Samarqand shahrida Buyuk ipak yo‘li davlat muzeyini tashkil etish, Amir Temur bog‘larini qayta tiklash, Bibixonim majmuasini restavratsiya qilish, shuningdek, YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan Buxoroning tarixiy markazini muhofaza qilishga qaratilgan master va menejment rejalari to‘g‘risida qarorlar loyihalari ishlab chiqiladi.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasiga berilgan mazkur ko‘rsatma prezident Shavkat Mirziyoyevning 2025-yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan YUNESKO — Birlashgan Millatlar Tashkilotining Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish to‘g‘risidagi qarorida keltirilgan. Forum 1985-yildan beri birinchi marta Parijdan tashqarida o‘tkaziladi.
Jamg‘arma yuqoridagi hujjatlarni YUNESKO mezonlari asosida va xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda ishlab chiqishi kerak, deyiladi qarorda.
Shuningdek, Tashqi ishlar vazirligiga YUNESKO bosh direktori nomiga O‘zbekiston Respublikasining Madaniy yodgorliklarni saqlash va restavratsiya qilish bo‘yicha xalqaro tadqiqot markaziga a’zo bo‘lishi uchun rasmiy ariza topshirildi.
Bundan tashqari, YUNESKO ishlari bo‘yicha Milliy komissiyaga O‘zbekistondagi shaharlar, noyob madaniy va tabiiy meros obyektlarini tegishlicha YUNESKOning Ijodkor shaharlar hamda Ta’limni targ‘ib etuvchi shaharlar tarmoqlariga, shuningdek, xalqaro ro‘yxatlariga kiritish choralarini ko‘rish topshirildi.
Buxoro madaniy merosi obidalarini saqlash holati avvalroq 2023-yil sentabr oyida bo‘lib o‘tgan YUNESKO Butunjahon merosi qo‘mitasining 45-sessiyasida ko‘rib chiqilgan edi. Keyingi sessiya joriy yilning iyul oyida bo‘lib o‘tadi.
Qo‘mita o‘z qarorida O‘zbekiston hukumatining tarixiy markazni rivojlantirish va yangi ishlarga qo‘yilgan moratoriyni keng qamrovli master va menejment rejalari ishlab chiqilgunga qadar moratoriyga bufer zonani kiritish orqali kengaytirish to‘g‘risidagi qarorini olqishladi.

В Узбекистане будут разработаны проекты постановлений по созданию в Самарканде Государственного музея Великого шёлкового пути, восстановлению садов Амира Темура, реставрации комплекса «Биби-ханум», а также разработке мастер-плана и менеджмент-плана, направленных на охрану Исторического центра «Бухара», внесённого в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
Такое поручение Фонду развития культуры и искусства содержится в постановлении постановлении президента Шавката Мирзиёева о подготовке к проведению в 2025 году в Самарканде 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО — Организация Объединённых Наций по вопросам образования, науки и культуры. Форум впервые с 1985 года пройдёт вне Парижа.
Фонд должен разработать указанные выше документы на основе критериев ЮНЕСКО и с привлечением зарубежных экспертов, говорится в постановлении.
Дополнительно МИДу поручено подать официальную заявку на имя генерального директора ЮНЕСКО по вхождению Узбекистана в Международный исследовательский центр по хранению и реставрации памятников культуры.
Кроме того, Национальной комиссии по делам ЮНЕСКО поручено принять меры по включению городов Узбекистана, уникальных культурных объектов и объектов природного наследия в Сети творческих городов и обучающихся городов ЮНЕСКО, а также международные списки соответственно.
Состояние сохранности памятников культурного наследия Бухары ранее рассматривалось на 45-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО в сентябре 2023 года. Следующая сессия состоится в июле текущего года.
В своём решении комитет приветствовал решение властей Узбекистана о расширении моратория на застройку и новые работы в историческом центре с включением в мораторий буферной зоны до разработки комплексного мастер-плана и менеджмент-плана, а также его одобрения Центром всемирного наследия ЮНЕСКО.