O‘zbekiston Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA) sud orqali Binance xalqaro kriptobirjasidan mamlakatda litsenziyasiz faoliyat yuritgani uchun jarima to‘lashni talab qilmoqda. Bu haqda agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak jurnalistlarga ma’lum qildi.
Eslatib o‘tamiz, yanvar oyida ILMA kripto-aktivlar aylanmasi sohasini tartibga soluvchi organ sifatida Binance`ni litsenziyasiz ishlagani uchun 102 million so‘m jarimaga tortgandi.
“Kutilganidek, ular buni to‘lashdan bosh tortishdi. Shuning uchun O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligidan kelib chiqib, sudga tegishli da’vo bilan murojaat qilamiz va tegishli qaror qabul qilinadi”, — dedi Vyacheslav Pak.
Unga ko‘ra, ILMA sud qarorlarini rasmiy kanallar orqali kriptobirja ro‘yxatdan o‘tgan yurisdiksiyaga ijro etish uchun yuboradi. “Biz Binance faoliyati qonunchiligimiz talablariga mos kelishini rasman ta’minlaymiz”, — deya qo‘shimcha qildi agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari.
O‘zbekistonda 2022-yil avgust oyida sakkizta kriptobirja, jumladan, eng mashhurlari — Binance, Kraken, FTX, Huobi Global veb-saytlariga kirish bloklangandi.
Mamlakatda kriptovalyutani sotish faqat ILMA tomonidan litsenziyalangan ixtisoslashgan kriptobirjalar orqali amalga oshirilishi mumkin. Shu bilan birga, kriptovalyuta almashinuvining elektron tizimlari mamlakat ichidagi serverlarda joylashtirilishi kerak. 2023-yil 1-yanvardan O‘zbekistonda fuqarolar va yuridik shaxslar kriptoaktivlarni sotib olish, sotish va almashtirish bo‘yicha operatsiyalarni faqat milliy provayderlar orqali amalga oshirishlari mumkinligi belgilangan.

Национальное агентство перспективных проектов (НАПП) Узбекистана потребует через суд от международной криптобиржи Binance выплаты штрафа за ведение деятельности в стране без лицензии. Об этом заявил журналистам первый заместитель директора агентства Вячеслав Пак.
Напомним, в январе НАПП как регулятор сферы оборота криптоактивов оштрафовало Binance на 102 млн сумов за работу без лицензии.
«Естественно, как мы и ожидали, они отказались платить. Поэтому следуя законодательству Республики Узбекистан мы внесём соответствующий иск в суд, будет принято решение», — сказал Вячеслав Пак.
По его словам, НАПП по официальным каналам направит решения суда для исполнения в юрисдикцию, где зарегистрирована криптобиржа. «Мы будем официально добиваться того, чтобы Binance соблюдал требования нашего законодательства», — добавил первым замдиректора агентства.
В Узбекистане в августе 2022 года был заблокирован доступ к сайтам восьми криптобирж, в том числе наиболее популярным — Binance, Kraken, FTX, Huobi Global.
Продажа криптовалюты в стране может осуществляться только через специализированные криптобиржи, которые лицензирует НАПП. При этом электронные системы биржевых торгов криптовалютой должны быть размещены на серверах внутри страны. С 1 января 2023 года граждане и юридические лица в Узбекистане могут осуществлять операции по покупке, продаже и обмену криптоактивов исключительно через национальных провайдеров услуг.