9-aprel kuni Shavkat Umurzoqov tashrifi chog‘ida tuman hokimi Shoshtepa va Akbarobod mahallalari infratuzilmasi va qiyofasini yaxshilash bo‘yicha taqdimot o‘tkazdi.
Taqdimotda Bahodir Abduvaliyev Mega Planet savdo markazi yonidagi 26,5 gektar maydonda joylashgan Akbarobod mahallasini rivojlantirish chora-tadbirlari haqida gapirdi. U yerdagi 21 ta uyda 3248 nafar aholi istiqomat qiladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mahallaga avvallari shu hududda bo‘lgan maktab zarur. 2007-yilda 960 o‘rinli maktab binosi Toshkent kimyo-texnologiya instituti qoshidagi akademik litseyga berilgan bo‘lsa-da, u atigi 30 foiz quvvat bilan ishlamoqda. Binoning bir qismi musiqa maktabiga aylangan.
“Litseyga sektor mudiri bilan shaxsan o‘zim tashrif buyurdim. U yerda faqat 30 foiz o‘quv xonalari band, viloyatlardan kelgan talabalar tahsil olishadi. Sinf xonalarining 70 foizi bo‘sh. Shu bois litsey binosini kimyo sanoati tizimidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi balansiga qaytarib, o‘sha yerda yana maktab tashkil etishni taklif qilaman. Bu mahalla uchun zarur”, — dedi u.
Poytaxt hokimi Shavkat Umurzoqov bu taklifni ko‘rib chiqishini ta’kidlab, litseyni ko‘chirish uchun joy ajratish zarurligini bildirdi.
Bahodir Abduvaliyev. Foto: Toshkent hokimligi.Bahodir Abduvaliyev. Foto: Toshkent hokimligi.
Tuman hokimining ma’lum qilishicha, litsey hududidagi 27,5 sotixli uchta bo‘sh yer uchastkasini (1 sotix uchun 65 ming dollar) auksion orqali sotish yo‘li bilan 22,5 mlrd so‘m jalb qilish kutilmoqda. Gap “o‘lik va foydalanilmayotgan” hovuz haqida ketmoqda, dedi u. Savdodan tushgan mablag‘ni mahallani obodonlashtirish, maktabni ta’mirlashga yo‘naltirish rejalashtirilgan.
2024-yilda Akbarobod mahallasida 9,5 milliard so‘mlik ishlar amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Toshkentdagi mahalla va ko‘chalarni obodonlashtirish ishlari Avstraliyaning Sidney shahri tajribasidan kelib chiqqan holda yagona me’yorlar bo‘yicha amalga oshirilishi rejalashtirilgan, dedi hokim Shavkat Umurzoqov. U “nafaqat shahar markazida, balki chekka mahallalarda ham ideal sharoit bo‘lishi kerak”ligini aytdi.

На базе академического лицея при Ташкентском химико-технологическом институте в Юнусабадском районе столицы предлагается вновь создать школу. С таким предложением выступил Баходир Абдувалиев на встрече с хокимом города Шавкатом Умурзаковым, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
9 апреля во время визита градоначальника хоким района выступил с презентацией по улучшению инфраструктуры и облика махаллей «Шоштепа» и «Акбарабад».
Баходир Абдувалиев в ходе презентации рассказал о мерах по развитию махалли «Акбарабад», которая расположена на площади 26,5 га рядом с торговым центром Mega Planet. Там в 21 доме проживают 3248 человек.
По его словам, махалля нуждается в школе, которая раньше была на этой территории. В 2007 году здание школы на 960 мест передали академическому лицею при Ташкентском химико-технологическом институте, но он работает только на 30% от мощности. Часть здания перешла музыкальной школе.
«Я лично посетил лицей вместе с руководителем сектора. Там занято только 30% аудиторий, обучаются ученики из областей. 70% аудиторий пустуют. Поэтому предлагаю вернуть здание лицея из системы химпрома на баланс Министерства дошкольного и школьного образования и создать там снова школу. Это нужно махалле», — сказал он.
Хоким столицы Шавкат Умурзаков отметил, что рассмотрит это предложение, и указал необходимость предусмотреть место для переезда лицея.
Баходир Абдувалиев. Фото: хокимият Ташкента.Баходир Абдувалиев. Фото: хокимият Ташкента.
Районный хоким сообщил, что планируется привлечь 22,5 млрд за счёт продажи на аукционе трёх пустующих земельных участков на 27,5 соток (1 сотка за 65 тысяч долларов) на территории лицея. Речь идёт об «убитом и неиспользуемом» бассейне, сказал он. Поступившиеся средства от продажи планируется направить на благоустройство махалли и ремонт школы.
D 2024 году в махалле «Акбарабад» планируется провести работы на 9,5 млрд сумов.
Хоким столицы Шавкат Умурзаков сообщил, что благоустройство и реконструкцию махаллей и улиц планируется проводить в рамках единых стандартов по опыту австралийского Сиднея. По его словам, «идеальные условия должны быть не только в центре города, но и в отдалённых махаллях».