Toshkent shahri Mirzo Ulug‘bek tumanidagi 99-maktabda tok urishi oqibatida vafot etgan o‘quvchi voqeasi bo‘yicha maktab direktori va uning o‘rinbosariga hukm o‘qildi. Bu haqda Millar teledasturi sud jarayonidan tayyorlangan lavhani e’lon qildi.
Unga ko‘ra, maktabning xo‘jalik ishlari bo‘yicha direktor o‘rinbosari Jinoyat kodeksining 207-moddasi 3-qismi “a” bandi (Mansabga sovuqqonlik bilan qarash odam o‘lishiga sabab bo‘lsa) nazarda tutilgan jinoyatni sodir etgan deb topildi. Fuqaro 2 yil muddatga mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklatilgan lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilinib, 4 yilga qamaldi.
Maktab direktoriga ham xuddi shu ayblov bilan 4 yil ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi. Shuningdek, u 2 yil mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklatilgan lavozimlarda ishlay olmaydi.
Eslatib o‘tamiz, mazkur baxtsiz hodisa 28-noyabr kuni kuni sodir bo‘lgan. O‘shanda poytaxt maktab ta’limi boshqarmasi bolani elektr toki urganini rad etib, o‘quvchi o‘yin maydonchasidan chiqib ketayotganda hushini yo‘qotgani, keyinroq kasalxonada vafot etganini bildirgandi. Keyinroq Bosh prokuratura sud-tibbiyot ekspertizasining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, o‘quvchining o‘limiga elektr toki urishi sabab bo‘lganini ma’lum qilgan.

Мирзо-Улугбекский районный суд по уголовным делам вынес приговор в отношении администрации школы №99 в Ташкенте, где в ноябре прошлого года от удара током погиб восьмиклассник. Об этом сообщила программа «Миллар» телеканала Milliy TV.
Заместитель директора по хозяйственной части школы признан виновным в совершении преступления, предусмотренного пунктом «а» части 3 статьи 207 (должностная халатность, повлёкшая смерть человека) Уголовного кодекса Узбекистана. Ему назначено наказание в виде 4 лет лишения свободы с лишением права занимать руководящие должности и должности, связанные с материальной ответственностью, в течение 2 лет.
Директор школы признана виновной по пункту «а» части 3 статьи 207 (должностная халатность, повлёкшая смерть человека) УК. Ей назначено наказание в виде 4 лет ограничения свободы с лишением права занимать руководящие должности и должности, связанные с материальной ответственностью, в течение 2 лет.
Напомним, что в ноябре в столичном управлении дошкольного и школьного образования сообщили, что школьник потерял сознание, выходя со спортивной площадки. Однако позже пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов сообщил, что, по предварительному заключению судебной медицинской экспертизы, школьник скончался от удара током.
1 декабря было возбуждено уголовное дело по статьям 186 (выполнение работ, не отвечающих требованиям безопасности) и 207 (должностная халатность) Уголовного кодекса. 14 декабря замдиректора по хозяйственной части был заключён под стражу.