1-apreldan issiqlik ta’minoti xizmatlariga qo‘shilgan qiymat solig‘ining nol stavkasi bekor qilinadi, deb eslatdi Veolia Energy Tashkent matbuot xizmati.
Eslatib o‘tamiz, shu kundan boshlab suv ta’minoti, kanalizatsiya va sanitariya jihatdan tozalash xizmatlari uchun ham QQSning “nol” darajali stavkasini qo‘llash bekor qilinadi. Bu o‘zgartirishlar yil boshida Soliq kodeksiga kiritilgan edi.
Bu nima degani?
1-apreldan issiqlik va issiq suv ta’minoti xizmatlari uchun haq to‘lashda belgilangan tarifga 12 foiz QQS qo‘shiladi. Ilgari ushbu xizmatlarni ko‘rsatish bo‘yicha aylanmada QQSning nol stavkasi qo‘llanardi.
QQS qayerga ketadi?
QQS davlat budjetiga tushadi, u issiqlik tarifining bir qismi hisoblanmaydi.
QQS avans (oldindan) to‘lovlariga ta’sir qiladimi?
Ta’sir qiladi, lekin faqat 2024-yil 1-apreldan boshlab. Hozirgi holatda tarif qayta hisob-kitob qilinmaydi. QQS soliq hisoblanadi, tarifning bir qismi emas, shuning uchun 1-apreldan boshlab isitish xizmatlari uchun barcha to‘lovlar QQS bilan to‘lanadi.

С 1 апреля отменяется нулевая ставка НДС на услуги теплоснабжения, напомнила пресс-служба Veolia Energy Tashkent.
Напомним, что «нулевая» ставка НДС с этой даты также отменяется по услугам водоснабжения, канализации и санитарной очистки. Эти изменения были внесены в Налоговый кодекс Узбекистана в начале года.
Что это значит?
С 1 апреля при оплате за услуги отопления и горячего водоснабжения к установленному тарифу добавится 12% НДС (налог на добавленную стоимость). Ранее оборот по оказанию этих услуг облагался НДС по нулевой ставке.
Куда поступает НДС?
НДС поступает в государственный бюджет и не является частью тарифа на теплоснабжение.
Повлияет ли НДС на авансовые платежи (предоплату)?
Повлияет, но только с 1 апреля 2024 года. В данном случае не подлежит перерасчёту именно тариф. НДС является налогом, а не частью тарифа, поэтому с 1 апреля все начисления за услуги теплоснабжения будут производиться с НДС.
Расчёт НДС при реализации тепловой энергии осуществляется в соответствии со статьями 242 и 265 Налогового кодекса Республики Узбекистан.
Налоговый комитет опубликовал видео с разъяснениями о влиянии отмены нулевой ставки по НДС на тариф.