Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jomart Toqayev O‘zbekiston rahbari Shavkat Mirziyoyev bilan Xivada bo‘lib o‘tgan muzokaralarda qozoq-o‘zbek tandemi hayotiy zarurat, degan fikrni bildirdi. Bu so‘zlarni uning matbuot xizmati keltirmoqda.
“Biz faqat birgalikda va uyushibgina mamlakatlarimizning barqaror rivojlanishini ta’minlay olamiz”, — dedi Toqayev.️ Shu munosabat bilan Qozog‘iston rahbari O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida 2034-yilgacha bo‘lgan strategik sheriklik va ittifoqchilik dasturi qabul qilinishini qo‘llab-quvvatlagani xabar qilindi.
️Uchrashuvda prezidentlar iqtisodiy hamkorlik masalalari, jumladan, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, energetika, transport, suv xo‘jaligi va IT sanoati sohalarida hamkorlik yuzasidan fikr almashdi.
Akorda ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yil oxirida mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 4,4 milliard dollarni tashkil qilgan. Sanoat, energetika, transport-logistika, qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda portfelga investitsiya hajmi 2,5 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 60 ta qo‘shma loyiha kiritilgan.
Avvalroq xabar qilinganidek, uchrashuvda sanoat kooperatsiyasining uzoq muddatli dasturini yaratish, shuningdek, transport va energetika sohalarida infratuzilma loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
“Suhbat chog‘ida madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish, Qozog‘iston va O‘zbekistonning noyob sayyohlik salohiyatini ochib berishga alohida e’tibor qaratildi”, — deyiladi Akorda xabarida.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев на переговорах с главой Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым в Хиве выразил мнение, что казахско-узбекский тандем — это жизненная необходимость. Эти слова приводит его пресс-служба.
«Только вместе и сообща можно обеспечить устойчивое развитие наших стран», — сказал Касым-Жомарт Токаев.️ В этой связи глава Казахстана, как сообщается, поддержал принятие Программы стратегического партнёрства и союзничества между Узбекистаном и Казахстаном до 2034 года.
️В ходе встречи президенты обменялись мнениями по вопросам экономического взаимодействия, включая увеличение взаимной торговли, сотрудничество в сферах энергетики, транспорта, водного хозяйства и IT-отрасли.
По данным Акорды, по итогам прошлого года товарооборот между странами составил 4,4 млрд долларов. Реализуются совместные проекты в сферах промышленности, энергетики, транспорта и логистики, сельского хозяйства. На сегодня портфель включает 60 совместных проектов с объёмом инвестиций свыше 2,5 млрд долларов.
Как сообщалось ранее, они дали поручения по созданию долгосрочной программы промышленной кооперации, а также реализации инфраструктурных проектов в сферах транспорта и энергетики.
«Особое внимание в ходе беседы было уделено развитию культурно-гуманитарных связей и раскрытию уникального туристического потенциала Казахстана и Узбекистана», — говорится в сообщении Акорды.
Шавкат Мирзиёев и ️Касым-Жомарт Токаев рассмотрели региональную повестку дня и сверили часы по вопросам взаимодействия в международных структурах.