Defektolog, logoped Dilorom Jabborovaga nisbatan duduqlangan bolani so‘kinish va qo‘rqitish usulida davolashga uringani ortidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Bu haqda bolalar ombudsmani xabar berdi.
O‘tgan yilning dekabr oyida u Jizzax shahrida o‘tkazilgan seminar davomida bir bolani davolayotgani aks etgan video tarqalgan va holat ombudsman nazoratiga olingandi.
Qayd etilishicha, Dilorom Jabborovaning ish uslubiga ilmiy va kasbiy baho berish uchun kiritgan so‘rov asosida defektolog va logopedlardan iborat ishchi guruh o‘rganish o‘tkazgan.
Natijada pedagogning ish usuli mutlaqo ilmiy asoslanmagan, murakkab duduqlanish muammosiga tor va ibtidoiy yondashuvda ekani, Jabborovaning duduqlanishni bartaraf etishda qo‘llayotgan ruhiy va jismoniy zo‘ravonlik usullari bolalarning sog‘lig‘i va tarbiyasiga jiddiy zarar keltirishi hamda pedagogika qoidalariga butunlay zidligi to‘g‘risida xulosa berilgan, deyiladi ombudsman xabarida.
Ekspertlar ishchi guruhi xulosasi va aniqlangan boshqa holatlar asosida uning harakatlarida aldash va odamlar ishonchini suiiste’mol qilish yo‘li bilan o‘zganing mulkini va uning mulkiga bo‘lgan huquqni qo‘lga kiritishda ifodalangan jinoyat alomatlari mavjudligi aniqlangan.
27-fevral kuni Jinoyat kodeksining 168-moddasi 1-qismi (Firibgarlik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda Yunusobod tumani IIO FMB tergov bo‘limi tomonidan jinoyat ishi yuzasidan dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
Ma’lumot uchun, Dilorom Jabborovaning Instagram sahifasida 538 ming obunachisi bor, YouTube`da esa uni 25 mingdan, Telegram`da 8000 mingdan ortiq kishi kuzatadi.

Методы логопеда Дилором Жабборовой, которая «лечила» ребёнка от заикания, ругаясь матом и пугая его, «совершенно научно не обоснованны и говорят об узком и примитивном подходе к сложной проблеме заикания». Об этом сообщила пресс-служба детского омбудсмана по итогам изучения, проведённого рабочей группой квалифицированных дефектологов и логопедов.
Видео того, как логопед матерится и запугивает ребёнка, распространилось в начале января. Выяснилось, что оно было снято в декабре 2023 года во время семинара Дилором Жабборовой, зарегистрированной как индивидуальный предприниматель, в Джизаке.
В заключении рабочей группы говорится, что «методы психического и физического насилия, применяемые Дилором Жабборовой для устранения заикания, наносят серьёзный вред здоровью и образованию детей и полностью противоречат правилам педагогики».
До начала расследования, проведённого Следственным отделом ОВД Юнусабадского района, материалы дела были изучены прокуратурой Юнусабадского района в рамках контроля на основании заключения рабочей группы экспертов и других выявленных случаев.
В сообщении говорится, что материалы доследственной проверки, проведённой УВД Юнусабадского района Ташкента, были в контрольном порядке изучены прокуратурой района. С учётом заключения рабочей группы и установленных признаков преступления в действиях женщины, выражающихся попытках присвоения чужого имущества и права на это имущество путём обмана и злоупотребления доверием других людей, 27 февраля было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 168 (мошенничество) Уголовного кодекса Узбекистана.
УВД Юнусабадского района продолжает доследственные действия в рамках уголовного дела.
Детский омбудсман Сурайё Рахмонова сообщила, что продолжит наблюдение за ситуацией с точки зрения интересов ребёнка.