Ukraina hukumati xabariga ko‘ra, Rossiya armiyasi 7-fevral kuni ertalab Ukrainaga yana yirik hujumlar uyushtirdi. Kiyev shahri, Nikolayev, Kiyev, Xarkov, Dnepropetrovsk va Lvov viloyatlarida portlashlar sodir bo‘ldi.
Ukraina Qurolli kuchlari Harbiy-havo kuchlarining aniqlik kiritishicha, Rossiya qo‘shinlari Ukraina bo‘ylab hujumlarda jami 64 ta raketa va dron, jumladan, qanotli, ballistik va zenit raketalardan foydalandi. Ukraina havo mudofaasi ulardan 44 tasini — 29 ta raketa va 15 ta dronni yo‘q qildi.
Kiyevda 18 qavatli turar joy binosi raketa hujumi sababli yonib ketdi. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, shaharda 21 kishi jarohatlangan, kamida 3 kishi halok bo‘lgan. Ukraina Ichki ishlar vazirligi vayronalar ostida odamlar bo‘lishi mumkinligini ma’lum qildi.
Kiyevga hujum paytida Yevropa diplomatiyasi rahbari Jozep Borrel Ukraina poytaxtiga tashrif buyurgandi. U tongni bombapanohda o‘tkazganini bildirib, o‘z suratini e’lon qildi. “Bu Rossiya o‘z noqonuniy agressiyasini boshlaganidan beri jasur Ukraina xalqining kundalik haqiqatidir”, — deb yozdi Borrel X tarmog‘ida.
Nikolayevda 20 ga yaqin turar joy binolari, shuningdek, gaz va suv ta’minoti tarmoqlariga zarar yetdi. Hodisalardan keyin bir kishi reanimatsiyada vafot etdi. Jabrlanganlar bor, ularning soni hali aniq emas.
Xarkov viloyatiga, ma’muriyat ma’lumotlariga ko‘ra, kamida to‘rtta zarba berilgan. Uylar va noturarjoy infratuzilmasi zarar ko‘rgan. Ikki kishi jarohatlangan.
Dnepropetrovsk viloyatida kamikadze dronlari Novomoskovsk viloyatidagi kommunal xizmat ko‘rsatish korxonasiga zarar yetkazdi. Qurbonlar yo‘q.

Российская армия утром 7 февраля нанесла очередной массированный удар по Украине, следует из сообщения украинских властей. Взрывы прозвучали в Киеве, Николаеве, Киевской, Харьковской, Днепропетровской и Львовской областях.
Воздушные силы ВСУ уточнили, что всего войска РФ выпустили по Украине 64 ракеты и дрона, применив в том числе крылатые, баллистические и зенитные управляемые ракеты. Украинская ПВО уничтожила 44 из них — 29 ракет и 15 ударных дронов.
В Киеве в результате ракетного удара загорелся 18-этажный жилой дом в Голосеевском районе. Также были повреждены две высоковольтные лини и магистраль теплоснабжения. По последним данным, в городе пострадали 21 человек, известно о по меньшей мере троих погибших. В МВД Украины сообщили, что под завалами в пострадавшем доме могут находиться люди.
Во время атаки Киева в украинской столице с визитом находился глава европейской дипломатии Жозеп Боррель. Он сообщил, что провёл утро в бомбоубежище и опубликовал свою фотографию. «Такова ежедневная реальность смелого украинского народа после того, как Россия начала свою противозаконную агрессию», — написал Боррель в Х.
В Николаеве были повреждены около 20 жилых домов, а также газовые и водопроводные сети. Один мужчина скончался в реанимации после обстрела. Есть пострадавшие, их число пока не уточняется.
По Харьковской области, по данным областной администрации, нанесли по меньшей мере четыре удара. Повреждены частные дома и нежилая инфраструктура. Зафиксированы попадания в Слободском районе Харькова. Пострадали два человека.
В Днепропетровской области дроны-камикадзе нанесли ущерб коммунальному предприятию в Новомосковском районе. Пострадавших и погибших нет.
В Дрогобыче во Львовской области под обстрел попал промышленный объект, возник пожар на площади около 300 кв метров. Информации о пострадавших нет.
Русская служба Би-би-си отмечает, что это шестой массированный удар России по городам Украины с конца декабря. Предыдущий был 23 января.