Huquq himoyachisiga ko‘ra, video “Bog‘ishamol” mahallasidagi “Ozod Sharq” ko‘chasida olingan.
“IIO xodimlari zo‘rovon shaxsning sobiq xodim ekanini bilgach, atrofdagilarga bu holatning zo‘rovonlik bo‘lmagani haqidagi dalolatnomaga qo‘l qo‘ydirishibdi. Huquqni muhofaza qilish organi sobiq xodimi tomonidan bandi qilingan bolakay hozirda Samarqand shahar IIB 4-bo‘limida, taqdirini bilmaymiz. Ammo bolani bandi qilgan, uni qiynagan odam uyida bemalol o‘tiribdi”, — deb yozadi u.
Bosh prokuratura matbuot kotibi Hayot Shamsutdinovning ma’lum qilishicha, mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 138-moddasi (Zo‘rlik ishlatib g‘ayriqonuniy ravishda ozodlikdan mahrum qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ichki ishlar organlari tomonidan tergov harakatlari olib borilmoqda. Tergov jarayoni nazoratga olingan.

Руководитель Общества прав человека Узбекистана «Эзгулик» Абдурахмон Ташанов сообщил о жестоком обращении с ребёнком в Самарканде. Он опубликовал видео от 16 марта, на котором можно увидеть мальчика, прикованного цепью за ноги в автомобиле Damas. Он также показывает порез между пальцами.
По данным правозащитника, видео записано на улице Озод Шарк на массиве Богишамол.
«Когда сотрудники ОВД узнали, что насилие совершил бывший сотрудник, они заставили подписать протокол, в котором говорилось, что данная ситуация не является насилием. Мальчик, задержанный бывшим сотрудником правоохранительных органов, в настоящее время находится в 4-м отделении ОВД города Самарканда, его судьба нам не известна. А вот человек, который задержал ребёнка и пытал его, спокойно сидит дома», — написал он.
Пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов сообщил, что по данному факту возбуждено уголовное дело по статье 138 Уголовного кодекса (насильственное незаконное лишение свободы).