Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev qonunchilikka veyplarni (elektron sigaretalar) taqiqlovchi o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Qonun chekilmaydigan tamaki mahsulotlari, veyplar, ular uchun aromatizatorlar va suyuqliklarni sotish va tarqatishni, shuningdek, ularning reklamasini taqiqlashni nazarda tutadi.
Akorda xabarida aytilishicha, hujjat “yoshlar o‘rtasida nikotin saqlovchi moddalar tarqalishining oldini olish va unga qarshi kurashish bo‘yicha tizimli chora-tadbirlar ko‘rishga” qaratilgan.
Jinoyat kodeksiga kiritilgan o‘zgartirishlar rasmiy e’lon qilingan kundan boshlab 60 kundan keyin kuchga kiradi.
Chekilmaydigan tamaki mahsulotlari va veyplarni olib kirish, ishlab chiqarish, sotish va tarqatish 738,4 ming tengegacha (taxminan 1650 dollar) jarima yoki axloq tuzatish ishlari va 50 sutkagacha qamoq bilan jazolanadi.
Avvalroq Sog‘liqni saqlash vazirligi O‘zbekistonga elektron sigaretalar olib kirish va sotishni taqiqlashni taklif qilgan edi. Vazirlik elektron sigaretlardan foydalanish, ayniqsa, yoshlar, jumladan, maktab o‘quvchilari orasida ko‘payganini qayd etgandi.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал закон о поправках в законодательство, запрещающих вейпы (электронные сигареты). Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Закон вводит запрет на продажу и распространение некурительных табачных изделий, вейпов, ароматизаторов и жидкостей для них, а также на их рекламу.
В сообщении Акорды говорится, что документ направлен на «принятие системных мер по профилактике и борьбе с распространением среди молодёжи никотиносодержащих веществ».
Поправки в Уголовный кодекс вступят в силу через 60 дней после официальной публикации.
Ввоз, производство, продажа и распространение некурительных табачных изделий и вейпов будут наказываться штрафом до 738,4 тысячи тенге (около 1650 долларов) либо исправительными работами и арестом на срок до 50 суток.
Ранее Министерство здравоохранения предложило запретить ввоз и продажу электронных сигарет в Узбекистане. Ведомство отметило рост употребления вейпов, особенно среди молодёжи, включая школьников.