“Yunusobod poytaxtning eng qulay qismida joylashgani uchun kredit olmasdan, o‘z sarmoyasini kiritib, ish o‘rni yaratishga intilayotgan tashabbuskorlar juda ko‘p. Lekin ularni eng qiynaydigan masala — tumanda bo‘sh joy topish”, — deya prezidentning so‘zlarini keltiradi uning matbuot kotibi.
“Amir Temur shoh ko‘chasi so‘nggi yetti yilda tadbirkorlar uchun eng jozibador ko‘chaga, hududning o‘sish nuqtasiga aylandi. Lekin ko‘chaning 6 kilometr qismida eskirgan qiyofadagi 3−4 qavatli 8 ta davlat idoralari joylashgan”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Bu binolarni yerosti avtoturargohi bor ko‘p qavatli savdo, xizmat va ovqatlanish obyektlari, ofis va mehmonxona shaklida qayta qurish sharti bilan loyihalar amalga oshirilsa, tadbirkorlar va ish o‘rinlari sonini ko‘paytirish mumkin”, — dedi u.
Shavkat Mirziyoyevga ko‘ra, shunday loyihalarni bank filiallari o‘rnida hamda davlat tashkilotlari egallab turgan 24,5 gektar negizida ham amalga oshirish mumkin.
Amir Temur shoh ko‘chasi bo‘ylab (Amir Temur maydonidan katta halqa yo‘ligacha) FHDYO arxiv binosi, tuman soliq bo‘limi, Majburiy ijro byurosi, Yunusobod tumani hokimligi, Toshkent moliya instituti (Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti bilan birlashmoqda) va boshqa obyektlar joylashgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 апреля на сессии кенгаша народных депутатов предложил передать старые здания государственных учреждений в Юнусабадском районе для проектов предпринимателей. Об этом сообщает пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
«Поскольку Юнусабадский район расположен в самой удобной части столицы, здесь много предпринимателей, которые пытаются создать рабочие места за счёт собственных инвестиций без привлечения кредитов». Но самый сложный вопрос для них — это найти место в районе, цитирует президента его пресс-секретарь.
Проспект Амира Темура за последние семь лет стал «самой привлекательной улицей для предпринимателей, точкой роста района». Однако на 6-километровом участке улицы расположены старые трёх- и четырёхэтажные здания восьми государственных учреждений, сказал Шавкат Мирзиёев.
Можно увеличить количество предпринимателей и рабочих мест, если реализовать на их месте проекты при условии реконструкции этих зданий в многоэтажные объекты торговли, услуг и питания, офисы и гостиницы с подземной автостоянкой, отметил он.
Такие проекты могут быть реализованы на месте филиалов банков и на базе 24,5 га площадей, занимаемых государственными организациями, сказал Шавкат Мирзиёев.
На проспекте Амира Темура (от сквера Амира Темура до большой кольцевой дороги) расположены здание архива ЗАГСа, районная налоговая инспекция, Бюро принудительного исполнения, хокимият Юнусабадского района, Ташкентский финансовый институт (он объединяется с Ташкентским экономическим университетом) и другие объекты.