Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahridagi ekologik vaziyatni yaxshilash chora-tadbirlari bilan tanishdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Xabarda ta’kidlanishicha, so‘nggi vaqtlarda ekologik muammolar, ayniqsa, havo tozaligi “keng jamoatchilikni tashvishga solmoqda”.
havo ifloslanishi, shavkat mirziyoyev
“Ekologik xavfsizlik talablariga javob bermaydigan avtotransport vositalaridan chiqayotgan zararli gazlar va yo‘llardagi tirbandliklar buning asosiy sabablaridan biridir”, — deyiladi xabarda.
Avtotransport vositalarining zararli tashlanmalari bilan bog‘liq ekologik muammolarni bartaraf etish maqsadida Toshkent shahri Mirobod tumani Fayzobod mahallasida joylashgan Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasining ro‘yxatdan o‘tkazish va imtihon olish bo‘limi diagnostika markaziga aylantirildi.
Markaz faoliyatini tashkil etishda Germaniya, Belgiya, Fransiya kabi rivojlangan mamlakatlar shaharlarining ekologik muhitini muhofaza qilish sohasidagi ilg‘or tajriba inobatga olingan, deyiladi xabarda.
“Bu yerda transport vositalariga davlat raqam belgisi biriktirish va qayd etish guvohnomasini topshirish jarayoni turli byurokratik to‘siqlar va ovoragarchilikdan xoli qilingan, inson omili minimal darajaga tushirilgan. Avval avtomototransport vositasini ro‘yxatdan o‘tkazish jarayoni olti-yetti bosqichda amalga oshirilgan bo‘lsa, hozirda bosqichlar soni uchtaga qisqardi”, — deyiladi prezident matbuot xizmati xabarida.
Endilikda markazda avtomobildan chiqayotgan zararli moddalar miqdori tekshiriladi va ekologik tekshiruv natijasidan kelib chiqib RFID chip o‘rnatilgan “qizil”, “sariq” yoki “yashil” yorliq (stiker) mashinaning old oynasiga yopishtiriladi.
Kelgusida joriy ekologik vaziyatdan kelib chiqib, shahar hududi bir nechta ekologik zonalarga ajratiladi va transport vositalarining havoga chiqarayotgan zararli moddalari darajasiga ko‘ra, ya’ni stiker rangiga qarab, ayrim ekologik zonalarga kirishni bosqichma-bosqich cheklash taklif etilmoqda.
Bunda ekologik zonalarga ruxsat etilmagan transport vositalarining kirishi avtomatlashtirilgan holda nazorat qilinadi. Qoidabuzarlik natijasida kelib tushayotgan jarimalar hududning ekologik holatini yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlarni moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.
Tizim to‘laqonli ishlashi uchun mamlakat bo‘ylab 100 ga yaqin havoni monitoring qilish avtomatik stansiyalari o‘rnatilishi, transport vositalarining atmosferaga chiqarayotgan zarari darajasini baholash uchun 84 ta ro‘yxatga olish-diagnostika markazlarini, shuningdek, Yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining 216 ta hududiy tuman bo‘linmalarini zamonaviy diagnostika uskunalari bilan jihozlash rejalashtirilmoqda.
O‘z navbatida aholi uchun elektromobillarni xarid qilishni rag‘batlantirish, shu jumladan, bunday toifadagi avtomobillar uchun davlat raqamlarini berishda undiriladigan to‘lov miqdorlarini kamaytirish yuzasidan aniq amaliy choralar ko‘riladi.
Eslatib o‘tamiz, prezident qarori bilan Toshkent, Nukus va viloyat markazlarida 2030-yilgacha “Yevro-5” va undan yuqori standartlarga javob bermaydigan avtotransport vositalarining ekspluatatsiyasi bosqichma-bosqich cheklanadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ознакомился с мерами по улучшению экологической ситуации в Ташкенте, сообщила пресс-служба главы государства.
В сообщении отмечается, что в последнее время экологические проблемы, особенно качество воздуха, «вызывают обеспокоенность общественности».
«Одной из основных причин являются вредные газы, выбрасываемые не соответствующими экологическим требованиям автотранспортными средствами, а также пробки на дорогах», — говорится в сообщении.
Для решения проблем, связанных с вредными выбросами автотранспорта, регистрационно-экзаменационный отдел управления безопасности дорожного движения Ташкента в махалле Файзабад Мирабадского района столицы был преобразован в диагностический центр.
При организации работы центра был учтён передовой опыт в области охраны экологической среды городов развитых стран, таких как Германия, Бельгия, Франция, отмечается в сообщении.
«Процесс выдачи государственных номеров и свидетельств о регистрации транспортных средств освобождён от различных бюрократических препятствий и волокиты, человеческий фактор минимизирован. Если ранее процесс регистрации автотранспортного средства осуществлялся в шесть-семь этапов, теперь количество этапов сокращено до трёх», — заявили в пресс-службе президента.
Теперь в центре проверяется и количество вредных веществ, выделяемых автомобилем, и в зависимости от результатов экологической проверки на лобовое стекло машины наклеивается стикер красного, жёлтого или зелёного цвета с RFID-чипом.
В будущем, исходя из текущей экологической ситуации, территория города будет разделена на несколько экологических зон. Предлагается поэтапно ограничивать въезд в эти экологические зоны в соответствии с уровнем загрязняющих веществ, выделяемых транспортными средствами, то есть цветом их стикера.
Доступ в экологические зоны для транспортных средств, не имеющих разрешения, будет контролироваться в автоматизированном режиме. Штрафы, поступающие за нарушения, будут направляться на финансирование мер по улучшению экологической ситуации, говорится в сообщении.
Для полноценной работы системы планируется установка по всей стране около 100 автоматических станций мониторинга воздуха и оснащение 84 регистрационно-диагностических центров, а также 216 районных отделений Службы безопасности дорожного движения современным диагностическим оборудованием.
Будут также предприняты меры по стимулированию приобретения населением электромобилей, в том числе путём снижения размера платы за выдачу государственных номеров для этой категории автомобилей.
Напомним, указом президента в Ташкенте, Нукусе и областных центрах до 2030 года поэтапно ограничат эксплуатацию автомобилей, не соответствующих стандартам «Евро-5» и выше.