev Shayxontohur tumani IIOga taklif etilgan hamda o‘zining shaxsiy diniy qarashlaridan kelib chiqqan holda atlas targ‘ibotini olib borgan ayollarga nisbatan haqoratli so‘zlar ishlatganini aytgan.

Мужчину, критиковавшего женщин и их наряды на мероприятии Atlas Party в Ташкенте, арестовали на 15 суток. Об этом сообщила пресс-служба МВД Узбекистана.
20 апреля клуб Zamonaviy Ayollar («Современные женщины») провёл тематическое мероприятие Atlas Party с демонстрацией национальных костюмов с элементами узоров атласа.
После этого в социальных сетях появилось видео Дильмурода Маллаева, который негативно высказался о женских нарядах и «выразил мнение, унижающее честь и достоинство женщин и дискредитирующее их», говорится в сообщении Комитета семьи и женщин.
Комитет осудил мужчину и направил обращение в органы внутренних дел для правовой оценки.
Позже Дильмурод Маллаев извинился за оскорбление женщин. «Я осознал последствия своих действий. Дай Бог, я больше не буду это повторять. Отныне я буду заниматься своими делами и бизнесами», — сказал он.
В пресс-службе МВД сообщили, что участницы Atlas Party обратились с заявлением, чтобы правоохранительные органы приняли законные меры в отношении 36-летнего мужчины.
23 апреля его пригласили в УКД ОВД Шайхантахурского района, где он заявил, что высказался о женщинах и их нарядах, исходя из личных религиозных взглядов.
Шайхантахурский районный суд по уголовным делам признал мужчину виновным по статье 183 Кодекса об административной ответственности (мелкое хулиганство) и назначил ему 15 суток ареста.