Rossiya Ukrainaning aholi soni bo‘yicha ikkinchi shahri bo‘lmish Xarkovni yashash uchun yaroqsiz “kulrang zona”ga aylantirishga qaror qildi, deb yozmoqda Economist nashri o‘zining Kiyevdagi harbiy manbalariga tayanib.
Nashrning qayd etishicha, Rossiya armiyasi dekabr oyida Xarkovni bombardimon qilishni kuchaytirgan — so‘nggi bir necha oy ichida shaharga keng ko‘lamli urush boshlanganidan beri ko‘proq ballistik raketalar uchirilgan. “Dron hujumlari tez-tez sodir etiladigan bo‘ldi: ular tezroq va balandroq uchmoqda, qanotlari esa uglerod bilan qoplangan, bu esa ularni urib tushirishni qiyinlashtiradi”, — deyiladi maqolada.
27-mart kuni Rossiya, shuningdek, Xarkovga boshqariladigan aviabombalar bilan hujum qila boshladi, deb yozadi Economist va buni urushdagi “burilish nuqtasi” deb atadi. Besh kun oldin raketa hujumi shaharning deyarli butun energetika infratuzilmasini vayron qildi. Nashr hisob-kitoblariga ko‘ra, Xarkovni boshqariladigan aviabombalar, raketalar va dronlardan o‘qqa tutish mobaynida — bir hafta davomida kamida 16 kishi halok bo‘lgan, 50 dan ortiq kishi jarohatlangan.
“Agar G‘arb [Ukrainaga] kuchli havo hujumidan mudofaa tizimlari yoki bomba tashuvchi qiruvchi samolyotlarni ortga qaytara oladigan F-16 samolyotlari bilan ta’minlaganda, shaharning ko‘plab muammolarini hal qilish mumkin edi”, — deb ta’kidlaydi Economist. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya G‘arb tomonidan yetkazib berilgan, Kiyev Xarkov kabi shaharlarni himoya qilish uchun ishlatgan Patriot havo mudofaa tizimlarining bir qismini yo‘q qilgan.
Rossiyaning “aniq niyatlari” noaniq, biroq u yozgi yirik hujumga tayyorlanayotgani bo‘yicha “aniq belgilar” bor, deb yozadi Economist. Ukraina razvedkasi ma’lumotlaridan xabardor manbaning nashrga bildirishicha, Rossiya hozir Sharqiy Sibirda 120 mingga yaqin harbiy xizmatchini tayyorlamoqda.
“Xarkov kelajakdagi hujumlar uchun bir nechta ehtimoliy yo‘nalishlardan biridir. Bu eng ishonchi variant emas, lekin u allaqachon Rossiya ommaviy axborot vositalarida faol muhokama qilinmoqda”, — deyiladi materialda.
Xarkovni egallash bo‘yicha harbiy operatsiya Rossiya uchun qiyin vazifa bo‘ladi, deb hisoblaydi Economist. Rossiya armiyasi oxirgi marta buni 2022-yilda amalga oshirishga urinib ko‘rgandi, o‘shanda shahar ancha qoniqarsiz himoyalangan va “muvaffaqiyatsizlikka uchragan”. “Shaharni egallash uchun Ukraina mudofaasini buzib o‘tish, uni o‘rab olish (Rossiya esa hali buni uddalay olmagan), havo ustunligini qo‘lga kiritish (bu ham amalga oshgan emas) va shahardagi qonli kampaniyada g‘alaba qozonish kerak bo‘ladi”, — deb yozadi nashr.
• Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bir kun avval Xarkovdagi “juda og‘ir” vaziyatni e’lon qilgandi. “Rossiya terrori davom etmoqda. Rossiyaliklar deyarli har kuni shaharga qarshi boshqariladigan bombalardan foydalana boshladi”, — dedi u o‘zining videomurojaatida. Zelenskiy Ukrainada havo hujumidan mudofaa tizimlari yetarli emasligini qo‘shimcha qildi va G‘arb hamkorlarini Kiyevga qo‘shimcha Patriot tizimlari bilan ta’minlashga chaqirdi.

Россия решила превратить второй по численности населения город Украины Харьков в непригодную для жизни «серую зону», пишет Economist (по подписке) со ссылкой на военные источники в Киеве.
Издание отмечает, что российская армия усилила бомбардировки Харькова в декабре — за прошедшие несколько месяцев по городу выпустили больше баллистических ракет, чем с начала полномасштабной войны. «Атаки беспилотников стали более частыми: они летают быстрее и выше, а их крылья покрыты углеродным покрытием, что затрудняет их сбивание», — говорится в статье.
С 27 марта Россия также начала атаковать Харьков управляемыми авиабомбами, пишет Economist, называя это «поворотным моментом» в войне. За пять дней до этого ракетная атака уничтожила почти всю энергетическую инфраструктуру города. За неделю обстрела Харькова управляемыми авиабомбами, ракетами и дронами погибли по меньшей мере 16 человек, более 50 пострадали, подсчитало издание.
«Многие проблемы города можно было бы решить, если бы Запад предоставил [Украине] мощные системы ПВО или самолёты F-16, которые могли бы оттеснить истребители, несущие новые бомбы», — отмечает Economist. По данным издания, Россия уничтожила некоторые из поставленных западными странами комплексов ПВО Patriot, которые Киев использовал для защиты таких городов, как Харьков.
«Точные намерения» России пока неясны, но есть «явные признаки» того, что она готовится к крупному летнему наступлению, пишет Economist. Источник, знакомый с данными украинской разведки, сообщил изданию, что Россия сейчас готовит около 120 тысяч военнослужащих в Восточной Сибири.
«Харьков — одно из нескольких возможных направлений будущего наступления. Это не самый вероятный вариант, но он уже активно муссируется в российских СМИ», — говорится в материале.
Военная операция по захвату Харькова была бы непростой задачей для России, считает Economist. В последний раз российская армия пыталась это сделать в 2022 году, когда город был защищён гораздо хуже, и «с треском провалилась». «Для взятия города потребуется прорвать украинскую оборону и окружить его, что России пока не удаётся; установить превосходство в воздухе, что не является само собой разумеющимся; и выиграть кровавую городскую кампанию», — пишет издание.
• Об «очень тяжёлой» ситуации в Харькове накануне заявил президент Украины Владимир Зеленский. «Российский террор непрерывен. Россияне почти ежедневно начали применять управляемые авиабомбы против города», — сказал он в своём видеообращении. Зеленский добавил, что у Украины недостаточно систем ПВО и призвал западных партнёров предоставить Киеву дополнительные комплексы Patriot.