Futbol bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi bosh murabbiyi Srechko Katanets Osiyo kubogi chorak finalida Qatardan uchralgan mag‘lubiyatdan so‘ng (1:1, penaltilar seriyasida 2:3) uchrashuv yakunlari haqida fikr bildirdi.
“Bu — qayg‘uli lahza. Buni qabul qilishimiz kerak, bu — futbolning bir qismi. Rostini aytsam, nega kimdir xafa bo‘lishi kerakligini tushunmayapman. Bizdagi barcha muammolarni (asosiy o‘yinchilarning jarohatlari — tahr.) inobatga olsak, Osiyo kubogida yaxshi o‘ynadik. Menimcha, Qatarga qarshi o‘yinda biz yaxshiroq o‘ynagan jamoa bo‘ldik, shunchaki gol ura olmadik. Ko‘proq vaziyatlar yarata oldik, hujumchilarsiz ham ko‘proq zarba bera oldik. Penaltilar seriyasi har doim qiyin, ruhiy jihatdan kuchli bo‘lish kerak, biz bunday emasdik. Aytmoqchimanki, futbolchilar o‘zlariga ko‘proq ishonishi kerak, chunki ular 100 foiz emas, 120 foizli ko‘rsatkichni berishdi”, — dedi u Championat Asia nashriga bergan intervyusida.
Katanets natijadan xafa emasligini aytdi, chunki “bu — futbol”.
Jamoa yarim finalga chiqa olmagani uchun Futbol assotsiatsiyasi bilan muammolar bo‘lish-bo‘lmasligi va uning o‘z lavozimida qolishi haqidagi savolga bosh murabbiy kulib, shunday javob berdi: “Hazillashyapsizmi? Katta rahmat”. Shundan so‘ng u jurnalistni tark etdi.
Eslatib o‘tamiz, milliy terma jamoa Katanets boshchiligida 10 ta o‘yin o‘tkazib, 6 ta g‘alaba qozongan, 3 ta durang o‘ynagan, 21 ta gol urgan va 6 ta o‘tkazib yuborgan. Yagona mag‘lubiyat Qatarga qarshi o‘yinda penaltilar seriyasida qayd etildi.

Главный тренер сборной Узбекистана по футболу Сречко Катанец после поражения от Катара (1:1, в серии пенальти 2:3) в четвертьфинале Кубка Азии прокомментировал итог встречи.
«Это грустный момент. Мы должны это принять, это часть футбола. Я честно не понимаю, почему кто-то должен грустить. Мы отлично выступили на Кубке Азии с учётом всех проблем, которые у нас были (травмы основных игроков — ред.). По моему мнению, в матче с Катаром мы были лучшей командой, просто не забили голы. Мы создали больше моментов, совершили больше ударов даже без нападающего. Серия пенальти — это всегда сложно, вы должны быть сильными ментально, мы не были такими. Я скажу, что игроки должны быть уверены в себе, поскольку они отдали себя не на 100%, а на 120%», — заявил он в интервью Championat Asia.
Сречко Катанец сообщил, что он не расстроен результатом, поскольку «это футбол».
На вопрос, будут ли у него проблемы с Ассоциацией футбола за невыход в полуфинал и останется ли он на своём посту, главный тренер засмеялся и спросил: «Вы шутите? Спасибо большое». После этого он покинул журналиста.
Отметим, что национальная команда провела 10 матчей под руководством Катанец, одержала 6 побед, 3 сыграла вничью, забила 21 гол и пропустила 6. Единственным поражением стал матч против Катара в серии пенальти.