Avvalroq “Gazeta.uz” Rossiyaning “Forus” kompaniyasi O‘zbekistondagi eng yirik gaz ombori “Gazli”ni boshqaradigan Gazli Gas Storage qo‘shma korxonasining nazorat ulushini (60 foiz) Gonkongdagi Daxon Holdings kompaniyasiga o‘tkazgani haqida xabar bergandi. Tahririyat Internetda Daxon Holdings haqida deyarli hech qanday ma’lumot yo‘qligini qayd etgandi.
2023-yil avgust oyida “Dose” markazi “Forus”ning egalaridan biri biznesmen Gennadiy Timchenkoning biznes sherigi Ivan Yegorov bo‘lishi mumkinligi haqida xabar bergandi (2022-yil mart oyida u Yevropa Ittifoqi sanksiyalariga uchragandi, OAV (shu jumladan Forbes) uni “Rossiya prezidenti Vladimir Putinning do‘sti” deb atagandi). Jurnalistlar gaz konini rivojlantirish loyihasi quyidagi tarzda moliyalashtirishi mumkinligini taxmin qilishgandi: Gazli Gas Storage pulni “Forus”dan, “Forus” Yegorovdan, Yegorov esa Timchenkoga yaqin tuzilmalar tomonidan moliyalashtiriladigan “Vesta” kompaniyasidan oladi.
Yaqinda “Ozodlik” radiosi korporativ hujjatlarga tayanib, Daxon Holdings`ga uchta kompaniyaga egalik qilishi haqida xabar berdi: Kenfame Limited (ta’sischisi Ivan Yegorov, u o‘z ulushini o‘zbekistonlik tadbirkor Baxtiyor Fazilovga o‘tkazgani aytilmoqda), Denmount Limited (ta’sischisi Baxtiyor Fazilov ekani aytilmoqda) va Sunworth Limited (ta’sischisi — Sanjar Samiyev, Baxtiyor Fazilovning Eriell kompaniyasida ishlagan).
Gazli Gas Storage bunga javoban 2023-yil oktabr oyida avval “Forus”ga tegishli bo‘lgan ulush Gonkongda ro‘yxatdan o‘tgan Daxon Holdings Limited kompaniyasiga o‘tishini nazarda tutuvchi korporativ restrukturizatsiya yakuniga yetganini xabar qildi.
“Baxtiyor Fazilov restrukturizatsiyadan keyin ham, avval bo‘lgani kabi asosiy benefitsiar bo‘lib qolmoqda. „Gazli Gas Storage“ MCHJ hech qachon sanksiyalar ostidagi shaxslarga tegishli bo‘lmagan”, — deyiladi xabarda.
Gonkongga relokatsiya to‘g‘risidagi qaror “biznesning katta hajmi xitoylik kompaniyalar bilan ekani tufayli” qabul qilindi, dedi kompaniya.
“Gonkongda yuridik ro‘yxatdan o‘tish hisob-kitoblarni amalga oshirish va qo‘shimcha moliyalashtirishni jalb etish, biznesni keyinchalik rivojlantirish uchun uskunalar sotib olishni osonlashtiradi. Bundan tashqari, qayta tashkil etish egalik tuzilmasini soddalashtiradi hamda uni xalqaro investorlar va kontragentlar uchun shaffof va maqbul qiladi”, — deyiladi bayonotda.
Gazli Gas Storage “Gazli” omborining operatori sifatida hozirda gaz saqlash hajmini uch barobarga — 3 mrlddan 10 mlrd kub metrgacha oshirish ustida ishlamoqda.
— Xorijiy investorlarning 310 mln dollarlik sarmoyasi allaqachon o‘z samarasini berdi: gaz omborining sig‘imi 50 foizga oshirilib, 4,5 mlrd kub metrga yetdi. Dastlabki uch yilda neft qazib olish bazaviy rejaga nisbatan 25−30 foizga ortdi, natijada 47 ming tonna neft qazib olindi, gaz qazib olish esa 550 mln kub metrga yetdi, bu esa o‘z navbatida O‘zbekiston ichki bozorini to‘ldirishga xizmat qilmoqda. Loyiha shuningdek, bandlik imkoniyatlarini kengaytirdi, shu kunga qadar 200 dan ortiq yangi ish o‘rni yaratildi va yana 100 ta ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan", — deyiladi xabarda.
Bayonotda aytilishicha, Gazli Gas Storage kompaniyasining asosiy vazifasi “Gazli” konining gaz gorizontlari va neft qatlamlarini qo‘shimcha qidirish va qo‘shimcha ishlab chiqish bilan kompleks ravishda kon majmuasidagi yer osti gaz ombori gaz saqlash hajmlarini oshirishdan iborat.
Shuningdek, kompaniya o‘z rahbarlarining ro‘yxatini taqdim etdi: Bosh direktor — Otabek Akbaraliyevich Jabriyev, bosh direktorning birinchi o‘rinbosari va bosh muhandis — Maxamatxoja Xabibullayevich Saydazimov va bosh direktorning moliyaviy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari — Irina Anatolevna Bratuxina.

Gazli Gas Storage issued a statement in response to “unfounded and defamatory media speculation alleging hidden interests within the company.”
Earlier, Gazeta.uz reported that Russia’s Forus transferred to Hong Kong-based Daxon Holdings a majority stake (60%) in Gazli Gas Storage joint venture, overseeing Uzbekistan’s largest gas storage facility Gazli. The editorial board noted the scarcity of information about Daxon Holdings available on the Internet.
In August 2023, Dosier Center reported that one of the co-owners of Forus could be Ivan Egorov, a business partner of businessperson Gennady Timchenko (in March 2022, he was placed under EU sanctions, and the media (including Forbes) called him “a friend of Russian President Vladimir Putin”). Journalists suggested that the gas field development project could have been financed the following way: Gazli Gas Storage receives funds from Forus, Forus receives funds from Egorov, and Egorov receives funds from Vesta, an entity financed by agencies closely associated with Timchenko.
Radio Ozodlik recently reported, citing corporate documents, that Daxon Holdings is owned by three companies: Kenfame Limited (with Ivan Egorov being listed as a founder, who allegedly transferred his share to Uzbek entrepreneur Bakhtiyor Fazylov), Denmount Limited (Bakhtiyor Fazilov is reported as a founder) and Sunworth Limited (founded by Sanjar Samiev, who worked at Bakhtiyor Fazilov’s Eriell company).
In response, Gazli Gas Storage stated that corporate restructuring was completed in October 2023. During this process, the stake previously held by Forum was transferred to Daxon Holdings Limited, a company registered in Hong Kong.
“Bakhtiyor Fazilov was and remains the main beneficiary of Gazli Gas Storage and no sanctioned individual has ever held a shareholding in the company,” the statement read.
The decision on relocation to Hong Kong was made “due to the significant volume of business with Chinese companies,” the company shared.
“Relocation to Hong Kong will facilitate payments, attract additional financing, and facilitate procurement of equipment for further business development. Additionally, the restructuring simplifies the shareholding structure, increasing transparency for international investors and counterparts,” the statement commented.
Gazli Gas Storage, operating the Gazli storage facility, is currently in the process of tripling the gas storage volume, increasing from 3 billion to 10 billion cubic meters, the company noted.
“Our investment of $310 million has yielded a significant result, boosting its capacity by 50% to 4.5 billion cubic metres. Additionally, oil production has surpassed the baseline plan by 25−30% in the initial three years, delivering 47,000 tons of oil, while gas production has reached 550 million cubic meters, contributing directly to Uzbekistan’s domestic market. The project has also created employment opportunities, with over 200 new jobs already established and plans to create an additional 100 positions,” the statement read.
The main objective of Gazli Gas Storage, the statement stated, is to “increase the volume of gas storage in the underground gas storage facility of the Gazli field in combination with additional exploration and development of gas horizons and oil rims of the field in Bukhara region.”
The company also provided a list of its executives: General Director — Otabek Dzhabriev, First Deputy General Director and Chief Engineer — Makhamatkhodzha Saidazimov and Deputy General Director for Financial Affairs — Irina Bratukhina.