O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi 2022-yil aprelida “Dori vositalari va tibbiy buyumlarni majburiy raqamli markirovkalash tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi qarorni qabul qildi. Hujjatda dori vositalari (substansiyalar bundan mustasno) va tibbiy buyumlarni guruhlarga bo‘linishini nazarga tutgan holda identifikatsiya vositalari orqali majburiy raqamli markirovkalash tizimini 2022−2025-yillar davomida bosqichma-bosqich joriy etish ko‘zda tutilgan.
Savdoga chiqarilishining oldi olingan qalbaki dorilar. Foto: DXX matbuot xizmatiSavdoga chiqarilishining oldi olingan qalbaki dorilar. Foto: DXX matbuot xizmati
Dori vositalarini markirovkalash tizimi preparatlarning ishlab chiqaruvchidan to xaridorgacha bo‘lgan butun harakati kuzatuvda bo‘lishini nazarda tutadi. U muomalada bo‘lgan dori vositalarining sifatini samarali nazorat qilish va qalbaki dorilar bilan kurashish uchun ham zarur. Markirovkalash mahsulot qadog‘iga unikal kodni tushirish yordamida amalga oshiriladi. Bu kod preparatni identifikatsiya qilish va uning ishlab chiqarish bosqichidan to muomaladan chiqib ketgunga qadar bo‘lgan yo‘lini kuzatish imkonini beradi.
dorilarni markirovkalash, markirovkalash, фармацевтика
Qoida bo‘yicha, qadog‘ida markirovkasi yo‘q dorini sotish imkonsiz bo‘lishi kerak. Maxsus kod skanerlanganidan keyingina tizim avtomatik ravishda mahsulot haqida axborot kiritilgan chekni shakllantiradi. Agar qadoqda markirovka bo‘lmasa, bu xaridni onlayn-kassadan o‘tkazib bo‘lmaydi.
O‘zbekistonda preparatlar kontrabandasi hamda dorilarni rasmiy ishlab chiqaruvchilar va distribyutorlarni aylanib o‘tgan holda mamlakat hududiga olib kirishga qarshi kurashish maqsadida 2022-yildan dori vositalarini markirovkalash tizimi joriy etila boshladi. Tizimni tatbiq etishdan ko‘zlangan yana bir maqsad — qalbaki dorilar savdosining oldini olish. Hozirda tizimga barcha guruhdagi dori vositalari kiritilgan. Loyihaning ikki yillik realizatsiyasi yakunlaridan kelib chiqib aytish mumkinki, davlat dorilarni markirovkalash tizimini rivojlantirishda davom etyapti.
Shu bilan birga, har qanday yangi loyihani, boz ustiga, markirovka kabi kompleks loyihalarni tatbiq etishda texnik, tashkiliy va moliyaviy masalalarni o‘z ichiga olgan qiyinchiliklar yuzaga kelishi, bu narsa esa loyihaning o‘z vaqtida ishga tushishiga ta’sir qilishi mumkinligini ham e’tirof etmoq joiz. Raqamli markirovkalash tizimi joriy etilgan boshqa mamlakatlarda ham o‘z vaqtida shu kabi muammolar yuzaga kelganini qayd etish o‘rinlidir. Va ularning bari hal etilgan.
O‘zbekiston uchun mo‘ljallangan dori vositalarini markirovkalash bo‘yicha AstraZeneca kompaniyasi tajribasiga to‘xtaladigan bo‘lsak, biz nazorat qiluvchi organ va milliy tizim operatori hisoblangan CRPT Turon bilan yaqin hamkorlikda ishlayapmiz, davlat dori vositalarini markirovkalash bo‘yicha ilgari surayotgan barcha talablarni bajaryapmiz. Kompaniya markirovkalashni joriy etish uchun, xalqaro standartlarga muvofiq sifat talablarini qo‘ygan holda, hamkorning quvvatlarida shtrix-kod tushirish imkoniyatlarini izlay boshladi.
Markirovkalash masalasida tashkiliy jihatlardan tashqariy texnologik o‘ziga xosliklar ham bor: masalan, kompyuter tizimlarimizga raqamli markirovka bilan ishlash uchun shaxsiy kabinetlarni o‘rnatish. Bu biz uchun O‘zbekiston bozoridagi yangi amaliyot bo‘lgani bois, har qadamda yuzaga keladigan xilma-xil savollar yuzasidan regulyator bilan maslahatlashib ishlayapmiz. Bu ham vaqt oladi.
Dori vositalari harakatini kuzatish bo‘yicha bunday murakkab tizimni joriy etish vaqtida qiyinchiliklardan qochib qutilib bo‘lmaydi, deb o‘ylayman. Bu soha va nazorat qiluvchi organlar uchun ma’lum bir darajada stress, dorilarning bozorga chiqishiga ham ta’sir qiladi. Ammo bu vaqtinchalik holat. Taxminimcha, preparatlarni markirovkalashning barcha jarayonlarini yo‘lga qo‘yib olish uchun — ishlab chiqaruvchilar bir necha bor mahsulot olib kirib, yangi jarayonlarni bir necha bor sinab ko‘rgunicha — O‘zbekistonga yana bir necha oy kerak bo‘lishi mumkin.
Ayni vaqtda, dorilarni markirovkalash fuqarolarni xavfli mahsulotdan himoya qilish chorasi sifatida juda muhim ahamiyatga ega. Hozirning o‘zidayoq markirovkalangan dori vositalariga berilgan cheklar soni 800 barobar oshganini ko‘rib turibmiz. Markirovka preparatning original (haqiqiy)ligini tasdiqlaydi, to‘g‘ri ishlab chiqarilib, qonuniy olib kirilganini — demak, iste’molchi uchun ham xavfsiz ekanini bildiradi.
Ammo birgina markirovkalashning o‘zi bozorni to‘la shaffof qilib qo‘ymaydi. Buning uchun davlat tomonidan kompleks ish olib borilishi, xususan, qonunchilik har qanday sertifikatlanmagan va sifatsiz dorilarning olib kirilishi nuqtai nazaridan qat’iylashtirilishi lozim. Masalan, hozir O‘zbekiston qonunchiligida “parallel import” masalasi tartibga solinmagan. Bu huquq egasining ruxsatisiz boshqa mamlakatlardan dori olib kirish ehtimoli saqlanib qolayotganini anglatadi. Preparatlar bojxonani aylanib o‘tib, sertifikatlanmay, sovuqlik zanjiriga rioya etilmay olib kirilyapti va sifat nazorati talablari buzilgani holda dorixona peshtaxtalariga qo‘yilyapti, bu esa xaridorlar salomatligiga jiddiy xavf keltirib chiqaradi. Dorixonalarning bunday preparatlarni sotganlik uchun javobgarligi ham tartibga solinmagan. Bularning bari to‘liq xavfsiz va shaffof dori bozorini shakllantirishga xalal beryapti.
Toki qonunchilikdagi barcha huquqiy tuynuklar yopilmas ekan, raqamli markirovkalash joriy etilganidan keyin ham mamlakatda dori vositalari kontrafakti va kontrabandasi davom etaveradi. Shu munosabat bilan O‘zbekistonda dori vositalari va ularning mamlakatga olib kirilishiga doir butun huquqiy maydon takomillashtirilishi lozim.
Shundan so‘nggina raqamli markirovkalash to‘la samarali ishlay boshlaydi hamda xaridorlarni sifatsiz va favqulodda xavfli dorilardan muhofaza qilib, har bir tabletkaning harakatini kuzatish imkonini beradi.
dorilarni markirovkalash, markirovkalash, фармацевтикаAleksey Teteryuk — siyosiy fanlar nomzodi, MBA, Rossiya siyosiy fanlar assotsiatsiyasi a’zosi, AstraZeneca xalqaro biofarmatsevtika kompaniyasining Rossiya va Yevrosiyodagi bozorlarga kirish va davlat organlari bilan ishlash bo‘yicha menejeri.

В апреле 2022 года Кабинет министров Узбекистана утвердил постановление «О введении системы обязательной цифровой маркировки лекарственных средств и медицинских изделий». Документом предусмотрено поэтапное введение в 2022—2025 годах системы обязательной цифровой маркировки средствами идентификации с учётом групп лекарственных средств (кроме субстанций) и медицинских изделий.
Система маркировки лекарственных препаратов предполагает, что весь процесс движения препаратов от производителя до покупателей отслеживается. Он необходим для эффективного контроля качества лекарственных препаратов, находящихся в обращении, и борьбы с их фальсификацией. Маркировка производится с помощью нанесения уникального кода на упаковку товара. Он позволяет идентифицировать препарат и отслеживать его перемещение от стадии производства до выхода из оборота.
По правилам, отсутствие маркировки на упаковке должно сделать продажу лекарств невозможной. Только после сканирования специального кода система автоматически сформирует запись со сведениями о товаре в чеке. Если маркировки на упаковке нет, операция не будет проведена через онлайн-кассу.
В Узбекистане система маркировки лекарственных средств начала внедряться в 2022 году для борьбы с контрабандой и ввозом лекарственных препаратов в обход официальных производителей и их дистрибьюторов. Другая цель внедрения системы — не допустить попадания в оборот контрафакта и фальсификата, то есть поддельных лекарств. На данный момент в систему включены все категории препаратов. По итогам двух лет реализации проекта можно констатировать, что государство продолжит развивать систему маркировки лекарств.
Вместе с тем, стоит сказать, что при внедрении любого нового проекта, тем более такого комплексного как маркировка, могут возникнуть сложности, включающие в себя технические, организационные и финансовые вопросы, что может сказаться на готовности к своевременному запуску. Здесь необходимо отметить, что в других странах, где была введена система цифровой маркировки, наблюдались аналогичные сложности. И все они были решены.
Если говорить про опыт компании AstraZeneca в вопросе запуска маркировки лекарств, предназначенных для Узбекистана, то мы работаем в тесном контакте с регулятором и оператором национальной системы CRPT Turon, выполняем все требования, которые предъявляет государство к маркировке лекарственных средств. Для внедрения маркировки компания начала искать возможности наносить штрих-код на мощностях партнёра методом стикерования, предъявляя к нему требования по качеству в соответствии с международными стандартами.
Помимо организационной составляющей в вопросе маркировки есть и технологическая: например, внедрение в наши компьютерные системы личного кабинета для работы с цифровой маркировкой. Поскольку для нас это новая практика при работе на рынке Узбекистана, на каждом этапе пути мы получаем исчерпывающие консультации и помощь оператора национальной системы для решения самых разных вопросов.
Думаю, трудности неизбежны при внедрении такой сложной системы отслеживания препаратов. Это определённый стресс для отрасли и регулирующих органов, который может повлиять на доступность лекарств. Однако это временная ситуация. Предполагаю, что на отладку всех процессов маркировки препаратов в стране может уйти ещё несколько месяцев, до тех пор пока производители не ввезут товар несколько раз, неоднократно опробовав новые процессы.
При этом сама маркировка лекарств как мера защиты граждан от опасной продукции очень важна. Уже сейчас мы видим, что количество чеков промаркированных лекарственных средств выросло в 800 раз. Маркировка служит подтверждением оригинальности препаратов и означает, что они были правильно произведены и ввезены — а значит, безопасны для граждан.
Однако только лишь одна цифровая маркировка не сделает рынок полностью транспарентным. Для этого требуется комплексная работа государства, в том числе ужесточение законодательства с точки зрения ввоза любых несертифицированных и некачественных лекарств. Например, сегодня в законодательстве Узбекистана не урегулирована проблема «параллельного импорта». Это означает, что сохраняется возможность ввоза лекарств из других стран без согласия правообладателя. Препараты ввозятся в обход таможни, без сертификации, без соблюдения холодовой цепи, и попадают на полки аптек с нарушением контроля качества, что создаёт большую угрозу для здоровья покупателей. Не урегулирована ответственность аптек за продажу таких препаратов. Все это препятствует организации полностью безопасного и белого рынка лекарственных препаратов.
Поэтому пока не будут закрыты все правовые дыры в законодательстве, контрафакт и контрабанда лекарственных препаратов в стране продолжатся даже с внедрением цифровой маркировки. В связи с этим в Узбекистане требуется совершенствование всего правового поля, которое касается лекарственных препаратов и их ввоза в страну.
Только после комплексной работы государства такие меры, как цифровая маркировка, будут работать максимально эффективно и позволят отслеживать каждую таблетку, защищая покупателей от некачественных и потенциально опасных лекарств.
Алексей Тетерюк — кандидат политических наук, MBA, член Российской ассоциации политической науки, менеджер по доступу на рынок и работе с государственными органами (фронтьерные рынки) международной биофармацевтической компании AstraZeneca, Россия и Евразия.