Toshkent shahrining Maxtumquli ko‘chasida joylashgan (sobiq “Tashselmash” bozoridan uncha uzoq bo‘lmagan) “O‘zsanoatqurilishbank” (SQB) Yashnobod filiali o‘rnida 21 qavatli bino qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev chorshanba kuni shahar kengashi sessiyasida ma’lum qildi.
Aziz Akbarjonov.Aziz Akbarjonov.
Hozirgi kunda uch qavatli bank filiali 50 sotixga yaqin yerni egallab turibdi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, bu tashabbus bank boshqaruvi raisi Aziz Akbarjonov tomonidan ilgari surilgan.
“Akbarjonovning o‘zi 40 million dollar evaziga bank o‘rnida 21 qavatli bino qurib, birinchi to‘rt qavatida savdo-ko‘ngilochar kompleks, beshinchi qavatida bank, yuqori qavatlarida ofis va kvartiralar qurish, shuningdek, 4000 ta ish o‘rni tashkil qilish tashabbus bilan chiqdi. Mana Yunusobodda qanday loyihalarni qilish kerak”, — dedi davlat rahbari.
Shavkat Mirziyoyev qolgan bank rahbarlari ham bundan o‘rnak olib, poytaxtdagi filiallari o‘rnida xuddi shunday loyihalar qilib, tadbirkorlar, ish o‘rinlari va tushumlarni ko‘paytirishi shartligini qayd etdi.

На месте здания Яшнабадского филиала «Узпромстройбанка» (SQB) на улице Махтумкули в Ташкенте (недалеко от бывшего рынка «Ташсельмаш») планируется построить 21-этажное здание. Об этом на сессии городского кенгаша в среду сообщил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Сейчас трёхэтажный филиал банка занимает около 50 соток земли. По словам президента, с такой инициативой выступил председатель правления «Узпромстройбанка» Азиз Акбаржонов.
«Акбаржонов сам вышел с инициативой за счёт 40 млн долларов построить на месте банка 21-этажное здание, в котором первые четыре этажа займёт торгово-развлекательный комплекс, пятый этаж — банк, верхние этажи — офисы и квартиры, а также создать 4000 рабочих мест. Вот какие проекты нужно делать на Юнусабаде», — сказал глава государства (по сюжету телеканала «Узбекистан 24»).
Шавкат Мирзиёев поручил руководителям других банков взять пример и реализовать такие же проекты на месте филиалов финучреждений, чтобы увеличить число предпринимателей, рабочие места и поступления.